Kenraalimajuri Kirill Budanovin mukaan Venäjän presidentti on umpikujassa.
Ukrainan sotilastiedustelun päällikkö, kenraalimajuri Kirill Budanovin mukaan sota Ukrainassa voi päättyä vain kahdella tavalla.
– Niistä ensimmäinen on Venäjän jakaminen kolmeen tai useampaan osaan. Toinen on taas Venäjän alueen suhteellinen säilyttäminen tilanteessa, jossa maan johto vaihtuu, Budanov sanoo ukrainalaisen Novoe Vremjan haastattelussa.
Jälkimmäisessä skenaariossa Venäjän uusi johtaja tulee tiedustelun päällikön mukaan selittämään, ettei Venäjän federaatiolla ollut mitään tekemistä sodan kanssa vaan kyse oli ”sairaasta diktaattorista”. Budanov ennustaa, että tässä tilanteessa Venäjä luopuisi esimerkiksi Itämeren Kaliningradin alueesta ja Kuriilien saarista Tyynellämerellä.
Kirill Budanovin mukaan valtaosa Venäjän sotilaallisesta ja poliittisesta johdosta tiedostaa vaihtoehdot. Hänen mukaansa tämä on syy siihen, että lännen kanssa yritetään yhä keskustella julkisesta retoriikasta huolimatta. Epävirallisesti kyse on kuitenkin hänen mielestään siitä, että Venäjän eliitti pelkää menettävänsä omaisuutensa.
Budanov ei usko Venäjän presidentti Vladimir Putinin selviävän sodasta kuivin jaloin.
– Pakoreitin jättäminen hänelle on yksi strategia, mutta se on liki mahdotonta. Hän on koko maailman silmissä sotarikollinen. Tämä on hänen loppunsa. Hän ajoi itsensä umpikujaan.
https://www.verkkouutiset.fi/a/ukrainan-tiedustelun-paallikko-sota-voi-loppua-venajan-jakamiseen/
Ukrainan tiedustelun päällikkö: Sota voi loppua Venäjän jakamiseen
Anonyymi
1
84
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521867
- 621802
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p121345- 611151
- 491114
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41795Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118657Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86650Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32627- 38586