Brittiläinen taloustutkimus ennustaa vuoteen 2040 mennessä Intian ohittavan Usan kansantalouden koossa nousten Kiinan jälkeen maailman suurimmaksi taloudeksi. Yksikään Euroopan maa ei enää sovi 10 suurimman talousmaan joukkoon ja USA on sen porukan ainoa ns länsimaa.
https://www.google.com/amp/s/www.ndtv.com/business/by-2040-indian-economy-will-overtake-us-report-1656850/amp/1
Brittiläinen taloustutkimus: Intia ohittaa Usan talouden koossa 18 vuoden kuluttua
5
69
Vastaukset
- Anonyymi
Maailmantalouden ja maailmankaupan painopiste on jo siirtynyt pois USA-Eurooppa akselilta Aasiaan. Reaalitalouden osalta muutos on ollut ns lännelle suorastaan musertava.
- Anonyymi
Tuostako se jenkkien ja naton hätä järjestää pikaisesti maailmansota johtuu?
- Anonyymi
Vuonna 2014 vain 27% Usan bruttokansantuotteesta koostui reaalitaloudesta eli maa- ja metsätalous, kaivostoiminta, kalastus, teollisuustuotanto, rakennustoiminta sekä näitä tukevasta palvelusta. Usan reaalitalous per asukas ei ole käytännössä kasvanut enää Nixonin irrotettua elokuussa 1971 dollarin kultakytkennästä. Koko talouden ns kasvu on ollut feikki eli virtuaalitaloutta: rahan tekemistä rahalla.
- Anonyymi
Alkuperäinen linkki tiiviimmin:
https://www.ndtv.com/business/by-2040-indian-economy-will-overtake-us-report-1656850 - Anonyymi
Kiinalaiset pelasivat itsensä köyhästä diktatuurista maailman rikkaimmaksi valtioksi. Pysyi silti diktatuurina. Toisin kuin Clintonit harhaisissa haaveissaan maalailivat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 265143
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333583Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533482Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu223375Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232970Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282710Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint172389Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1202380MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142195- 381886