Menneellä viikolla Ranskassa useammassa kaupungissa syttyi sähköbusseja räjähdysmäisesti palamaan ilman näkyvää syytä, eikä ainoastaan Bolloren valmistamilla akuilla.
Useissa kaupungeissa, ei ainoastaan Pariisissa, on nyt laitettu kalliit sähköbussit telakalle tilanteen selvittämistä ajatellen, suuri lasku tiedossa. Luotettavat ja turvallisemmat dieselibussit korvaavina.
"Paris suspends electric bus fleet after two fires"
"Public transport operator RATP announced that 149 electric buses will be taken off the streets of Paris temporarily 'as a precaution' after two of the vehicles caught fire."
- https://www.lemonde.fr/en/france/article/2022/04/29/paris-suspends-electric-bus-fleet-after-two-fires_5981956_7.html
Ranska: Sähköbusseja tulessa, käyttö tauolle!
4
784
Vastaukset 4
- Anonyymi
Tuollainen sekunneissa tapahtuva räjähdysmäinen roihahdus jos tapahtuu kesken matkan tilanteessa jossa on paljon matkustajia, niin tulee myös paljon kuolleita.
"An Electric Bus Caught Fire After Battery Explosion in Paris"
- https://www.youtube.com/watch?v=5r-yN8SugWM
Patterilaitteiden turvallisuus on kyseenalaista, sillä aivan liian usein s-fillareita ja s-potkulautojakin syttyy itsekseen palamaan ja niitä monet säilyttävät kotien sisätiloissa tai kiinteistöjen fillarikellareissa. Vakava ongelma on niiden hyvin vaikea sammutettavuus. - Anonyymi
Mitä välii, sillä tulevaisuus on kuitenkin fossiiliton! Ääliöt!!
- Anonyymi
Kuulemma osa noista busseista räjähti koulujen, päiväkotien ja sairaaloiden edessä. Miljoonia ihmisiä kuoli ja katosi.
Ja kuten kieliä osaavat huomaavat, niin uutinen sanoo "two fires", joka on siis suomeksi "tuhansia tulipaloja".
Venäjällä osataan vääristellä totuutta, sähköautojen vastustusjäärien joukossa siitä on tehty taidetta 👍
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271299
- 881222
- 79678
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9608- 26604
- 47533
- 44505
- 19495
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/115489- 41472