Ruotsi tarvitsee RKPn tukea

Anonyymi

Ostetaan vanhoja sotilaskypäriä Ruotsin vientiin.

8

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voisitko sentään mitä meinaat. Valittanut silti että FMV tai Englanixi Swedish Defence Materiel Administratin Stocholm. He ovat ostaneet kevlar kypäriä eri Leveä luokan mukaan . Heil on ollut niitä käytössä jo 4v. Aiemmin,kuin Suomen armeijalla edes oli hajua niistä. Niitä on heillä käytössä ja vievät niitä mm Ukrainan armeijalle. YK Joukoille erimaihin etimaiden edustajille. Ensi hankinta oli noin 35 000 kpl...jo 18v sitten...ja lisää on ostettu. Niitä saa kaupastakin Tukholmasta. Jos haluat käy ostamassa..Aloituxesi on vain idioottina kirjoitettua. Ei faktaa ja tietoa.

      • Anonyymi

        Yritin hienotunteisesti herättää mielenkiintosi selvittää miten Ruotsi on nähnyt tilaisuuden päästä eroon ikääntyneistä kypäristään ja samalla uusia suojavarusteitaan Eu rahastojen kautta. Apu Ukrainalle on niin kuin itseään avustaisi.

        https://yle.fi/uutiset/3-12422610

        Faktaa saat itse etsiä ja idiootiksi leimaamisesta ymmärtänet pyytää anteeksi ylen uutisen luettuasi. En hyväksy käytöstäsi , mutta tarvittaessa voin selvittää asiat nokatusten.


    • Anonyymi

      Eli Ruotsi antoi vanhat kypäränsä Ukrainalaisille, ja vaatii EU:lta uusien kypärien korvausta.

      • Anonyymi

        Kukapa ei haluaisi hyötyä sotaakäyvien maiden hädästä. Harvempi siitä haluaa kiinni joutua julkisesti.

        Siksipä aloittajana näenkin mahdollisuuden hyötyä vanhoista kypäristä toimittamalla niitä Ruotsin välitettäväksi Ukrainaan. Sisäänostohintana pitäisi kohtuullisena tuota ruotsalaisten vanhentuneiden kypärien 100 euron kirjanpitoarvoa. Ruotsalaisten 2000 % kate on samaa luokkaa kuin kieltolain aikaiset mustanpörssin katteet.


    • Anonyymi

      Eiks ruottissa olekaan pipot kypärinä, sillä olivathan ne ylivoimaisia tehdyissä lujuustesteissä(pudotus 10. kerroksesta asfalttiin)? :)

    • Anonyymi

      Ruotsihan rikastui kovasti natsikullan välittämisestä Usaan, se kulta oli juutalaisten kultahampaista koottuna.

      • Anonyymi

        Natsit tarvitsivat Ruotsilta rautamalmia ja maksoivat kullalla. Mitä Ruotsi sai kultansa vastineeksi liittoutuneilta ?


      • Anonyymi

        Osa kullasta jonka natsit olivat varastaneet muista maista sotaretkellään päätyi Ruotsalaisille. Ruotsi ei ole vieläkään palauttanut vaadittua osaa varastetusta kullasta maille jotka sen sota aikaan omistivat. Kokonaiskultamäärä oli 34 tonni jonka Ruotsi sai myymällä terästä, malmia ja laakereita Saksan armeijan käyttöön sotarintamalle. Näin Ruotsi tuki natsien sotaa ja holokaustia toisessa maailmansodassa. Puolueeton maa ja nykyisin voi sanoa selkärangaton maa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      63
      8847
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5524
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      127
      4976
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3842
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      83
      3456
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3359
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      35
      2702
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2641
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2603
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1727
    Aihe