Minun aina luotettavat tietolähteeni on tämän varmistaneet ja todentaneet.
Venäjä julistaa sodan Suomea vastaan 9.toukokuuta 2022
Anonyymi
82688
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 82
Vanhimmat
Ei julista, ei. Sodan julistaminen hyökkäysaikeissa on Venäjän lain mukaan laitonta. Suomeen ei Venäjältä voi kohdistua kuin korkeintaan "sotilaallinen erikoisoperaatio".
Sitten Putin itkee kansalaisilleen, kuinka suomalaiset tappavat rauhanturvaajia. ; )
Suomestakin "löydetään" juutalaisia natZeja?
Suomessa on kymmeniätuhansia venäläisiä, joista useimmat inhoavat Putinia, mikä ei estäisi Putinia lähettämästä Venäjän armeijaa pelastamaan heitä.
Suomesta löydetään nazikulkueita ikkunoiden alta. Eipä selitykset auta ei.
Varmaan nämä putinia inhoavat maassa asuvat venäläiset sanovat heitä pelastamaan tuleville venäläisille, että miksi tulette suomeen, ei meitä tarvitse pelastaa, täällä on hyvä olla ja asua, nyt te tulette pilaamaan elämämme, menkää pois.
RuFi -yhdistys tosiaan on ilmoittanut järjestävänsä äitienpäivänä natsimarssin autoilla Hyvinkäältä Vantaalle. Riittäisikö se Putinille provokaatioksi?
Nazivapaa Helsinki riekkujat ovat paljastamassa Putinille kuunatsit, joilla erikoisoperaatio aloitetaan.
Onko venäjä mielestäsi noudattanut enää mitään lakeja? ainakin viimeaikaisten tapahtumien kertomana mitä ukrainan sodassa on tapahtunut
Fasismin kulisseihin kuuluu kuri, laki ja järjestys niin huvittavilta kuin nämä kaikki Venäjästä puhuttaessa kuulostavatkin.
Hitlerin Saksassakin vältettiin lakien rikkomista ja niinpä Saksan parlamentaariset valtiopäivät laativat lakeja, millä perusteltiin sorto ja väkivalta erityisolosuhteissa, mitkä ulotettiin myös takautuvasti koskemaan esimerkiksi Kristalliyön Saksan sen aikaisia lakeja törkeästi rikkoneisiin tapahtumiin.
Venäjän lakia pitäisi siis muuttaa, jotta Suomeen päästäisiin hyökkäämään laillisesti. "Sotilaallinen erikoisoperaatio" ei käy, kuten Ukrainan tapauksessa, koska Suomella toisin kuin Ukrainalla on pitkän kantaman iskukykyä, mitä se myös käyttäisi. Sota siis olisi heti myös Venäjän puolella esimerkiksi Karjalan kannaksen infrastruktuurin tuhoutuessa risteilyohjuksilla ja ilmaiskuilla.
Milläs tämä selitettäisiin Venäjän kansalle?
Julistaa sodan Kokoomusta vastaan.
Tavallisilla suomalaisilla ei ole mitään tekemistä kokoomuslaisen henkilökohtaisten konfliktien kanssa.
Ainakin nämä suomalaiset poliitikot ovat tehneet kaikkensa sen asian eteen.
Marinin pikkulapsen kiukuttelu. Kokoomuksen Natopolitiikka - ja viimeinen pisara onkin sitten Natohakemus.
Haha trolli ja aloitus on jälleen kerran Pietarissa Puten lätissä röhkimässä paskaa paketissa tänne päin tullutta. Ku Suomi on nyt sitten menossa Natoon niin siinäkin epäonnistuitte vaikuttaa tänne. Jä nyt varmana tietona että sota tulee. Muuten samat lähteet mistä noi tiedot ovat nyt ovat varmistaneet mixi Putte lätissään röhkii pitkänpöydän ääressä. Sillä haisee henki. Ja piereskelee ku on paha ummetus. Hajurako nääs toisiin . Ja vesipää johtuu tippurista jota ei voi parantaa...Et muista kiittää lähdettäsi. Mullaki ei oo nyt aikaa...
Entäpä persujen natokiima. Sen te persut aina " unohdatte ".
Siinä käytännössä Kokoomuksen Niinistö trollaa.
Kehui vaali-iltana, että kokoomuksella on 17 000 vaikuttajaa - trollia.
Meinaako nato hyökätä Suomeen kyseisenä päivänä?
USA hyökkäsi jo Suomeen kutsumatta eli Kokoomuksen Niinistön kutsumana. Jännitteet kasvoivat Itämeren alueella, Suomi-Ruotsi. Vaikutti myös Euroopan turvallisuuden heikkenemiseen.
Vähän kuin USAn sekaantuminen Ukrainaan.
Historiankirjoista voi joku lukeavuonna 2100, että sota 2020 luvulla oli tuhoisin maailman historiassa. Eurooppa tuhoutui Pohjois omistaan täysin ja etelä Euroopan tuhot vähäisiä. Eu,n tukirahasto ei myöntänyt jälleenrakennukseen varoja, Pohjolaan.
Melko lapsellinen kommentti. Vai miten omasta mielestäsi?
Ei. Vaan väistämätön totuus
Miltä osun?
>>Ei julista, ei. Sodan julistaminen hyökkäysaikeissa on Venäjän
lain mukaan laitonta.>>
Minun tietojeni mukaan juuri tuo lainkohta muutetaan 7.5.2022 annettavalla uudella lailla. Kyseessä on samanlainen pikana tehtävä lakimuutos, kuin helmikuussa tehty muutoskin oli. Siis että jos kutsuu sotatoima sotatoimiksi, siitä voi saada 15 v. vankeusrangaistuksen.
Kun laki 7.5 muutetaan niin heti voitonpäivän jälkeen 10.5.2022 Venäjä julistaa sodan Suomea vastaan.
Sodan syiksi Putinin kanslia ilmoittaa:
a) Suomessa suoritettava de-natsifikaatio
b) Suomessa asuvien Venäjän kansalaisten vainot ja surmaamiset
c) Räikeä sopimusrikkomus Rosatomin Pyhäjoen voimalaa koskien.
Suomen ja Niinistön ilmoittama päivämäärä oman NATO-hakemuksen lähettämiselle on 12,5.2022.
Silloin Suomi on ollut jo 2 päivää sodassa Venäjää vastaan. Jännäksi käy, että kelpuutetaanko Suomea edes hakijakandidaatiksikaan lainkaan.-
Venäjältä kestäisi kuukausia saada millään lailla varteenotettava hyökkäysjoukko Suomen rajoille, eikä se onnistuisi lainkaan ilman liikekannallepanoa.
Liikekannallepano lienee joka tapauksessa tulossa hyvin pian Voitonpäivän paraatien jälkeen. Muuten Ukrainan sota jämähtää kokonaan paikoilleen, ellei Venäjä saa satoja tuhansia uusia miehiä rintamalle.
Sodanjulistuksen jälkeen Venäjällä ei sikäli ole mitään kiirettä varsinaisen hyökkäysoperaatonsa kanssa Suomeen. NATO-jäsenyyshakemuksen käsittely 30 eri NATO-maan parlamenteissa kestää joka tapauksessa 6...12 kuukauden verran.-
Eihän niiden tarvitse muuta kuin pommittaa Helsinki ohjuksin Mariupolin lailla maan tasalle. Ja vallata esim. jokin osa Savosta.
Ohjusiskuista seuraisi tuhoisia vastaiskuja ja Savo jäisi näillä näkymin valloittamatta.
Moniko venäläisistä edes lähtisi liikekannallepanoon mukaan, ainakaan perheelliset venäläis miehet, jotka varmaan mielummin valitsevat mielummin perheensä, kuin lähteä sotahullun putinin maailmanvalloitus vouhotuksen tukemiseen, kun putinille ei ihmishengellä ole mitään merkitystä.
Sanoisin Pietarin kaupungin ja Leningradin alueen olevan kapinan partaalla jo nyt. Kun seuraa venäläisten itsensä tekemiä katuhaastatteluja, niin naamioiden takana kytee viha nykyistä Venäjän hallintoa vastaan, mitä on vaikea kätkeä väkinäisillä hymyillä ja ulkoa opituilla korulauseilla.
Joo, ei ostettaisi kaasua?
Kaasun osto lopetetaan pian Suomen taholta tai Venäjä lopettaa ne ennemmin tai myöhemmin. Vaihtoehtoja ei ole, ellei Putinia syrjäytetä aivan pian.
Tosiasia on, että Venäjän armeijan ydin on saanut Ukrainassa niin kovaa iskua, ettei Venäjällä ole mitään mahdollisuuksia toiseen sotaan. Reservikään ei auta, jos sillä ei ole nykyaikaista varustusta, eikä sillä ole. Lisäksi reserviläisten kutumiseen, varustamiseen ja edes auttavaan kertauskoulutukseen menisi kuukausia.
Joku ryssän trolli tai luultavammin esimurkkuikäinen lapsi kirjoittelee mielestään jänniä juttuja, joissa ei ole mitään perää.
Mariupolin pommitukseen on kulunut jo kolmatta kuukautta. Kannattaa muistaa, että Suomelle on jo luvattu myydä JASSM ohjuksen kehittyneempää versiota, joka kantaa helposti Moskovaan. Nykyiselläkin ampuu Pietarin trollien päämäjan tuhannen pillun päreiksi.
Anna murkun kirjoittaa. Älä ruoki trollia.
Ymmärsit sentään, että viesteissäsi oli niin huono taso, ettet kehdannut niitä omalla nimelläsi kirjoittaa. Peukuttamassa kävit kuitenkin.
Nykyaikainen varustus on mennyt oligarkkien jahteihin
Sinun lähteesi valehtelee höyrypää
Jotain tapahtuu aivan varmasti. Mutta onneksi hallitus on varautunut massapakolaisuuteen pakkolunastamalla mummojen mökit matujen huumeluoliksi.
Voi lapsi parka, kun maailma ahistaa. Psykologin konsultaatio taitaisi olla paikallaan.
siltähän tuo vaikuttaa kun epäilevät alkaako jääkieko mm -kisat jos sitä ennen rytisee
epäilen että iskander kalingrad käytetään kera taktisten ydinaseiden jokunen hassu kärki näin nato hakemisen ja jääkiekon mm kisat ainaki putin ehdottomasti haluaa näin estää, koska laji hänelle tärkein asia ehkä jopa elämässä
Joku ydinjätelaitos heti rajan taakse josta paskat leviävät Suomeen. Siinä emmakin voi itkeä, älä itke emma, anna hevosen surra sillä on samankokoinen pää.
No luultavasti vähän ennen 12.5 joka tapauksessa...
Tervetuloa, Vova.
Slava Rossija
anti tulla vaan, kusipäät.
ei ne tosin ole vielä siihen valmiita.
Niiden on parasta tämän päivän mustamaalaamisen jälkeen, jolla on negatiivinen vaikutus itseään kohtaan. Mutta se on liian myöhäistä nyt. Niiden olisi järkevintä ollut pitää hyvät suhteet Suomeen, koska Nato on vahvempi kuin Venäjä, ja mustamaalaamalla Suomea, ne allekirjoitti oman kuolemantuomionsa.
Suomen valtaaminen ei poista Ruostia rajalta, ja Ruotsin valataaminen ei poista Norjaa rajalta.
Suomessa on puolet Ruotsin väkiluvusta, ja niiden ainoa toivo on, että valtaamalla Suomen (äärimmäiseen hintaan), Ruotsi ei voi liityä Natoon, että vetävät mahdollisen hakemuksensa pois, kun Venäjä hyökkää Suomeen, jolla tosin voi olla se vaikutus, että Ruotsi pitää sitä hyökkäyksenä myös itseään kohtaan, jos silläkin on jo Nato-hakemus sisällä, tai sitä ennenkin.
Ison virheen Venäjä meni nyt tekemään.
Venäjä tietää vallan mainiosti, että ilman ydinaseita sen on mahdotonta saada Suomen aluetta hallintaansa.
Tuhoamalla ydinaseilla kaiken, alkaen isoista asutuskeskuksista, se on ainoa tapaa Venäjän valloittaa Suomi.
Mulla rupee ståndaan.
Putleri on kuulemma menossa syöpä leikkaukseen.
Toivotaan hartaasti, että kirurgin veitsi "vahingossa" osuu vähän sivuun ja potilas menehtyy leikkauspöydälle.
Tuskin sattuu kirurgille minkäänlaisia vahinkoja, jos työskentelee asemiehet selkänsä operaatiota takana haukankatsein vahtien. Leikkaussali ja sen henkilökunta tulee näyttämään todella poikkeukselliselta. Mikäli mitään leikkausta on edes tulossa.
Olisipa luotettava niin saadaan tämä paska pois kartalta.
Olet punikkiryssä tainnut eksyä väärään valtioon.
Juu, toivotamme Venäläiset vapauttajat tervetulleeksi. Tuskin maltan odottaa uutta valtaa.
Venäjä ei ole julistanut sotaa edes Ukrainaa vastaan.
Muuten vaan venäläiset rosvojoukot paskoo paikat, raiskaa ja tappaa vastaantulijoita.
Maailman suurin paskakasa venäjä
Eikä Pietarissa riitä suolaa kaalisoppaa saati voita silmäksi, kun on taas voiton päivä.
Niin minunkin hevosmiesten tietotoimistossa. Eli varma tieto.
Venäjä julistaa sodan Suomea vastaan 9.toukokuuta 2022
Näin on ja siksi meidän pitää jättää Nato hakemus samana päinä, että voitonpäivämme toteutuu.
Persut voisi lähettää sen yhden Espalta kahailee Punaiselle torille Mersulla ja huuttelemaan Putinille, Häivy saatana!
Jos tarkemmin katsotaan niin Sanna Marinin ohjama hallitus on jo aloittanut sodan Venäjää vastaan, lähettämällä aseita natsiukrainalle.
Ai! Onko Sanna lähettäny aseita myös natsiukrsinalle eli Donetskin ja Luhanskin kansantasavalloille? Hehän ovat venäkän natsien valtaamia.
"Venäjä julistaa sodan Suomea vastaan 9.toukokuuta 2022" Tämäkö on lahja suomen äideille? Ja lapsille, jotka haluavat juhlia äitejään? Hyi ja iso hyi! Brutaaliksi on mennyt maailman meno!
heHEEEEE liar-Lavrov ilmoittaa Suomi on julistanut sodan Venäjälle
Menisit kouluun etkä täällä hourailisi.
Kuinka siellä peruskoulussa menee?
EIIII Natseja Turkuun, EEEIII natseja turkuun
Suomi on jo hyökännyt Venäjälle Ukrainan kautta, rahoittamalla ja aseistamalla palkka-armeijaa, joka on tehnyt hyökkäyksiä Venäjän puolelle. KUN Venäjä hyökkää, on se ainoastaan sen velvollisuus vastata Suomen hyökkäykseen.
Z kirjain on puolet hakarististä, natZit käyttävät sitä tunnuksenaan nykyään.
Myös NAT-kirjaimia sanan alussa käytetään kertomaan NATzi-yhteyksistä.
Mutta saako Pietarissa samppanjaa Voiton Päivänä? Jos ei, niin varmasti lähtevät hakemaan, Imatran Alkosta.
Ja kotimaassa liikutaan lentokoneella, MUTTA ulkomaille lähdetään aina panssarivaunulla, vanha neuvosto-venäläinen sanonta. Voihan joku tuollaista sodaksikin nimittää. Lähinnä kyseessä on Erikoisoperaatio Venäjän samppanja-oikeuksien palauttamiseksi natseista.
Jatkossa venäjällä liikutaan lähinnä muuleilla. Ruokana kaalia ja nauriita. Eliitti voi saada juomaksi kiljua jos oikein säästää voitonpäivää varten. Mitään muuta alkoholia ei tarjolla ookkaan!
Meidän hallituksemme ei näköjään tajua, että jos aikovat saada valmiuslakiin opposition vaatimat muutokset, alkaa olla kiire.
Ellei oikeusministeri kykene, pitää löytää vähän vikkelämmin toimiva sijainen.
Syöpäsairas tekee joukkoitsemurhan ydinaseilla ja ottaa suomalaiset siihen mukaan.
Onneksi tuo ei ole mahdollista, aika monta ihmistä kuitenkin siinä välissä ja todennäköisesti suurin osa heistä haluaa elää eikä varsinkaan tuhota koko ihmiskuntaa.
Onko lähde yhtä luotettava kuin venäjä? :DDD
Jos venäjä toivottaa hyvää huomenta niin on parempi kurkistaa ikkunasta ulos ennenkuin uskoo! :D
Perustunee faktatietoon että Suomi jättää nato-hakemuksen 12.5 mennessä, ja sitä ennen venäjä luultavasti toimii suomea vastaan tavalla tai toisella.
Äläpäs huijaa. On monia muita valtioita listana jotka ärsyttävät venäjää enemmän, kuin omassa kopperossa vähän riehuvat suomalaiset, jotka tiedetään ennestään. Täällä ei ole jännitystä, vain harmaa sää. Toisaalta voi rukoilla monien maiden ihmisten puolesta, että pysyvät turvassa.
minun todella varmat tietolähteeni ovat kertoneet jotta JOUTSENELLA - RATSASTAVA - valtionpäämies tukehtuu munkkiin 9.5 mitäs itämaan- tietäjä siihen sanot.....
Kahdella rintamalla taistelu vie isonkin sotilasmahdin voimat. Se nähtiin WW2:ssa Saksan osalta.
Häh, eihän fransut tehneet mitään kun Saksa käveli Pariisiin. Ja samoin Tanska ja Norja, ei pantu yhtään hanttiin. Englannin kanssa ei ollut varsinaisia maataisteluita.
Ja Venäjä on nyt vasta "omalla" maallaan.
Jos puolikas itäpuolen Suomesta menetetään uusia maa-alueita haluavalle Venäjälle, niin Helsingille tapahtuu silloin viipurit. Stadi jää ryssän puolelle uutta rajalinaa.
Joku Seinäjoki tai Vaasa on siitä eteenpäin Suomen uusi pääkaupunki.
Tai Turku, ellei ryssä sitten miehitä koko Suomenlahden rannikkoa, että saa Allegro-junillensa maayhteuden Pietarista Turkuun.-
Keskustelin tästä asiasta Putinin kanssa ja hän ilmoitti että jätetään Suomi väliin ja hyökätäänkin sitten Intiaan.
Kannas meille, Äänislinna heille. Reilu diili.
EI MITÄÄN heille.