Pelkkä Naton jäsenyys, se paperi tuo monta kertaa nykyiset puolustusvoimat ja paljon lisää turvaa.

Anonyymi

Naton jäsenyys kasvattaa turvaa moninkertaisesti nykyiseen tilaan. Kymmeniä kertoja.

Joukkovoima on niin tehokas. Maailman tehokkaimmat armeijat ja isot taloudet, koko länsi. Ne on sidottu kaikkien maiden uskottavuudella vielä yhteen sotilasliittoon puolustamaan kaikkia liiton jäseniä.

On tutkittu ja arvioitu täällä suomessakin että Virolla jolla on paljon pienemmät puolustusvoimat ja kalusto kuin Suomella, on moninkertaisesti parempi turvallisuus ja kovempi puolustus. Pienempi riski että maassa kuolee ihmisiä isoja määriä tai että menettävät maata toiselle valtiolle tai että edes kukaan alkaa sotia. Juuri ison ja laajan sotilasliiton takia. Ja yksi valtio joka eroaa kokonaan muusta euroopasta joka on epävarma ja uhka muille.


Meillä on eletty ilman hakemista natoon ja samalla pidetty ovea auki hyökkäämiselle ja kansalla on turvallisuus huonompi. Tämä johtuu siitä että meillä erilaisia ihmisiä ja erikoisia mieliä, pelkotiloja.

Kertoohan sen paljon kun katsoo millaisia ihmisiä on päässyt ajamaan suomen 5 miljoonan ihmisen ja meidän maan asioita ja turvallisuutta omalla päällä ja haluilla.

2

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onneksi Suomessa on pieni joukko putteri kannattajia. Siitäkin suurin osa niistä jotka ensimmäisten joukossa lähtemään,tiukapaikan tullen. Pelkkiä vellihousuja.

    • Anonyymi

      Yhteenkään Natomaahan ei ole koskaan hyökätty eikä tulla hyökkäämään, joten Suomi voi lakkauttaa Naton jäsenyyden jälkeen omat puolustusvoimat.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      173
      11704
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      50
      6509
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      98
      4819
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      85
      4614
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4582
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      48
      4087
    7. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4082
    8. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3842
    9. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      86
      3534
    10. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      18
      3426
    Aihe