Poimiiko vuonoväki aina rusinat pullasta, että joku muu hoitaa? Muistaakseni eräs Aatu käveli armeijoineen parissa päivässä etelästä Kirkkoniemeen saakka joskus 1940-luvulla.
Laiskuusko estää norjalaisia huolehtimaan itsestään ja osallistumasta yhteisen hyvän luomiseen?
Laiskuusko estää norjalaisia huolehtimaan itsestään ja osallistumasta yhteisen hyvän luomiseen?
Vastaukset 31
Vanhimmat
Norjalaiset ovat liian fiksuja jakamaan rahojaan EUnukkilan byrokratiaan.
Persujen ihailema Breikvik on esimerkki fiksusta norjalaisesta.
Breivik tulee tulevaisuudessa olemaan Norjassa ihailtu kansan sankari ja vapaustaistelija.
Demari vanhempien hedelmä.
Rysää_sapettaa kun Norja kannustaa Suomea hakeutumaan Natoon.
Norjan öljyrahasto on 1.7 biljoonaa euroa.
Kyl ne pärjää ilman eu ta
Suomen tuleva varanto on 1,7 biljoonaa mamua.
Me ei pärjätä omillamme...
meillä on 8 Tril verran mineraalei..
pärjättäisköhön mekin, ehkä
..tai niin, olosuhteet huomioiden, oiskohan ehkä kenties pärjätty
Kalanmaksaöljy on edullista; Halpahallissa 10,90 €/500ml pullo. Otan 6-7 ruokalusikallista päivässä nykyäään.
Erinomaista. tekee hyvää vatsalle, ja aivoillekin. tuota pitäisi antaa koko väestölle kuurina joka toinen kuukausi. ittekin sitä käytän, ehtaa tavaraa.
Jokaiselle norjalaiselle olis 200 K
Kuuluvat jo.
Eivät kuulu:
https://european-union.europa.eu/principles-countries-history/country-profiles_fi
Mitä hyötyä on rahan syytämisestä Etelä-eurooppaan ja ties mihin milläkin verukkeella? EU:sta ei ole ollut kuin harmia.
Ne ei oo tyhmiä ja niillä on varaa siihen.
Norjalaiset säilyttivät valuuttansakin. Makselevat mieluummin omilleen tuhteja palkkoja ja viehättävät mm. tuonkaltaisella mm. ultralaadukasta epähaittamaahanmuuttoa, oikeastaan monia alansa huippuosaajia, jopa valloista, briteistä, kinuskiloista ja ihan japanistakin.
Niin mutta EURO on kaikilla pohjoismailla paitsi Ruotsilla, Norjalla, Tanskalla, Islannilla.
Kello on 1.26 ja päivän paras tulikin jo tässä?
:D
Hyvä heitto.
Norja ei halua menettää öljyrahojaan ja- varojaan jollekin "savijaloilla hoippuvalle" EU:lle.
Tässä syy.
Joo olis helveinmoinen netto maksaja tuo Norja jos liittyis tähän EU sikalaan.
Juu, oikein.
Kommunismisikalaan!
Tuosta EU-kommunismista olisi päästävä eroon pikimmiten!
Todella!
Norjassa palkkataso on huomattavan korkea!
Suomessa ruoka on huomattavan korkea palkkatasoon verrattuna!
Eiku Norjaan muuttamaan.
T: Mutumahmed
Norjan työvoimamututkin saa parempaa eläkettä, kuin vastaavat suomalaiset, joten!
PS. ja norja on kalliimpi maa kuin suoimi. Mutut vaihtaa kotimaataan, jopa lähi-itään tai afrikaan. Eli nämä verenimijät palaa sinne misrä tulivatkin ja saavat eläkkeen veronmaksajilta pakomaastaan.
Norjassa on todella korkea hintataso , kuin Sveitsissä. Kyllä Suomessa ruoka on sentään vielä edullista.
Norja on täysin ylivoimainen valtio mihinkään EU:hun nähden
Ei ole kielletty muiltakaan, meinaan järjen käyttö. Ja öljyvarat auttaisi kanssa. Olin kuulevinani kateuden pistoksen. Sopii mennä leveämmän leivän perään vaikka sinne Norjaan .
Jos on ruotsin kielentaitoa kannattaa paeta Norjaan turvaan.
Siellä on hoitajille suuripalkkaista työtä tarjolla.
Norja on fiksu. Miksi uppoutua paskaan, kun voi olla ulkopuolella? Suomi menee kaikkeen paskaan ensimmäisenä.
EU lypsäisi Norjan varallisuuden "parempiin käsiin."
Vaikka talojensa remontteihin.
Suomen päättäjä lankesi EU:n pelotteisiin "yksinjäämisestä" ja "köyhtymisestä", jotka ei ole ollenkaan realistisia asioita. Suomi olisi menestynyt varsin hyvin. Ja nythän nähdään, mihin EU-jäsenyys on johtanut: suvereniteetti, sekä omat rahat ja resurssit meni. Tilalle tuli riippuvuus velkarahasta ja tuontituotteista. Hinta EU-jäsenyydestä on ollut niin törkeä ja ruma, että eihän sitä kehdata myöntää, vaan valehdellaan päin naamaa, kuinka "EU on meille kaikille hyödyllinen". Norjassa ei tällaista maata ja kansaa vahingoittavaa typeryyttä löydy.
"Valtakunnan turvevarojen energiasisältö on noin 13 000 TWh. Turvevarojen energia vastaa 1100 miljoonaa öljytonnia. Suomen turvevarat ovat kaksinkertaiset Pohjanmeren tunnettuihin öljyvaroihin ja 2/3 Norjan tunnettuihin öljyvaroihin verrattuna."
EUn mielestä turve ei ole uusituvaa Norjan öljy on.