Eihän UKrainalla ole hädän päivää?

Anonyymi

Venäjän armeija on polttoainepulan takia jumissa, ei ole ruokaa, eikä moraalia taistella, karkuruutta, kalusto epäluotettavaa ja ammuttu hajalle ja Zelensky kehuu valtavia voittoja sodassa. 1000 tankkiakin tuhottu. Venäjän on pakko kohta vetää kaikki joukot pois kotiinsa ja Ukrainalaiset alkavat palaamaan omaan maahansa.
Hienoa. Slava Ukraina.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/0b108a1d-99e0-4d64-8c7e-2fd43f39b27e

7

1075

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tottakai ukraina voittaa kun NAto ajaa sen pois.

      • Anonyymi

        Luulis natottajien vetäsevän vähän kätöseensä aina kun sanovat sanan "nato". Sellainen alkaa olla hurmos. Selväksi on tehty, että Ukrainan sodan shokkireaktiota käytetään hyväksi. Kysymyksessä on kansan pettäminen. Mutta eihän se raha isänmaallisuutta tunne.


    • Anonyymi

      Juu tämäpä merkillistä. Sillä tavalla se media kertoo. Venäjän mediasta saa taas suht päinvastaisen kuvan, joka aloitukseen viitaten näyttää totuudellisemmalta.

      Kyllä se kannattais alkaa jo mediankin myöntämään, että Ukraina on polvillaan, ja että heidän tänne laittamansa trolli on kuin sika kontillaan lätissään Suomen median kanssa. Mutta mitä muuta rappeutuneisuutta ihannoivalta narsistilta voi muuta pyytääkään?

      Mutta kyllä se media näyttää olevan melkoinen herkkupala kansalle, joka ei vielä ole mennyt kivittämään sanomataloa ja järjestänyt mielenosoituksia totuuden puolesta sen edustalle. Nimittäin ulkomaiden medioita seuraamalla näkee kuka nuoleksii vääryyttää himokkaimmin. Suomi ensimmäisten joukossa.

    • Anonyymi

      KUUKAUDEN ALOITUS!
      VUODEN KOVN FAKTA!

    • Anonyymi

      En ole ennen nähnyt sarkasmilla noin suurta totuudellista voimaa.
      Ja en ole ajatellut sitä, miten Suomen media käsittää "totuuden".
      "Tämä Ukrainan sodasta tiedetään". Eivät mitään tiedä!

      Voisko joku mennä kysymään hallitukselta josko tämä Ukrainateatteri voitas jo lopettaa. Vai onko kaiken huipennus siinä, että Suomi pakotetaan Naton kautta Venäjän vallan alaiseksi?

      • Anonyymi

        Voisko joku mennä laittamaan on alimmaisen kysymysosion jollekin suurelle julkiselle näytölle?


    • Anonyymi

      Tilastojen mukaan Venäjällä on panssarivaunuja 22.000 ja panssaroituja ajoneuvoja 34.000 kappaletta. Yhteensä 56.000. Jos niistä 1000 on tuhottu, niin jää jäljelle vielä 55.000. Jos Ukraina olisi tuhonnut 55.000 kappaletta ja jäljellä olisi vain 1000, niin silloin Venäjälle voisi käydä huonosti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      9
      3782
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      211
      3699
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      130
      3382
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3362
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      22
      2237
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1788
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      34
      1555
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1481
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      92
      1423
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1343
    Aihe