Adventtikirkossa
1. Miespastorit
2. Naispapit
Saako naispapit
- haalia testamentteja ja lahjakirjoja
- vihkiä avioliittoon
- pestä miesten jalkoja
- haudata kuolleita
???????????
Pappien mystiset tehtävät
16
86
Vastaukset
- Anonyymi
Mistähän papeille oikein maksetaan?
- Anonyymi
Pastorit ovat samanlaisia kuin Venäjän sotilaat.
He ryöstävät kohteitaan surutta, raiskaavat heidän mielensä ja käyttävät heitä fyysisesti hyväkseen. Lahkot ja kirkkokunnat ovat rikollisjärjestöjä.
- Anonyymi
Raamatussa ei ole naispappeja mutta sieltä löytyy maininta pyhäkköportoista.
Ja hän kyseli sen paikkakunnan miehiltä ja sanoi: "Missä on se pyhäkköportto, joka istui Eenaimissa tien varressa?" - Anonyymi
Onhan helluntailaisten lahkossakin naispuolisia pastorittareita, lahkosaarnaajittareita, ns. evankelistajittareita, ihmeparantajittareita...
- Anonyymi
Tarkoititko pastorittaria, lahkosaarnaajittaria, ns. evankelistarattaria, ihmeparantajittaria...?
- Anonyymi
Adventtikirkon leivissä ei ole naispappeja.
- Anonyymi
Olen nähnyt Adventtikirkossa naispapin.
Valehtelevatko silmäni vai sinä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen nähnyt Adventtikirkossa naispapin.
Valehtelevatko silmäni vai sinä?Silmäsi valehtelevat. Adventtikirkko ymmärtää, että pappeus lakkasi kun eläinten uhraaminen lakkasi. Näitkö eläimiä, verta tai näkyleipiä matkallasi kirkkoon?
- Anonyymi
Onpa koko rimpsu taivasta halventavaa ja pilkkaavaa kirjoitusta.
Mutta, valtaistuin hoittaa asian. Menkää Isän eteen. Hän kertoo pappeuksista, jms.
Hänellä on seurakunnassaan profetoivia sisariakin - jotka voi julistaa näillekin Jumalan Hengessä tuomion, mutta onhan teille sana olemassa. Sitä ei pidä lukea vain omanpään peukalopaikoilla.
..... Onneksi meidät vihki maistraatt, eikä minkään hapatekirkon saastaisen suun pappi, joka ei anna raamatullisesti Herran pelastamalle todistussuunvuoroa - jokainen vuorollaan seurakunnassa.
Siksi kirkkonne on kankea kuin kieli -on viikon etukäteen ohjelma, se ja se puhuu, tarkat jäsennykset - se ja se laulaa - on akateeminen - minä määrään, että ohjelman mukaan - tämä ja tämä laulu - eikä niin, että seurakunta voisi valita laulun spontaanisti aina - kun todistusvuoro on päättynyt.
Pyhä Henki johtaa nääs , siitä kokousta - siellä ei tehdä mitään lihallisen muistiinpanon ukkojen sanoituksella mitään.
Eihän he ovat saaneet tämän pakanallisen kirkkojen muotomenojen aikaan mitään hyvää - muutakuin tappelua ja ruumiskasoja ja joku hurmahenkinen navetta - akkansa hakkaaja on vain äänessä. Akka nyrkin ja hellanvälissä- minä olen mies.- Anonyymi
Adventismi on sekoittanut pääsi.
Se on parantumaton sairaus. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Adventismi on sekoittanut pääsi.
Se on parantumaton sairaus.Ei mikään adventismi - vaan historiaa, historiaa, hyvä mies- ruumiskasoja ja ko. akanhakkaaja on myös päivän asiaa. Tavallaan löysin kirjan - mihin Suomi olet menossa, ennen II- maailmansotaa- eli se sama asia kertaantuu - missä olemme Suomalaisina - aivan väkivallan- siis perheväkivallan kärkimaita. Eli sano vain halleluja, oli se totta, mitä kirjoitit.
Mutta, mitä sitten raamatulliseen Jumalanpalvelukseen tulee, niin alttari on avoin jokaiselle todistajalle, naisille on profetoimisen lahja - siinäkuin miehille. Seurakunnan vanhin voi hoitaa tehtävää - että sanan mukaan homma pelaa, eikä vanhan kirkkohistorian tapaan, että viha ja sota, tappelu sekä väkialta on miehisen kirkkoisien aikaansaannos. Siis lihallinen toimintatapa - Siis aikakirjoista siis - hieman lukemista - ole hyvä.. Kyllä se siitä selkiää. Eli dramaattinen kristinuskon historia! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei mikään adventismi - vaan historiaa, historiaa, hyvä mies- ruumiskasoja ja ko. akanhakkaaja on myös päivän asiaa. Tavallaan löysin kirjan - mihin Suomi olet menossa, ennen II- maailmansotaa- eli se sama asia kertaantuu - missä olemme Suomalaisina - aivan väkivallan- siis perheväkivallan kärkimaita. Eli sano vain halleluja, oli se totta, mitä kirjoitit.
Mutta, mitä sitten raamatulliseen Jumalanpalvelukseen tulee, niin alttari on avoin jokaiselle todistajalle, naisille on profetoimisen lahja - siinäkuin miehille. Seurakunnan vanhin voi hoitaa tehtävää - että sanan mukaan homma pelaa, eikä vanhan kirkkohistorian tapaan, että viha ja sota, tappelu sekä väkialta on miehisen kirkkoisien aikaansaannos. Siis lihallinen toimintatapa - Siis aikakirjoista siis - hieman lukemista - ole hyvä.. Kyllä se siitä selkiää. Eli dramaattinen kristinuskon historia!Aukeaa toki...ja vielä ilman esimiesasemaa. Legitiimisesti!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aukeaa toki...ja vielä ilman esimiesasemaa. Legitiimisesti!
Valtakunnan asteikko on - Isä, Luojana, Poika sijaisena, Pyhä Henki opettajana, paikka rukouskammio. Rukouskammio kohtaamispaikka - Ylimmäinen Pappi ja Hänen sanansa.
Siinä se asemointi on. Siihen Abrahamin usko - ja lähteminen Iankaikkisen elämän armolahjan maahan. Matkan suunta - kuuliaisuus, ravinto - SananManna. Siihen nautintaneuvot, sekä matkalla muistaa - pukeutua armonnutun kautta - sota-asuun, jossa on Sanan miekka. Myös muistaa - kun käärmeitä on jaloissa, katsoa "vasikikäärmeeseen" - siinä matkanteossa ei kuolema tule - myrkky ei vaikuta matkantekoon.
Eli Jumalantyö - Sapatin Herra - on matkantekijän viikon matka - päivävain ja hetki kerrallaan. Eilinen on mennyt - huomista ei vielä ole, on tämä päivä. Tänään eletään sitä matkaa - oma - elämänkruunsa - Jumalan valtaistuimen juurella.
- Anonyymi
Matt.10:40 Joka ottaa tykönsä teidät, se ottaa tykönsä minut; ja joka ottaa minut tykönsä, ottaa tykönsä hänet, joka on minut lähettänyt. Luuk.10:40 Joka kuulee teitä, se kuulee minua, ja joka hylkää teidät, hylkää, minut; mutta joka hylkää, hylkää hänet, joka on minut lähettänyt. Joh.13:20 Totisesti totisesti minä sanon teille: joka ottaa vastaan sen, jonka minä lähetän, se ottaa vastaan minut; mutta joka ottaa vastaan minut, se ottaa vastaan hänet, joka on minut lähettänyt.
- Anonyymi
Miksi et ymmärrä yksinkertaisia papin tehtäviin liittviä kysymyksiä?
Saako naispapit Adventtikirkossa?
- haalia testamentteja ja lahjakirjoja
- vihkiä avioliittoon
- pestä miesten jalkoja
- haudata kuolleita
Rukoile ymmärrystä ja äläkä eksytä. - Anonyymi
Kätevä keino kiertää pappauskysymys selittämällä ettei koko pappeutta enää ole olemassakaan. Niin ei voi olla naispappejakaan.
Joskin Raamatussa on niitä yhden vaimon miehiä seurakuntapalvelijoina.
Mutta eihän harhaoppiselle Raamatun sana paina mitään. Omat sekavatkin selitykset ovat Jumalan sanan yläpuolella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️651453Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia110900- 58751
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä47734- 57720
Missä kaikessa olet erilainen
Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.39697Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan71671Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606026669Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.41657Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli67650