Mistä ja kenen toimesta on yleistynyt tämä ÄÄLIÖMÄINEN tapa sanoa: "näytti iloiselle", "tuntui pahalle"...?
Ettekö te jumalauta tajua tai tiedä että suomenkielessä edelleenkin sanotaan "näytti iloiselta", "tuntui pahalta"?!
Seuraavaa joka käyttää päätettä -lle tirvaisen turpaan.
Ettekö te jumalauta tajua tai tiedä että suomenkielessä edelleenkin sanotaan "näytti iloiselta", "tuntui pahalta"?!
Seuraavaa joka käyttää päätettä -lle tirvaisen turpaan.
Vastaukset 16
Vanhimmat
haiset vihaiselle
toi juttu kuului hyvälle..
Kapp Ahlista, kuuluvalla äänellä kovaäänisistä kailotettiin puseroita kaikissa väreissä.... Näkemäni puserot olivat kyllä tagoilla ja hyllyillä, ehkä heillä oli jokin erikoinen varasto jossain??
On täällä kaikenmaailman viheltäjää,ei muuta voi sanoa. Olikohan tämä oikea ilmaisu, vai tuliko tässäkin raiskattua arvokasta äidinkieltämme?
Pahoittelen syvästi vaimosi ja lastesi puolesta, sillä lienevät saaneen tuntea vihanpurkauksesi nahoissaan ja mahdollisesti nyrkkiäkin leukaperillään.
PahaLLE tuo kuulosti, kun meiLLE kiroat. SiLLE ei voi mitään, jos joku peLLE ottaa asiakseen huolehtia kaikiLLE niin tärkeästä äidinkielestä. TäLLE kaverille, jonka aivot lienevät jo revenneet, lienee tärkeintä maailmassa perfektionismi, pyrkimys täydellisyyteen. MeiLLE ns. tavallisille kielenkäyttäjiLLE ei kai ole tärkeintä possessiivisuffiksit ja puhekielen oikea artikulointi, vaan kommunikointi. Se tätä maailmaa pyörittää, ei kielipoliisit eikä peLLEt.
...että kaltaisesi pellet näitä älyttömiä uussanoja keksivät. Ei niitä mikään pakko ole käyttää, mutta ihmiset ovat niin typeriä että matkivat toisiaan kuin mäkättävät lampaat tai kirkuvat apinat.
Aamulla juttelin puhelimessa täysin vieraan ihmisen kanssa ja ihan kiinnitin huomiota kuinka helposti ihmiset matkivat tahtomattaan. Jos puhelimessa sanoo toiselle-tota noin- niin aivan varmasti toinen vastaa -tota noin-. Sama juttu on kaikkien niinkujen ym kanssa.
lie näitä kielimuotoja kehitelty, kummallisiin ilmaisuihin on joskus päädytty. Paikallissijojen käyttö esim. uskonnollisessa yhteydessä:
"Oletko veli uskossa?"
"Ole veljeni Jeesuksessa Kristuksessa."
tuntuu oudolta, mutta on niin vakiintunutta ettei parane mennä puuttumaan.
Kai tässä on takana muutakin miellemaailmaan liittyvää, eikä vain kielioppiongelma? Myös englanninkielinen ilmaisee: "Believe in... "
Minun silmääni on pistänyt joskus ilmoitus, jossa sanotaan: "Vuokrattavana yksiö parvekkeella."
Tiedän kyllä, että Suomessa on kova asuntopula mutta rajansa kaikella.....
joka sanoi ettei noin saa sanoa: "ilmoitus, jossa sanotaan..."
Lehdessä ei sanota, siinä lukee, se sanoi. Ja sitten mietti hetken ja tarkensi: ei vaan siihen on kirjoitettu.
Itselläni taas oli uskonnonopettaja jonka päässä jokin repesi siitä kun kirjassa luki että "Jeesus otti leivän, mursi sen ja antoi opetuslapsilleen..."
"Se särkee korvat", hän räyhäsi. "Jeesus ei ikinä sanonut mitään noin rumaa. Sen pitää olla "murti", ei "mursi".
Höm... Etkö sinä (jumalauta) tiedä vielä, että esim. jäätelö voi maistua sekä mansikalta ETTÄ myös mansikalle. Molemmat ovat hyväksyttäviä ilmaisuja. (Toisaalta, viestiminenhän on tärkeintä. Pääasia, että menee perille...=)
Jos tässä aletaan pilkkua viilaan niin kiellettyä ovat myöd kolme pistettä - suomen kielessä ei käytetä kuin yhtä välimerkkiä. Myös niin kuin ja muut vastaavat kuin-sanat kirjoitetaan erikseen, MUTTA ONKO SILLÄ LOPPUJEN LOPUKSI VÄLIÄ ONKO SE NIIN KUIN VAI NIINKUIN? Kaikki ymmärtävät mistä on kyse.
[Toisaalta määrättömät oikeinkirjoitusvirheet aiheuttavat alkuperäisen asian hämärtymistä - kaikkea ei välttämättä käsitä oikein, esimerkkinä vanhapoika vs. vanha poika... Aika suuri merkitysero, eikö...?]
Pidän itteäni välissä vähän nipona mutta ei sitä aina jaksa. Kyllä ne ärsyttää mutta ei todellakaan niin että "aivot halkeaisivat"!
Elkku oli hyvä keksimään uusia osuvia sanoja kieleemme. Yks'totinenkin oli laisensa sen tähden, kun se ei ollut saanut toista tai kolmatta totia. Nämä nykyiset kielenvartijat ovat oma tiukkapipoinen rotunsa. Heidän ärhellyksensä on persielle ammutun karhun luokkaa. Se on luonnonlaki,että kielet kuluvat ja muokkaantuvat. Suomi ei tee poikkeusta. Oikein ääntämisen ja kirjoittamisen vahdilta ei ainakaan työ tule loppumaan,palkasta ei ole tietoa.
Persees tervataan.Sitä ennen panen sinuLLE parrua
perseeLLE.
Te, joilla on hyvä kielikorva ja varsinkin hyvä äidinkielenkorva, rakastakaa sanakorvaanne ja puhukaa ja kirjoittakaa ainakin itse niin, että kieli soi. Esimerkkinä oleminen on parasta roolimalleilua, joskus jopa tehokkaampaa kuin ojentaminen ja osoittelu.
Keksikää näppäriä vasta-argumentteja niille, jotka ajavat suomesta vivahteita ja rakenteita mäkeen.
puhutte niin tarkoittakaa mitä sanotte, ettei puheesta tule sellaista ripulia kuin eduskunnan puhemiesnaisella. (Apropoo, pitääks tää nyt sanoo "naiselta"?)
..ovat sinun murheesi, jos noin raivostuttaa!
Lauleskele vaikka Speden pronominirokkia, niin helpottaa!