Nyt kun venäjä on syyllistunut lähes kaikkiin kuviteltavissa oleviin hirveyksiin ja rikoksiin ihmisyyttä vastaan, eikö olisi aika hiljentää itäraja, laitttaa sinne kiinanmuuria muistuttava rakennelma takaamaan rauhamme lapsien ja lastenlastemme sukupolvien ajaksi? Eiköhän meillä työttömiä riittäisi omasta takaa sen kasaamiseen.
Olisiko aika rakentaa Suomen muuri itärajalle seuraavaksi 100 vuodeksi?
10
116
Vastaukset
- Anonyymi
Maa joka maalailee tällaisia WW3 iskukuvia Eurooppaan ei ansaitse mitään huomiota muilta: https://www.mirror.co.uk/news/world-news/russian-state-tv-simulates-terrifying-26838956
- Anonyymi
Miten tuo muuri estää lentokoneita ylittämästä sitä? Aivan hullu touhua uhrata paukkuja muurin rakentamiseen, mieluummin vaikka Mykkäsen kanaverkkoaita, joka on paljon halvempi !
- Anonyymi
Ei mitenkään hullua touhua. Muurin tulee olla vaan tarpeeksi paksu ja sen verran korkea ettei jalankulkijat pääse siitä yli.
- Anonyymi
Tällä hetkellä se aita mikä siellä itärajalla on, ei ole edes symbolinen sellainen. Pylväs siellä täällä puoli metriä korkea ja vähän piikkilankaa.
Tilanne vaan Suomen ja Venähhän välillä on muuttunna suurestikkin. - Anonyymi
Lentokoneita??
Tämä on kyllä niin pöljä kommentti että kirjoittajakin itse häpeää sitä kunhan tajuaa.
- Anonyymi
Se muuri olisikin semmoinen symbolinen muuri joka kertoo meidän asenteesta venäjää kohtaan. Ja eikös se olis oiva tapa laittaa työttömät kuntoilemaan kaikenlaisten työpajojen askartelujen sijaan?
- Anonyymi
Ei, vaan Suomen asenteesta Suomessa asuvia kohtaan!
Muuri ei sotaväkeä pidättele. - Anonyymi
Ja kuka maksaisi? Kustannus?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja kuka maksaisi? Kustannus?
Eikös se 9 egee per päivä ole standardi työttömille.
- Anonyymi
Tässähän näitä eri malleja on, siitä vain valitsemaan:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008804592.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.2956707Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill652059- 1751797
epäonnen perjantain rikos yritys
onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä151267- 1121257
Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa
- Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 181691170Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"
Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie71146RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.
Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j531047Kirjoitin sinulle koska
tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j411031Martina pääsee upeisiin häihin
Miltäs se tuntuu kateellisista. Anni Uusivirta on Martinan kavereita.288972