Suomen tulee jäädyttää tai lunastaa Rosatomin osuus Fennovoimasta. Rosatom on siis osa Putlerin valtakoneistoa. Rosatom on ottanut haltuunsa vieraassa, itsenäisessä maassa olevia ydinvoimaloita.
Pitää tehdä joku vastaava järjestely jolla venäjä otti haltuunsa Valion tehtaat venäjällä.
Sitten kun Fennovoima on vapaa Rosatomista alkaa uusi vaihe.
Meillä on jo tontti ja lupa-asiat on tehty.
Ranskalaisilla on jo suomeen räätälöity kaikki normit täyttävän ydinvoimalan kaikki dokumentaatio.
Ranskalaisilla on Suomen kaikki vaatimukset täyttävän reaktorin, apulaitteiden ja reaktorirakennuksen osaaminen.
Heillä ja suomalaisilla on kaikki tietotaito voimalan rakentamiseksi.
Pitää pyytää tarjoukset ainakin ranskalaisilta ja jenkeiltä voimalaitoksesta jotta saadaan kilpailutilannetta aikaiseksi.
Sitten vaan tilataan se ranskalainen jo kertaalleen tänne rakennettu voimala. Rakennusajasta ainakin 5 vuotta on pois koska paperitytöt on jo isolta osin tehty.
Ratkaisu Fennovoiman ropleemin
4
59
Vastaukset
- Anonyymi
jaa no, on yksi iso ongelma, Suomesta ei löydy rahaa projektiin, rahan puutteen takia alunperinkin Rosatom otettiin mukaan, omistajaksi ja rakentajaksi.
- Anonyymi
Ei veronmaksajien rahaa huuhaahan. Rakennetaan niillä rahoilla mielummin tuulivoimaloita.
Fennovoimaa ollaan yrityksenä ajamassa alas. Ei ole mitään syytä miksi ydinvoimalahanketta pitäisi jatkaa saman juridisen yhtiön puitteissa. Yhtiö voidaan lopettaa ja "konkurssipesä" voi myydä rakennustyömaan jollekkin joka on siitä kiinnostunut. Jos joku on.
Toivon, että Suomen valtio ei missään toiminnoissaan ota mallia Venäjältä. Suomi on oikeusvaltio ja täällä toimitaan lain mukaan.- Anonyymi
Kaikki toiminta ryssälään on kielletävä ensinnä ja jyrkästi vielä tappajiin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️672585Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1932285Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1312282Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.482157Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣331915Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1951716Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod171651Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2231576Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬261315Hallitus haluaa sossuhuijjarit esiin tutkimalla ihmisten pankkitilejä
Kuristusote vätkylöiden palleista kiristyy! 😆 Hallitus suunnittelee laajentaa Kelan tiedonsaantioikeutta sosiaaliturva2381201