Ruotsi tarvitsee RKPn tukea

Anonyymi

Ostetaan vanhoja sotilaskypäriä Ruotsin vientiin.

8

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voisitko sentään mitä meinaat. Valittanut silti että FMV tai Englanixi Swedish Defence Materiel Administratin Stocholm. He ovat ostaneet kevlar kypäriä eri Leveä luokan mukaan . Heil on ollut niitä käytössä jo 4v. Aiemmin,kuin Suomen armeijalla edes oli hajua niistä. Niitä on heillä käytössä ja vievät niitä mm Ukrainan armeijalle. YK Joukoille erimaihin etimaiden edustajille. Ensi hankinta oli noin 35 000 kpl...jo 18v sitten...ja lisää on ostettu. Niitä saa kaupastakin Tukholmasta. Jos haluat käy ostamassa..Aloituxesi on vain idioottina kirjoitettua. Ei faktaa ja tietoa.

      • Anonyymi

        Yritin hienotunteisesti herättää mielenkiintosi selvittää miten Ruotsi on nähnyt tilaisuuden päästä eroon ikääntyneistä kypäristään ja samalla uusia suojavarusteitaan Eu rahastojen kautta. Apu Ukrainalle on niin kuin itseään avustaisi.

        https://yle.fi/uutiset/3-12422610

        Faktaa saat itse etsiä ja idiootiksi leimaamisesta ymmärtänet pyytää anteeksi ylen uutisen luettuasi. En hyväksy käytöstäsi , mutta tarvittaessa voin selvittää asiat nokatusten.


    • Anonyymi

      Eli Ruotsi antoi vanhat kypäränsä Ukrainalaisille, ja vaatii EU:lta uusien kypärien korvausta.

      • Anonyymi

        Kukapa ei haluaisi hyötyä sotaakäyvien maiden hädästä. Harvempi siitä haluaa kiinni joutua julkisesti.

        Siksipä aloittajana näenkin mahdollisuuden hyötyä vanhoista kypäristä toimittamalla niitä Ruotsin välitettäväksi Ukrainaan. Sisäänostohintana pitäisi kohtuullisena tuota ruotsalaisten vanhentuneiden kypärien 100 euron kirjanpitoarvoa. Ruotsalaisten 2000 % kate on samaa luokkaa kuin kieltolain aikaiset mustanpörssin katteet.


    • Anonyymi

      Eiks ruottissa olekaan pipot kypärinä, sillä olivathan ne ylivoimaisia tehdyissä lujuustesteissä(pudotus 10. kerroksesta asfalttiin)? :)

    • Anonyymi

      Ruotsihan rikastui kovasti natsikullan välittämisestä Usaan, se kulta oli juutalaisten kultahampaista koottuna.

      • Anonyymi

        Natsit tarvitsivat Ruotsilta rautamalmia ja maksoivat kullalla. Mitä Ruotsi sai kultansa vastineeksi liittoutuneilta ?


      • Anonyymi

        Osa kullasta jonka natsit olivat varastaneet muista maista sotaretkellään päätyi Ruotsalaisille. Ruotsi ei ole vieläkään palauttanut vaadittua osaa varastetusta kullasta maille jotka sen sota aikaan omistivat. Kokonaiskultamäärä oli 34 tonni jonka Ruotsi sai myymällä terästä, malmia ja laakereita Saksan armeijan käyttöön sotarintamalle. Näin Ruotsi tuki natsien sotaa ja holokaustia toisessa maailmansodassa. Puolueeton maa ja nykyisin voi sanoa selkärangaton maa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8108
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3912
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1380
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      33
      1224
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1109
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      980
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe