Sairaalapappien uskonnoton vastine

Anonyymi

HS mielipiteessä liputettiin seurakunnan säästöjä vastaan ja sairaalapappien puolesta, myös sillä perusteella että he auttavat riippumatta siitä, kuuluuko seurakuntaan vai ei.
Vaikeissa tilanteissa on mahdollisuus tuoda uskonto lähelle, myös niitä jotka eivät sitä haluaisi. Onkin valitettavaa, ettei uskonnottomille ole tarjota vastaavaa palvelua halukkaille.

9

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siinä kirjoitettiin, ettei uskontoa tuputeta. Tiesit sen itsekin. Kirjoitus kuvasi kauniisti, miten kuka tahansa voi saada tukea sairaalapapilta, ei vain uskovaiset. Vaparit tietävät tämän mutta silti tekevät kaikkensa kaataakseen sairaalapappien toimintamahdollisuudet. Toisin sanoen vaparien viha sairaalappeja kohtaan ajaa yli ihmisten hädän. Aika julmaa. Kukaan normaali uskonnoton ei ole noin julma ja siksi vaparit eivät edusta uskonnottomia vaan vain itseään ja omaa julmuuttaan.

    • Anonyymi

      Mikä se uskonnoton vastine on? Eikö sairaaloissa ole psykologeja, vertaistukea tms.? Vai pyritäänkö huoli ja ahdistus lääkitsemään pois? Mitä asialle pitäisi tehdä? Ei kai se voi olla ratkaisu, että pappienkin vierailut kielletään? Ehkä uskonnottomilla pitäisi olla jokin maksu jolla tuotetaan uskonnottomille palveluita.

    • Anonyymi

      Seurakunta käsittääkseni maksaa nuo papit ja heidän tarjoamansa palvelut. Taustalla on tietenkin pyrkiä vaivihkaa ujuttamaan kristinuskoa ihmisille. Niille, jotka uskovat/ovat kirkon jäseniä, tuo on varmasti hyvä palvelu.
      Uskonnottomat tietysti pärjäävät yksin.

    • Anonyymi

      Palliatiivisen hoidon ja saattohoidon vaiheisiin koulutetaan vapaaehtoisia maallikkoja. Siihen on ihan sekulaari hanke, kaksikin. Suositus on, että sellaiseen auttamustoi.intaan valmiit hakeutuvat koulutukseen ja toimintaan.

      Lähtökohtana pitää silti olla, että ammattihenkilöstön määrä on riittävä.

    • Anonyymi

      SAAVA-hanke - saattohoidon vapaaehtoistoiminnan kehittämishanke vuosille 2021-2023
      https://www.sphy.fi/saava-hanke/
      Suomen Palliatiivisen Hoidon Yhdistys sai keväällä 2021 STEA-rahoituksen kolmevuotiselle saattohoidon vapaaehtoistoiminnan kehittämishankkeelle (SAAVA-hanke). SAAVA-hankkeen tavoitteena on tuoda saattohoidon vapaaehtoistoiminta pysyväksi osaksi hyvää saattohoitoa kaikkialla Suomessa. Vapaaehtoisilla on saattohoidossa oma erityinen, tärkeä roolinsa: he voivat kiireettömällä läsnäolollaan auttaa kuolemaa lähestyvän ihmisen ja hänen läheistensä kokonaisvaltaisessa tukemisessa.
      Yhteistyössä hankkeen pilottialueiden toimijoiden kanssa kehitetään ja testataan käytännön keinoja edistää koulutettujen saattohoidon vapaaehtoisten sujuvaa saatavuutta. Pilottialueita ovat Pohjois-Suomi, Lounais-Suomi ja Tampere. Hankkeessa ja pilottialueilla:
      · koulutetaan uusia saattohoidon vapaaehtoisia
      · kehitetään koulutukseen yhtenäinen sisältö ja rakenne
      · parannetaan hoitohenkilökunnan ja saattohoitoa tarjoavien toimintayksiköiden valmiuksia hyödyntää vapaaehtoisten panosta osana varsinaista saattohoitotyötä
      · rakennetaan paikallisia yhteistyöverkostoja, jotta vapaaehtoisten välitys ja toiminnan koordinointi saadaan sujuvaksi
      SAAVA-hankkeen yhteistyökumppaneina on laaja verkosto sairaaloita, saattohoitokoteja, kaupunkeja, kuntia, seurakuntia, Syöpäjärjestöt, Lounais-Suomen Saattohoitosäätiö, alueellisia Syöpäyhdistyksiä, Kirkkohallitus ja Opintokeskus Sivis.
      SAAVA-hankkeen edistymistä voit seurata täältä kotisivuiltamme sekä SPHY:n Palliatiivinen hoito -jäsenlehdestä, joka ilmestyy jatkossa verkkojulkaisuna. Voit seurata SAAVA-hanketta myös Facebookissa.
      SAAVAn tiimi:
      · Projektipäällikkö Sarianne Hartonen, 040 418 0185
      · Pohjois-Suomen aluekoordinaattori Kaisa Tukiainen 0400 165 378
      · Lounais-Suomen aluekoordinaattori Nina Sarell 044 491 5416
      · Tampereen aluekoordinaattori Marjut Lindell 0400 163 463
      Ole yhteydessä! SAAVA-tiimin sähköpostit ovat muotoa [email protected].

      Haastattelin Lohtua läsnäolosta -hankkeen vetäjää puhelimitse, mutta valtakunnalliseen hankkeeseen en ole ehtinyt perehtyä tarkemmin. Uskonnottomien ei kannata pysyä hankkeiden ja asian ulkopuolella sen vuoksi, että kirkko pyrkii olemaan kuvassa mukana. Tällaiseen vapaaehtoistoimintaan ryhtyminen ei tietenkään ole minkäänlainen velvollisuus.

    • Anonyymi

      Vapaaehtoisille on tarjolla koulutusta vanhojen ihmisten saattohoitoon hoivakodeissa pääkaupunkiseudulla ja Länsi-Uusimaalla. ”Saattohoidon vapaaehtoinen tuo läsnäolollaan vanhuksen elämän loppuvaiheeseen lohtua, seuraa, turvaa ja inhimillisyyttä.” Asia koskettaa olipa vanhus uskonnoton, uskonnollinen tai siltä väliltä.
      Vapaaehtoisena voi saattaa vanhusta pidemmän aikaa. Toinen vaihtoehto on tulla hoivakodin kutsumana paikalle vasta aivan vanhuksen elämän viimeisinä viikkoina ja päivinä.
      Osallistujille maksuton koulutus on Lohtua läsnäolosta -hankkeen järjestämänä. Toimintaa rahoittaa sosiaali- ja terveysministeriö Veikkauksen tuotoista STEA:n kautta. Toimialueena on pääkaupunkiseutu ja Länsi-Uusimaa. Hanke on uskonnollisesti ja puoluepoliittisesti sitoutumaton; sitä toteutetaan yhteistyössä nyt 17 hoivakodin kanssa.
      Starttikoulutukset ovat kahden illan mittaisia. Niitä on nyt tarjolla Espoossa sekä Vantaalla (Simonkylässä ja Myyrmäessä) touko- ja kesäkuussa. Sen lisäksi on jatkokoulutuksia ja vertaistapaamisia. https://sro.fi/lohtua-lasnaolosta/koulutukset/

      Hanke on julkaissut mielestäni selkeän ohjevihkon https://sro.fi/lohtua-lasnaolosta/julkaisut/
      Vapaaehtoistoiminnan periaatteisiin kuuluu suvaitsevaisuus: ”Vapaaehtoinen kunnioittaa ja hyväksyy, että ihmisillä on erilaisia taustoja ja elämänkatsomuksia, arvoja ja mielipiteitä. Vapaaehtoistoiminta ei ole väylä oman vakaumuksen tai aatteen levittämiseen.” Tämä tarkoittaa myös, että toiminta ei ole väylä uskonnollisen katsomuksen levittämiseen.
      Projektipäällikkö, terveystieteiden tohtori Kristiina Niemelä korostaa, että vaikka hankkeen hallinnoijana toimii Suomen Raamattuopiston Säätiö, itse hankkeen toiminta on uskonnollisesti sitoutumatonta, mikä on myös rahoituksen ehtona. Harmittavasti tuon Suomen Raamattuopiston Säätiön uskonnollinen leima lyö kuitenkin läpi näissä hankkeen fb-julkaisujen kuvituksissa.
      Uskonnottomien näkökulmasta on tärkeää, että tällaista toimintaa kehitetään hoivakodeissa sekä palliatiivisen ja saattohoitovaiheen toimipaikoissa. On toivottavaa, että vapaaehtoistyöhön hakeudutaan aivan muiden kuin uskonnollisten motiivien pohjalta. Toiminta tapahtuu vanhuksen voinnin ja toiveiden mukaan.

      • Anonyymi

        Raamattuopiston sivuilla on valmiit testamenttimallit, joilla saattohoitovaiheessa oleva voi lahjoittaa omaisuuttaan Raamattuopistolle. Ellei tätä ole erikseen kielletty.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Raamattuopiston sivuilla on valmiit testamenttimallit, joilla saattohoitovaiheessa oleva voi lahjoittaa omaisuuttaan Raamattuopistolle. Ellei tätä ole erikseen kielletty.

        Jostain ihmeen syystä päämies ei viitsi rahoitta markkinointiosastoaan...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jostain ihmeen syystä päämies ei viitsi rahoitta markkinointiosastoaan...

        Mikä päämies ja mikä markkinointiosasto?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3496
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2442
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      121
      1247
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      15
      1220
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1119
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      65
      997
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      904
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      900
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      815
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      731
    Aihe