Jääkö Suomi saarroksiin?
Sotilaallinen tyhjiö tuuppaa täyttymään. Ruotsi on tällainen tyhjiö.
Ainut henkireikä Suomelle on Norjan kautta muualle maailmaan. Valitettavasti
sekin henkireikä on vaikea pitää auki
Jos Venäjä miehittää Ruotsin?
15
125
Vastaukset
Saiskohan jostaki pv.n varikolta hakia jo pyssyjä hajasijoitukseen? Mä voisin ottaa vaikkapa dragunovin ja panoksia, muutaman satakiloo tnt.tä ja sähkönalleja ja muutaman kessin... nii ja valonvahvistin olisi myös tarpeen. Ihan varmuuden vuoksi et jos venäjä hyökkäisi niin sais panostaa tuon sillan ja sitte vintin klasista tulittaa venäläisten polttoaine rekkoja... ja sitte hinata traktorilla näitä välille jääneitä ajoneuvoja. Raktori löytyykin omasta takaa.
- Anonyymi
Näkyy rautaa siirtyvän itärajalle. Tolkkisten varikolta lähti eilen 15 rekkalastia vihreissä autoissa pitkapiippuisia vaunuja. Kolonnat olleet lahes päivittäisiä. Jokohan kohta alkaa paukkua...
- Anonyymi
Menivät kyllä Niinisaloon. Jäikö aidot uutiset näkemättä ja lukematta.
- Anonyymi
Miksi noin voisi mitenkään käydä?
Olihan hölmö aloitus. - Anonyymi
Kaikkeen pitää varustautua ennemmin, eikä sitten, kun on liian myöhäistä.
Ei mitään "Kajanderin juttuja". Kokardi ja vyö. - Anonyymi
Kun kirjoittelet Ruotsin miehittämisestä, unohdat heti alkuun miehittämiseen, pitämiseen ja hallitsemiseen tarvittavat henkilömäärät ja laatuvaatimukset. Vähättelet Ruotsin puolustusvoimia ja samalla unohdat Ruotsin mittavan aseteollisuuden ja Euroopan suurimman hirvenmetsästäjäarmeijan. Viimemainittua helposti väheksytään ja se unohdetaan. Kyseessä on parasta laatua oleva maastokelpoinen tarkka-ampujajoukko, joilla on huippuhyvä varustus ja kyky tappaa.
Ruotsi ei ole sotilaallinen tyhjiö. Kaikkea muuta.- Anonyymi
Ei hirven metsästäjillä ole sotilaskoulutusta. Kyllä Hurrila on sotilaallinen tyhjiö.
- Anonyymi
Jos Venäjä miehittää elelänavan, niin koko maailma on saarrettu tukikohtien väliin!
- Anonyymi
Nou hätä ollaan yhtä köyttä.
- Anonyymi
Ei venäjä miehitä enää ketään.
Tulee uusi Z eta valtio joka makselee Ukrainan uudelleen rakennusta. - Anonyymi
Venäjän kuuluu jälleenrakentaa Ukrainassa aiheuttamat tuhot muille valtiolle Ukrainan avustukset näin menee niinhän se on ruukannut mennä ennenkin Öljyä on ja kaasua.
- Anonyymi
Ei taida miehittää.
- Anonyymi
Anonyymi
04.05.2022 12:25
"Jos Venäjä miehittää Ruotsin"?
Venäjä ei voi hyökätä ruotsiin muuta kuin
suomen/norjan kautta.
Norja ja Suomi piirittävät ruotsin.
- Anonyymi
Ei Venäjä Ruotsia miehiä. Ukrainan aikuiset isänmaansa puolustajat listivät Venäjän armeijan, joka ei uskalla edes käynnistää liikekannalle panoas, koska Venäjän reserviläiseteivät tottele ja ihan syystä.
Näin Venäjä on vasaran alla. Se huutokaupataan paloina eniten velkojille maksaville. Silloin Ruotsi voi pilkka hinnalla lunastaa Pietarista Ohta-joen suulta vanhan historiallisen linnoituksensa alueen.
Venäjä vaipuu syvälle. Sitä syvemmälle mitä pitempään Putin sitä varastavien ja valehtelevien rosvolaumojen tuella hallitsee.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1994021Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112563Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382235Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?801380Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861268- 481139
- 741006
- 58845
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu57834S24 Lieksa miksi on paikallinen entinen Kansallinen Kokoomus valtuutettu sali niin kallis?
Vailla alennuksia? gogo express joensuu kertakäynti 10 euroa avoinna 5-24. Miksi pitää Lieksassa tukea paikallista yritt72797