Eihän UKrainalla ole hädän päivää?

Venäjän armeija on polttoainepulan takia jumissa, ei ole ruokaa, eikä moraalia taistella, karkuruutta, kalusto epäluotettavaa ja ammuttu hajalle ja Zelensky kehuu valtavia voittoja sodassa. 1000 tankkiakin tuhottu. Venäjän on pakko kohta vetää kaikki joukot pois kotiinsa ja Ukrainalaiset alkavat palaamaan omaan maahansa.
Hienoa. Slava Ukraina.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/0b108a1d-99e0-4d64-8c7e-2fd43f39b27e
71093
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tottakai ukraina voittaa kun NAto ajaa sen pois.

Äänestä
  • Luulis natottajien vetäsevän vähän kätöseensä aina kun sanovat sanan "nato". Sellainen alkaa olla hurmos. Selväksi on tehty, että Ukrainan sodan shokkireaktiota käytetään hyväksi. Kysymyksessä on kansan pettäminen. Mutta eihän se raha isänmaallisuutta tunne.

    Äänestä

Juu tämäpä merkillistä. Sillä tavalla se media kertoo. Venäjän mediasta saa taas suht päinvastaisen kuvan, joka aloitukseen viitaten näyttää totuudellisemmalta.

Kyllä se kannattais alkaa jo mediankin myöntämään, että Ukraina on polvillaan, ja että heidän tänne laittamansa trolli on kuin sika kontillaan lätissään Suomen median kanssa. Mutta mitä muuta rappeutuneisuutta ihannoivalta narsistilta voi muuta pyytääkään?

Mutta kyllä se media näyttää olevan melkoinen herkkupala kansalle, joka ei vielä ole mennyt kivittämään sanomataloa ja järjestänyt mielenosoituksia totuuden puolesta sen edustalle. Nimittäin ulkomaiden medioita seuraamalla näkee kuka nuoleksii vääryyttää himokkaimmin. Suomi ensimmäisten joukossa.

Äänestä

KUUKAUDEN ALOITUS!
VUODEN KOVN FAKTA!

Äänestä

En ole ennen nähnyt sarkasmilla noin suurta totuudellista voimaa.
Ja en ole ajatellut sitä, miten Suomen media käsittää "totuuden".
"Tämä Ukrainan sodasta tiedetään". Eivät mitään tiedä!

Voisko joku mennä kysymään hallitukselta josko tämä Ukrainateatteri voitas jo lopettaa. Vai onko kaiken huipennus siinä, että Suomi pakotetaan Naton kautta Venäjän vallan alaiseksi?

Äänestä
  • Voisko joku mennä laittamaan on alimmaisen kysymysosion jollekin suurelle julkiselle näytölle?

    Äänestä

Tilastojen mukaan Venäjällä on panssarivaunuja 22.000 ja panssaroituja ajoneuvoja 34.000 kappaletta. Yhteensä 56.000. Jos niistä 1000 on tuhottu, niin jää jäljelle vielä 55.000. Jos Ukraina olisi tuhonnut 55.000 kappaletta ja jäljellä olisi vain 1000, niin silloin Venäjälle voisi käydä huonosti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Venäjän armeija on polttoainepulan takia jumissa, ei ole ruokaa, eikä moraalia taistella, karkuruutta, kalusto epäluotettavaa ja ammuttu hajalle ja Zelensky kehuu valtavia voittoja sodassa. 1000 tankkiakin tuhottu. Venäjän on pakko kohta vetää kaikki joukot pois kotiinsa ja Ukrainalaiset alkavat palaamaan omaan maahansa.
Hienoa. Slava Ukraina.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/0b108a1d-99e0-4d64-8c7e-2fd43f39b27e

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu