Nyt jo demaritkin häpeävät Tuomiojan juttuja

Anonyymi

Vanha Erkki ei pääse eroon suomettuneisuudestaan, eikä venäjä rakkaudestaan.

Olihan tuo Tuomiojan viimeinen heitto todella tökerö: "Tuomioja rinnasti vappupuheessaan oppositiopuolue kokoomuksen talouspolitiikan natsien käyttämään iskulauseeseen Arbeit macht frei (suom. työ vapauttaa)."

Eläkkeelle nyt Erkki ja äkkiä, ettei tarvitse hävetä.

22

85

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tottahan tuo lausahdus on kokoomuksen työllisyyspolitiikasta joka tähtää halpatyövoimaan mahdollisimman pienellä palkalla. Natsit kokoomuslaisilla on omassa mielessä koska ei Tuomioja natsisanaa käyttänyt.

      • Anonyymi

        Erkki on nykyään tosi outo.


      • Anonyymi

        "Arbeit macht frei"...hehehee joo, mihinkä mahtaa viitata.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Erkki on nykyään tosi outo.

        Vanha suomettunut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Arbeit macht frei"...hehehee joo, mihinkä mahtaa viitata.

        Vaikea arvata....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Erkki on nykyään tosi outo.

        Eki jatkaa isoäitinsä oppeja, hyvin on Hellan oppi mennyt perille.


    • Anonyymi

      NATO on mielestäni tällä hetkellä rationaalinen valinta. USAa en fanita millään lailla.

      Erkki Tuomioja on mielestäni ihan fiksu tyyppi, vaikka hän on eri mieltä NATOsta kuin minä.

      Tämä 'arbeit macht frei' ei ole ihan tuulesta temmattu juttu. Yritysmaailma ei halua yli-ikäistä tai liian kalliiksi katsomaansa suomalaista töihin. Mielummin ottavat ulkomaista halpaa työvoimaa. Mene vaikka vessoja siivoamaan, jos olet liian vanha, eikä sun hyväkin koulutus tai työkyky enää meille kelpaa.

      Helpompi ottaa minimipalkalla saman koulututuksen ja kokemuksen saanut nuorehko ihminen jostain halvemman työvoiman maasta opastettavaksi työhön ja jopa kielikoulutulkseen.

      Tosiasia on se, että yli 50v suomalainen on hylkiö ja ulkomailta löytyvä alle 40, mielellään vielä tuoreempi, on parempi vaihtoehto.

      • Anonyymi

        Ulkomaalaisia kiinnostaa kela, ei työ😆


    • Anonyymi

      Ei ne tajua hävetä, ellei niille joku vinkkaa asiasta.

    • Anonyymi

      Wiki:
      -Poliittisesti aktiivinen äärivasemmistolainen Wuolijoki toimi talvisodan aikana rauhanneuvottelijana, mutta jatkosodan aikana hänet tuomittiin vankeuteen maanpetoksesta.
      -Wuolijoki oli marxilainen, mutta hän ei koskaan liittynyt kommunistiseen puolueeseen eikä hänellä ollut yhteyksiä Suomen maanalaiseen kommunistiseen liikkeeseen.
      -Historiantutkija Jukka Seppisen mukaan tämä johtui siitä, että Wuolijoen vakoilutoiminnan kannalta esiintyminen ”yhteiskuntakelpoisempana” oli hedelmällisempää.
      -Erkki Tuomioja kuvaa isoäitinsä Hella Wuolijoen vasemmistolaisuutta abstraktilla tasolla olevaksi ja yleishumanistiseksi, osin romanttissävytteiseksi ajatusmaailmaksi.

      • Anonyymi

        Ja mikä on tänään päivämäärä? Vuosilukukin olis hyvä yhden sun toisen muistaa. Kerronko, vai tsekkaatko itse?


    • Anonyymi

      ...useampi paikallisparlamentin vakituisjäsen on puhunut dementoituneesta vasemmistoänkyrästä joka pitäisi saada välittömästi pakkohoitoon , ketähän nuo mahtavat tarkoittaa ...

    • Olen vuotta vanhempi kuin Tuomioja ja onnekseni ei vielä päänupissani vipellä noin paljoa kuin hänellä

    • Anonyymi

      Ihan aiheestakin. Olihan toi nolo ja mauton populistinen heitto Tuomiojalta. En usko, tai siis toivon, että demarit eivät enää aseta häntä ehdokkaaksi vaaleissa vaan Erkki komennetaan eläkkeelle.

      • Anonyymi

        Sen pitäis ymmärtää lähteä.


    • Anonyymi

      Voi voi sitä Erkkiä.

    • Anonyymi

      Tuomioja on järjen Ääni!

      Natosta pitää päästää kansa äänestämään. Nähdään oikeat kannattamattomuusmäärät😉

      Eivät uskalla päästää kansaa äänestämään. Se tietäisi natopolun hautaamista, ja puolueettomuutta joka on turvannut kansaamme tähänkin asti.

      Usa natoineen painostaa, joten kansaa ei uskalleta kuulla.

      Kansaa Huijataan, kun äänestää ei anneta. Luotto meni noihin päättäjiin!

      • Anonyymi

        Ei Erkillä ole muuta kuin samaa luonnollista vanhenemista kuin Bidenilla. Ei hallitse ajatuksiaan, eikä kieltään, toivottavasti ei töppää kovin pahasti ennenkuin tajuaa jäädä pois politiikasta, monesti ei tosin itse tajua, luulee olevansa vielä voimissaan henkisesti vaikka ei ole.
        Kauheinta olisi jos hän ulkomaisille toimittajille puhuu jotain peruuttamatonta, onhan sitä jo vähän ollutkin.


    • Anonyymi

      Pitää tänne kirjoittaa, koska Iltalehti ei suostu oheista tekstiä julkaisemaan; "Kun parhaillaan käydään sotaa, jossa hyökkääjä perustelee tekemisiään tekaistuilla natsisyytöksillä, on uskomatonta, että konkaripoliitikko heittää tällaisia kommentteja. Ja sitten haukkuu herkkähipiäisyydestä. Jos eduskunnassa 2014 Tuomiojan puoluetoveri Kari Rajamäki sanoi "Tämä kokoomuksen Nato-mopon keuliminen, niin sallittakoon sitten minunkin ihmetellä Tuomiojan mopon keulimista kerta toisensa jälkeen. Olisiko syytä jo siirtyä hyvin ansaituille eläkepäiville."

    • Anonyymi

      Tavja ja Evkki kiljuvat Kimmon lailla kuvkku suovana ettei NATOon pidä liittyä, pevkele!

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      17
      2404
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1589
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      109
      1518
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1472
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1315
    6. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      42
      1304
    7. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1281
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1194
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1097
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1066
    Aihe