Pelkkä Naton jäsenyys, se paperi tuo monta kertaa nykyiset puolustusvoimat ja paljon lisää turvaa.

Anonyymi

Naton jäsenyys kasvattaa turvaa moninkertaisesti nykyiseen tilaan. Kymmeniä kertoja.

Joukkovoima on niin tehokas. Maailman tehokkaimmat armeijat ja isot taloudet, koko länsi. Ne on sidottu kaikkien maiden uskottavuudella vielä yhteen sotilasliittoon puolustamaan kaikkia liiton jäseniä.

On tutkittu ja arvioitu täällä suomessakin että Virolla jolla on paljon pienemmät puolustusvoimat ja kalusto kuin Suomella, on moninkertaisesti parempi turvallisuus ja kovempi puolustus. Pienempi riski että maassa kuolee ihmisiä isoja määriä tai että menettävät maata toiselle valtiolle tai että edes kukaan alkaa sotia. Juuri ison ja laajan sotilasliiton takia. Ja yksi valtio joka eroaa kokonaan muusta euroopasta joka on epävarma ja uhka muille.


Meillä on eletty ilman hakemista natoon ja samalla pidetty ovea auki hyökkäämiselle ja kansalla on turvallisuus huonompi. Tämä johtuu siitä että meillä erilaisia ihmisiä ja erikoisia mieliä, pelkotiloja.

Kertoohan sen paljon kun katsoo millaisia ihmisiä on päässyt ajamaan suomen 5 miljoonan ihmisen ja meidän maan asioita ja turvallisuutta omalla päällä ja haluilla.

2

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onneksi Suomessa on pieni joukko putteri kannattajia. Siitäkin suurin osa niistä jotka ensimmäisten joukossa lähtemään,tiukapaikan tullen. Pelkkiä vellihousuja.

    • Anonyymi

      Yhteenkään Natomaahan ei ole koskaan hyökätty eikä tulla hyökkäämään, joten Suomi voi lakkauttaa Naton jäsenyyden jälkeen omat puolustusvoimat.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      252
      17407
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      181
      12376
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      70
      6160
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      21
      4985
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4975
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      51
      4118
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      40
      3674
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3662
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      41
      3161
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3119
    Aihe