Työikäiset muuttavat pois Helsingistä

Anonyymi

HS tänään: "Helsingistä muutti (2021) aiempaa enemmän ihmisiä, ja eniten pieni 25-44 vuotiaiden ikäryhmä eli työikäiset" , kertoi erikoistutkija Harri Sinkko Helsingin kaupungilta.

Etätyö on saanut monet ihmiset ajattelemaan tulevaisuuttaan uudella tavalla. Onko järkevää maksaa koko ikänsä kalliista ahtaasta asumisesta autokielteisessä Helsingissä.

13

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitkä on matka Sinnemäen miljoonametropoliin, kun väkiluku nousi vain 1500.

      • Anonyymi

        Nekin 1500 punaiselta mereltä !


    • Anonyymi

      Keitähän varten tarvitaan Triploja ja Redejä lisää.

      • Anonyymi

        Triploja ja Redejä aloitettiin suunnittelemaan kauan ennen koronaa.


      • Anonyymi

        Niitä varten jotka laittavat rahan kiertämään eivätkä makuuta tileillä niitä !


    • Anonyymi

      Muuttakaa matkustushaluiset Kouvolaan. Siellä pääsee junalla kaikkiin suuntiin.

    • Anonyymi

      Kaikki haluu Tampereelle.

    • Anonyymi

      Hki on jo schlummi. Sen takaa punavihreät.

      • Anonyymi

        jotka ovat rakentaneet norsunluutorninsa niin korkeiksi, ettei sieltä näe raparperinlehden alle. Tuskinpa kiinnostaakaan.


    • Anonyymi

      Minäkö en ole enää työikäinen kun olen viisikymppinen? Hyvä tietää. Ilmoitankin pomolle että en enää tule töihin.

    • Anonyymi

      He muuttavat jolla on mahdolisuus. He eivät joilla ei mahdolisutta! Kaikilla ei ole etätyötä ja maailma ei Helsingissäkään pyöri tietotekniikan ympärillä työelämässä kaikki. Me maksetaan tällä todella kalita veroja. Vukra asumisieta ymm. Mutta vaihtoehtoja ei ole. Vai otaisiko kuntasi maaseutu kylää vataan ihmisiä: Jotka helsinkin aluet irtisanosivat itsensä työstä ja tulisivat toimentulotuki luukulle sinne maailaiskaupungit,kylät,pitäjät?Paljon jo vuosikymeniä Niilä päkaupunki asukailla,joilla perintö rahat, perintö mökit. Eläkelle muttavat nihin. Ilmotavat on 2 asunto vaikka asuvat ympäri vuoden siinä,nissä.1 asunto Hesa, Espoo,. Peni yksiö.Jotta kirjoilla pääkaupunki setu. Asunto on sitten käytössä sukulaisella,tai oman haran nuorella. Tullan hakee terveys edut. Ilmaset terveyspalvelut on labroineen ,röngen.julkinen sektori Helsini lähiöät ainakin.

      • Anonyymi

        Hyvinhän se valtauksenne sujuu ja suomen täyttö, suomalainen ei siedä tätä menoa mikä muutajilla on muassaan ja näitten pyrkimyksiä.


    • Anonyymi

      Helsingissä on Suomen toimivin julkinen liikenne. Siinähän sen ainoa, mutta merkittävä pointti on.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      67
      14007
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      154
      5501
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      200
      5099
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      11
      5083
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      101
      4342
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3571
    7. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      3261
    8. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3068
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      15
      2995
    10. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      55
      2567
    Aihe