Valtion bordelleja ei Suomeen tule.
Hallitus pitää valistustyötä valvottuja bordelleja parempana vaihtoehtona.
Bordelleihin liittyvän kirjallisen kysymyksen teki hallitukselle kansanedustaja Aili Laitinen (lib). Siihen vastasi sosiaali- ja terveysministeri Osmo Kaipainen.
Laitinen on huolestunut ammattimaisen prostituution leviämisestä.
Kaipainen vastasi, että valtion bordellijärjestelmä olisi huono ratkaisu: ne toisivat enemmän ongelmia kuin ratkaisisivat niitä.
Kaipainen viittasi vastauksessaan myös vähemmistöryhmien ongelmiin; henkilöihin, joiden on mahdotonta kilpailla tavanomaisilla seksuaalisilla vaihtomarkkinoilla ja vaati heidän pulmiensa ratkaisemiseksi toimia.
”On pohdittava, mitä yhteiskunnallisia uudistuksia voitaisiin toteuttaa yksinäisyydessä elävien ihmisten seksuaaliongelmien ratkaisemiseksi”, Kaipainen sanoi.
Aili Laitinen antoi tuoreeltaan Kaipaiselle vastauksen keskiviikkona: Laitinen syytti vasemmistoa tekopyhyydestä ja sanoi, ettei hän kysymystä tehdessään halunnut bordelleja, vaan prostituutiota ylläpitävien syiden selvittämistä. Laitinen sanoi Kaipaisen suhtautuvan asiaan ”ylimielisen ivallisesti”.
Hallitus tyrmäsi valtion bordellit
11
131
Vastaukset
- Anonyymi
Holhoushallituksen mielestä rikollisuus ja laiton kauppa on aina parempaa kuin laillinen.
- Anonyymi
Osmo Kaipainen oli sosialisti.
- Anonyymi
Työntekijäthän ovat valtion bordelleissa virkamiehiä. Virkaa hakevista on valittava muodollisesti pätevin.
- Anonyymi
Naton jäsenmaassa pitää olla viihdykettä sotilaille.
- Anonyymi
Kuinka paljon olisi vähemmän raiskauksia, jos olisi virallisia bordelleja?
- Anonyymi
Tärkeä kysymys. Varmaan yritystoiminta paras. Esim. Attendo....ja moni muu....op pordelli olis hyvä bisnes osuuspankille....
Kyllä rumienkin pitäisi saada pillua/kyrpää!
- Anonyymi
Just niin...
- Anonyymi
Kenet velvoitettaisiin antamaan? Monilla lentää yrjö nähdessään ruman ihmisen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kenet velvoitettaisiin antamaan? Monilla lentää yrjö nähdessään ruman ihmisen.
Ammattilaiset hoitaa homman. Sä voit sillä välin vaikka siivota niitä oksennuksiasi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ammattilaiset hoitaa homman. Sä voit sillä välin vaikka siivota niitä oksennuksiasi.
Ilmeisesti et ole tyytyväinen peiliisi?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1982747Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64941
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246860Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21853Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies93820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290811Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93719