Naton jäsenyys kasvattaa turvaa moninkertaisesti nykyiseen tilaan. Kymmeniä kertoja.
Joukkovoima on niin tehokas. Maailman tehokkaimmat armeijat ja isot taloudet, koko länsi. Ne on sidottu kaikkien maiden uskottavuudella vielä yhteen sotilasliittoon puolustamaan kaikkia liiton jäseniä.
On tutkittu ja arvioitu täällä suomessakin että Virolla jolla on paljon pienemmät puolustusvoimat ja kalusto kuin Suomella, on moninkertaisesti parempi turvallisuus ja kovempi puolustus. Pienempi riski että maassa kuolee ihmisiä isoja määriä tai että menettävät maata toiselle valtiolle tai että edes kukaan alkaa sotia. Juuri ison ja laajan sotilasliiton takia. Ja yksi valtio joka eroaa kokonaan muusta euroopasta joka on epävarma ja uhka muille.
Meillä on eletty ilman hakemista natoon ja samalla pidetty ovea auki hyökkäämiselle ja kansalla on turvallisuus huonompi. Tämä johtuu siitä että meillä erilaisia ihmisiä ja erikoisia mieliä, pelkotiloja.
Kertoohan sen paljon kun katsoo millaisia ihmisiä on päässyt ajamaan suomen 5 miljoonan ihmisen ja meidän maan asioita ja turvallisuutta omalla päällä ja haluilla.
Pelkkä Naton jäsenyys, se paperi tuo monta kertaa nykyiset puolustusvoimat ja paljon lisää turvaa.
Anonyymi
2
65
Vastaukset
- Anonyymi
Onneksi Suomessa on pieni joukko putteri kannattajia. Siitäkin suurin osa niistä jotka ensimmäisten joukossa lähtemään,tiukapaikan tullen. Pelkkiä vellihousuja.
- Anonyymi
Yhteenkään Natomaahan ei ole koskaan hyökätty eikä tulla hyökkäämään, joten Suomi voi lakkauttaa Naton jäsenyyden jälkeen omat puolustusvoimat.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2254117Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112603Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382325Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te981327- 481159
- 751047
- 59923
- 45906
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58901