Krematoriosta

Raamatussa on käsky älä tapa. Krematorio on murha. Arkussa haudattuna on 25 vuotta pidempi elämä.
121168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Jätteenpolttolaitos on oikea osoite ruumiille .

Äänestä

Tulossa uusi hävitysmenetelmä, happokäsittely. Öljy alkaa olla jo niin kallista.
Hautausmaatkin täyttyvöt. Yksi hyvä konsti olisi porareikä, riittävän leveä n. 40 cm. Sinne mahtuu paljon vainajia. Kun porareikä täyttyy niin voidaan tiivistää junttaamalla.

Äänestä

Älytöntä tuhlausta poltaa saastunut kruppi. Tulee päästöjä. Ei muuta kuin turpeeseen .

Äänestä

Sitenkö se on sinun mielestäsi???

Äänestä

Haudassa+ei+itse+asiassa+ole+niin+kylmä,+kuin+ihmiset+kuvittelevat.+Siellä+lepää+maan+povessa+luontoäidin+helmassa+yllättävän+hyväkuntoisena+miellyttävän+pitkään.+Arkkuhautaaminen+ei+ole+ollenkaan+niin+kallista,+kuin+ihmiset+kuvittelevat.+Arkku+vain+kannattaa+olla+laadukas.+Esimerkiksi+2000+euroa+riittää+kaikkiin+hautajaiskuluihin+erittäin+hyvin+riippuen,+kuinka+pitkäikäisen+arkun+valitsee+haudattavaksi+hautausmaalle+ja+sukulaisilta+voi+kerätä+runsaan+kolehdin+jo+paljon+hyvissä+ajoin+ennen+hautajaisia.+Vanhusten+tilillä+olevat+rahat+tosin+saattavat+upota+hoitokotiin,+ellei+sitä+haluta+välttää+toisenlaisella,+edullisemmalla+hoidolla.+Pelkkä+sukulaisten+rahoitus+hautajaisia+varten+riittää+hyvin,+mikäli+vainajalla+ei+ole+omaa+rahallista+omaisuutta+kuolinhetkellä+(jostain+syystä),+ja+sukulaisilta+kerättävästä+runsaamman+puoleisesta+kolehdista+hautajaisia+varten+kannattaa+sopia+etukäteen.+Asian+huolehtimalla+hyvin+saa+helposti+ihmiselle+25+vuotta+pidemmän+elämän+ja+itselleen+sekä+sukulaisilleen+aarteen+taivaaseen.+Kenties+voi+ottaa+asian+puheeksi+jo+ennen+henkilön+poisnukkumista+ja+vastaanottaa+rahat+heti+hänen+kuoltuaan,+että+hautajaiset+ehditään+järjestämään.+Asioista+voi+ottaa+selvää+jo+heti,+kun+ne+alkavat+kiinnostamaan,+esimerkiksi+kysymällä+oman+seurakunnan+toimistolta+ja+tutustumalla+oman+seurakunnan+internet-sivuihin.+Internet-sivujen+kautta+löydätte+myös+yhteystiedot.+Seurakunnan+työntekijät+osaavat+neuvoa+hyvin+kaikissa+käytännön+järjestelyissä,+joita+on+ennen+hautajaisia,+sekä+miten+hautajaiset+toimitetaan+ja+millaisia+asioita+niissä+on+hyvä+ottaa+huomioon+ja+auttavat+mielellään.+On+mahdollista+esimerkiksi+pyytää+seurakunnan+työntekijöitä+avuksi+kantamaan+arkkua+(siihen+tarvitaan+yhteensä+kuusi+henkilöä),+esimerkiksi,+jos+omia+sukulaisia+ei+ole+riittävästi,+ja+myös+naispuoliset+henkilöt+voivat+olla+kantamassa+arkkua.+Hautajaisia+voi+hyvin+suunnitella+valmiiksi+ennen+esimerkiksi+isovanhemman+tai+oman+vanhemman+kuolemaa+vaikkapa+papereille+tai+tulostaa+tietokoneella+suunniteltuja+järjestelyjä,+niin+suruaika+on+paljon+helpompi+ja+hautajaisten+järjestäminen+yksinkertaista.+Hautaustoimistossa+voi+vierailla+kysymässä,+millaisia+palveluja+heillä+on+henkilön+hautaamiseen+liittyen+jo+ennen+kuolinpäivää.+Kirkko+saisi+kyllä+perustaa+lisää+hautausmaita,+niin+arkkuhautaaminen+olisi+yleisempää.+Vain+Helsingissä+taitaa+olla+lähes+100+%+täyttä+arkkuhautauksille,+mutta+landella+on+paljon+tilaa+jäljellä.+Ruumisarkku+on+mahdollista+kuljettaa+Helsingistä+muualla+sijaitsevalle+hautausmaalle+ja+sen+hautausmaan+kappelilla+voidaan+pitää+siunaustilaisuus.+Voi+ottaa+myös+selvää,+millaisia+muita+tapoja+on+haudata+henkilö+toisella+paikkakunnalla+sijaitsevalle+hautausmaalle.+Tietysti+voi+myös+muuttaa+eläkepäivilleen+pääkaupunkiseudun+ulkopuolelle+suurempiin+kaupunkeihin,+joissa+on+tilaa+arkkuhautauksille,+mikäli+se+onnistuu,+että+sukulaiset+järjestävät+arkkuhautauksen+henkilölle+sillä+paikkakunnalla.

Äänestä

Ei se sielu enää ole vainajassa. Ei tuhkaus ole ongelma. Nykyään harva krematorio toimii öljyllä. Syynä ympäristö vahinkoriski. Kaasulla kuumennetaan aika moni nyky krematorion uuni Suomessa. Nyt kun Ukrainassa soditaan onko kohta kaasuakaan enää saatavilla. Ulkomailla on laitteita, jotka toimii täysin sähköllä. Vaihtoehtoista tekniikkaa löytyy kyllä.

Äänestä

Saksalaisilta kannattaa kysyä jos on ongelmia krematorion kanssa. He ovat jo ajat sitten hallinneet sen tekniikan ja sodankin aikana riittänyt polttamiseen energiaa.

Äänestä
  • Tarkoitus ei ollut provosoida. Itse en ole töissä krematoriossa,mutta hautaaminen liittyy työnkuvaan. On krematorio tietämystäkin kertynyt paljon. Isä oii haudankaivaja, joten en pelkää puhua hautaamiseen liittyvistä asioista. Kommentti oli lähinnä suunnattu kommentoijalle joka kertoi öljyn kalleudesta.

    Äänestä

  • Kelpo saksalainen perheyritys Topf & Söhne sai hoitaakseen tilaukset tehokkaille mutta samalla edullisille polttouuneille. Firma haki patenttia keskeytyksettä toimivalle ruumiidenpolttouunille massakäyttöön v. 1942. Patenttihakemus on tallessa ja siitä voisi saada vinkkejä.

    Äänestä

Ach, te vain ajattelette krematoriota. Kuolleen ihmisen ruumista vain katselemalla voi todeta, että hänellä esiintyy vielä ajatuksia ja ruumiintoimintoja. Nyky-yhteiskunta ja hyvinvointivaltio on liian keskittynyt tuhoamiseen säilyttämisen sijasta esimerkiksi kemikaalien ja koneilla lämmittämisen suhteen. Jumala on luonut meille ihmisen ja Jeesuksen sanoin ihminen on enemmän kuin ruumis, vaatteet, linnut tai kukkaset. Miksi muuten rikkaat ovat valmiita maksamaan hautauksesta ruumisarkussa mieluummin kuin antaa polttohaudata itsensä? Eivätkö he olekin aina oikeassa, sillä juuri sellaista elämää, joka heillä on, ihmiset tavoittelevat ja pitävät hyvänä. Krematoriossa on tuhansia lämpöasteita ja ihmisruumis sulaa ja muuttuu tuhkaksi siellä. Helvettiä usein kuvataan kuumaksi ja tuskalliseksi paikaksi - pitääkö se paikkansa? Olen melko varma, että jos ihminen saisi valita ilmaiseksi itselleen haudataanko hänet kuoleman jälkeen hautausmaalle arkussa vai tuhkataanko krematoriossa ja kirkko toteuttaisi jokaisen pyynnön ilman rahallista korvausta muualta kuin Suomen valtiolta, suurin osa kaikista suomalaisista haluaisi arkkuhautauksen. Miksi? Koska sillä tavoin ihminen kärsii vähemmän ja elää sellaisen elämän, jollaiseksi se on luotu. Matoja tai muuta maatumista ei tarvitse pelätä, sillä se ei satu vaan on rauhallinen ja lempeä siirtyminen taivaan Isän luo. Siitä kasvaa kauniita kukkasiakin, kun ihmisruumis lepää maan alla ja paikka usein tuntuu ja näyttää pyhältä. Se rauhoittaa ja antaa toivoa sellaisesta elämästä, jonka olisi hyvä kuulua kaikille ihmisille.

Äänestä
  • Entäpä jos asia on juuri toisinpäin.

    Intian Varanasissa poltetut vapautuu elämän kiertokulusta.

    Polttohautaus juuri vapauttaa ihmisen, koska jos ruumis maatuu maassa, niin se siirtyy muiden alempien elämänmuotojen ravinnoksi. Näin ollen ihminen jatkaa elämää bakteereissa, madoissa jne.

    Jos vielä laitetaan kunnon roihu eikä kuten Intiassa polttopuiden puutteessa tuppaa käymään, niin ihminen pöllähtää henkenä krematorion piipusta suoraan taivaallisiin ulottuvuuksiin.

    Rikkaat tammiarkuissaan saavat syntyä madoiksi ja köyhäksi kansalaiseksi, mikä on ihan oikein;).

    https://www.maailmankuvalehti.fi/2015/4/pitkat/varanasi-elamaa-kuoleman-kaupungissa/

    Äänestä

Mistä kohtaa raamaatuasi tuon tiedon kaivoit esiin???
"Älä tapa" on raamatussa 9 kertaa mutta ilman mainitsemaasi ehtoa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Raamatussa on käsky älä tapa. Krematorio on murha. Arkussa haudattuna on 25 vuotta pidempi elämä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu