Miksi Aatami antoi perhoselle evoluutioteoriaa tukevan nimen?

Madagaskarilla elää afrikkalaisen kiitäjän alalaji Xanthopan morganii praedicta. Nimi on siinä mielessä hassu, että siinä on ennustamiseen ja evoluutioteorian todistamiseen viittaava nimi praedicta. Madagaskarilta löydettiin nimittäin kämmekkälaji, jolla oli poikkeuksellisen syvä kannus joten biologit ennustivat, että täytyy löytyä kiitäjä, jolla on kannuksen mittainen imukärsä. Ja toden totta, tällainen alalaji löytyikin hieman myöhemmin.

https://en.wikipedia.org/wiki/Xanthopan

Hassua on se, että Aatami nimesi kaikki lajit, kun Herrajumala yritti tarjota erilaisia eläimiä Aatamille kumppaniksi.

19 JaHerra Jumala muovasi maasta kaikki villieläimet ja kaikki taivaan linnut ja vei ne ihmisen luo nähdäkseen, minkä nimen hän kullekin antaisi. Ja jokainen elävä olento sai sen nimen, jolla ihminen sitä kutsui.

Osaavatko kreationistit selittää, miksi Herrajumala loi tällaisen perhosen paratiisiin, mutta pitkäkannuksisen orkidean Madagaskarille ja vei perhosen Madagaskarille vasta tulvan jälkeen pölyttämään tätä orkideaa?Ja miksi Aatami antoi perhoselle vielä evoluutioteorian oikeassa olemisen ennustamiseen viittaavan nimen?

3

157

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tuossa mitään hassua ole. Eläimille ja kasveille nimet antavat yleensä niitä tutkivat; "evot" kuten sinä heitä nimittelet. Jospa parannat tapasi.

      • Sellaiset psykoosit siellä 🤣🤣🤣

        Oikeastihan vuohipaimen ajatteli, että kaikille eläimille oli jo annettu nimi eikä uusia lajeja syntynyt. Siksi hän sepitti tarinan siitä, että Aatami oli jo kaikki nimennyt ja jos olisi jokin vieraan kansan nimeämä itselle outo laji niin sillekin Aatami olisi antanut nimen.


    • Anonyymi

      Aatami on kaapannut vallan itselleen väittäen, että Eeva muka luotiin hänen kylkiluustaan.

      Kaikki tietää mitä orkidean kukka muistuttaa. Eeva on ollut tuo kukka, houkutteleva, viekoitteleva, salaperäinen ja sen muodosta on syntyneet naaraspuolisen olennon elimet.

      Eeva edustaa salaista, passiivisempaa puolta ja Aatami aktiivisempaa, näkyvämpää puolta, kun salaiset elimet on pullahtaneet peilikuvaksi, näkyväksi pötkyläksi ja munakkaiksi.

      Eeva ja Aatami täytyy ymmärtää salaisen, vastaanottavan ja passiivisen ja toisaalta näkyvän ja aktiivisen vuoropuheluna, ei niinkään sukupuolina. Koska kaikessa on molemmat puolet jollain tasolla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      25
      1397
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      75
      1269
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1221
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      10
      1024
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1005
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      72
      926
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      87
      861
    8. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      52
      712
    9. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      702
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      677
    11. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      604
    12. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      50
      589
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      588
    14. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      54
      583
    15. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      577
    16. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      549
    17. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      37
      548
    18. 46
      543
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      94
      536
    20. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      21
      530
    Aihe