Työikäiset muuttavat pois Helsingistä

Anonyymi

HS tänään: "Helsingistä muutti (2021) aiempaa enemmän ihmisiä, ja eniten pieni 25-44 vuotiaiden ikäryhmä eli työikäiset" , kertoi erikoistutkija Harri Sinkko Helsingin kaupungilta.

Etätyö on saanut monet ihmiset ajattelemaan tulevaisuuttaan uudella tavalla. Onko järkevää maksaa koko ikänsä kalliista ahtaasta asumisesta autokielteisessä Helsingissä.

13

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitkä on matka Sinnemäen miljoonametropoliin, kun väkiluku nousi vain 1500.

      • Anonyymi

        Nekin 1500 punaiselta mereltä !


    • Anonyymi

      Keitähän varten tarvitaan Triploja ja Redejä lisää.

      • Anonyymi

        Triploja ja Redejä aloitettiin suunnittelemaan kauan ennen koronaa.


      • Anonyymi

        Niitä varten jotka laittavat rahan kiertämään eivätkä makuuta tileillä niitä !


    • Anonyymi

      Muuttakaa matkustushaluiset Kouvolaan. Siellä pääsee junalla kaikkiin suuntiin.

    • Anonyymi

      Kaikki haluu Tampereelle.

    • Anonyymi

      Hki on jo schlummi. Sen takaa punavihreät.

      • Anonyymi

        jotka ovat rakentaneet norsunluutorninsa niin korkeiksi, ettei sieltä näe raparperinlehden alle. Tuskinpa kiinnostaakaan.


    • Anonyymi

      Minäkö en ole enää työikäinen kun olen viisikymppinen? Hyvä tietää. Ilmoitankin pomolle että en enää tule töihin.

    • Anonyymi

      He muuttavat jolla on mahdolisuus. He eivät joilla ei mahdolisutta! Kaikilla ei ole etätyötä ja maailma ei Helsingissäkään pyöri tietotekniikan ympärillä työelämässä kaikki. Me maksetaan tällä todella kalita veroja. Vukra asumisieta ymm. Mutta vaihtoehtoja ei ole. Vai otaisiko kuntasi maaseutu kylää vataan ihmisiä: Jotka helsinkin aluet irtisanosivat itsensä työstä ja tulisivat toimentulotuki luukulle sinne maailaiskaupungit,kylät,pitäjät?Paljon jo vuosikymeniä Niilä päkaupunki asukailla,joilla perintö rahat, perintö mökit. Eläkelle muttavat nihin. Ilmotavat on 2 asunto vaikka asuvat ympäri vuoden siinä,nissä.1 asunto Hesa, Espoo,. Peni yksiö.Jotta kirjoilla pääkaupunki setu. Asunto on sitten käytössä sukulaisella,tai oman haran nuorella. Tullan hakee terveys edut. Ilmaset terveyspalvelut on labroineen ,röngen.julkinen sektori Helsini lähiöät ainakin.

      • Anonyymi

        Hyvinhän se valtauksenne sujuu ja suomen täyttö, suomalainen ei siedä tätä menoa mikä muutajilla on muassaan ja näitten pyrkimyksiä.


    • Anonyymi

      Helsingissä on Suomen toimivin julkinen liikenne. Siinähän sen ainoa, mutta merkittävä pointti on.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      185
      17555
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3795
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      30
      1873
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1524
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      57
      1483
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      160
      1417
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1324
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1294
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1101
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      209
      1043
    Aihe