Pelkkä Naton jäsenyys, se paperi tuo monta kertaa nykyiset puolustusvoimat ja paljon lisää turvaa.

Anonyymi

Naton jäsenyys kasvattaa turvaa moninkertaisesti nykyiseen tilaan. Kymmeniä kertoja.

Joukkovoima on niin tehokas. Maailman tehokkaimmat armeijat ja isot taloudet, koko länsi. Ne on sidottu kaikkien maiden uskottavuudella vielä yhteen sotilasliittoon puolustamaan kaikkia liiton jäseniä.

On tutkittu ja arvioitu täällä suomessakin että Virolla jolla on paljon pienemmät puolustusvoimat ja kalusto kuin Suomella, on moninkertaisesti parempi turvallisuus ja kovempi puolustus. Pienempi riski että maassa kuolee ihmisiä isoja määriä tai että menettävät maata toiselle valtiolle tai että edes kukaan alkaa sotia. Juuri ison ja laajan sotilasliiton takia. Ja yksi valtio joka eroaa kokonaan muusta euroopasta joka on epävarma ja uhka muille.


Meillä on eletty ilman hakemista natoon ja samalla pidetty ovea auki hyökkäämiselle ja kansalla on turvallisuus huonompi. Tämä johtuu siitä että meillä erilaisia ihmisiä ja erikoisia mieliä, pelkotiloja.

Kertoohan sen paljon kun katsoo millaisia ihmisiä on päässyt ajamaan suomen 5 miljoonan ihmisen ja meidän maan asioita ja turvallisuutta omalla päällä ja haluilla.

2

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onneksi Suomessa on pieni joukko putteri kannattajia. Siitäkin suurin osa niistä jotka ensimmäisten joukossa lähtemään,tiukapaikan tullen. Pelkkiä vellihousuja.

    • Anonyymi

      Yhteenkään Natomaahan ei ole koskaan hyökätty eikä tulla hyökkäämään, joten Suomi voi lakkauttaa Naton jäsenyyden jälkeen omat puolustusvoimat.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      117
      11089
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      155
      10303
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8030
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      181
      6492
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      49
      5564
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5051
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      146
      4364
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4226
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      63
      4034
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      132
      3597
    Aihe