Ev.lut.kirkko omistaa paljon tuottavien

Kun lukee tuottavien pörssiyhtiöiden suurimpia osakkeenomistajia, näkee siellä usein ev.lut.kirkon nimen. Sillä tavalla kirkko saa paljon rahaa. Ihmisten kannattaisi erota kirkosta ja itse saijoittaa kirkollisverorahaosuutensa pörssiyhtiöihin niin he saisivat siitä rahoilleen tuottoa, nyt se menee kirkon organisaatiolle ja kirkon jäsenille jää vain maksajan rooli. Ev.lut.kirkko on tosi hyvä rahasampo.
7347
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kirkon kannattaakin käyttää varjoaan järkevästi, jotta se voi turvata monipuolista työtään suomalaisten hengellisyyden hyväksi. Kirkko rahoittaa työtä lasten, nuorten ja aikuisten hyväksi - jota sen pitääkin tehdä - jotenka kenelläkään ei pitäisi olla syytä pahaan mieleen.

Mielestäni kaikkien kansalaisten kannattaisi hyödyntää kirkon tarjoamia monipuolisia palveluita.

-Corrector-

Äänestä
  • Kirkko sijoittelee ylimääräisiään pörssiin. Sehän on mukavaa harrastusta kirkkoneuvoksille, kun ei tarvitse omilla rahoilla leikkiä, jos sattuis sijoitus menemään vaikkapa vikaan.
    Seurakunnilla on rahanpuute, kirkolla ei.

    Äänestä

Ja kuten aloittaja kirjoitti, niin sijoituksia on tuottavissa kohteissa, joissa tuotto on suurempi kuin pankkitilillä. Pitämällä rahat säästötilillä, niin sehän olisi pankkitukea.

Äänestä
  • yhteiskunnan köyhille, vähäosaisille ja vanhuksille, jotka ovat koko ikänsä maksaneet kirkollisveroa uskollisesti ?

    Äänestä

  • evl voi rahoittaa tyhjäntoimittajien työpaikat joissa ei tehdä muuta kuin mitä moponenkin piispanpallillaan tekee. Eli kirjoittaa tänne valheita ja surffailee pedopornosivuilla:)

    Äänestä

  • rahoja kirjoitti:

    yhteiskunnan köyhille, vähäosaisille ja vanhuksille, jotka ovat koko ikänsä maksaneet kirkollisveroa uskollisesti ?

    "yhteiskunnan köyhille, vähäosaisille ja vanhuksille, jotka ovat koko ikänsä maksaneet kirkollisveroa uskollisesti ?"

    Kirkon diakonia toiminta auttaa monia vähäväraisia ja vaikeuksiin joutuneita. Kirkon sosiaalinen työ on hyvin laajaa ja siinä autetaan myös muitakin kuin kirkkoon kuuluvia.

    Äänestä

Kirkko tuottaa palveluja paikallisseurakunnan jäsenille, jotka entistä enemmän ovat hyvinvointi ja sosiaalipalveluja, kuin "varsinaisia" kirkon tehtäviä. Onko se seurakunnan tehtävä, siitä voidaan keskustella ja olla eri mieltä mutta näin on. Sitten itse asiaan! Kirkko ja seurakunnat ovat institutionaalisia sijoittajia ja pitävät verovaroista huolta kuten yritys tai säätiö omasta pääomastaan. Kirkkohan on ansiokkaasti toteuttanut aiemmin varojen "eettistä" sijoittamista nollakorkoisilla pankkitileillä ja nyt se näkyy eläkevastuuvajauksena ja siitä johtuvana eläkemaksujen suuruutena. Näen asian hieman eri tavoin kuin sinä. Ajattelehan eikö todellisuudessa tuottava sijoittaminen pienennä veroprosentin korotuspaineita jos toimintaan tarvittavaa tuottoa saadaan muualta kuin verotuloista? Vai olenko ymmärtänyt asian väärin? Toisaalta lienet sijoitusammattilainen kun annat sijoitusvinkkejä näin tarmokkaasti. Eiköhän kuitenkin ole niin että sijoittamista tekevät ammattilaiset eivät tällaiset matti meikäläiset. Helppoa on jeesustella näissäkin asioissa kuten kaikissa julkisen sektorin palveluissa. Yhteisiin asioihin ja niiden hoitamiseen pääsee mukaan äänestämällä ja ymmärtämällä että äänesi on yksi ääni kaikkien joukossa, niin demokratia toimii, vai toimiiko?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pörssiyhtiöiden osakkeita. kirjoitti:

Kun lukee tuottavien pörssiyhtiöiden suurimpia osakkeenomistajia, näkee siellä usein ev.lut.kirkon nimen. Sillä tavalla kirkko saa paljon rahaa. Ihmisten kannattaisi erota kirkosta ja itse saijoittaa kirkollisverorahaosuutensa pörssiyhtiöihin niin he saisivat siitä rahoilleen tuottoa, nyt se menee kirkon organisaatiolle ja kirkon jäsenille jää vain maksajan rooli. Ev.lut.kirkko on tosi hyvä rahasampo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu