eikö se 1958 vuonna ole alin vanhuuseläke ikä tasan 64 vuotta?
Hämää tuo että kun puhutaan varhennetusta eläkkeelle jäämisestä niin menisikö tästä se % poisto pysyvästi kun täyttää 65 vuotta.
Sain ymmärryksen että ei vaikuta 64 vuotiaaseen.
Jos olisin nuorempi eli ennen alinta vanhuuseläke ikää sitten tulisi % poisto.
Alin vanhuuseläke ikä
10
718
Vastaukset
- Anonyymi
Jos tarkoitat OVE-eläkkeeseen tulevaa prosenttialennusta, ei se tietenkään tähän normaaliin alimpaan eläkeikään tule.
- Anonyymi
1958 syntyneiden alin eläkeikä on just tuo 64v minä täytin tammikuussa tuon 64 v ja ei siihen mitään miinuksia tullut, töitä tein 41 v.
Olisin tietty voinut vielä jatkaakin työntekoo, sanoin, työnantajalle , että voin keikkaa joskus heittää , mutta mitään säännöllistä työtä en enää jaksa tehdä.
Kyllä tuo 41 vuotta työtä riittää ainakin minulle , en ole ikinä ollut edes työtön ja lapsia en ole saanut. - Anonyymi
Mitä höpiset ite syntynyt 1958 ja siirtynyt vanhuuseläkkeelle nyt toukokuussa ei mitään tekemistä oven tai muun % leikkauksen kanssa ,paitsi lähtee elinaika kerroin joka taitaa olla 58 syntyneille 0,95404% en tiedä voi olla sama vaikka siirtysit eläkkeelle vasta vuoden päästä.Käsittääkseni ove loppuu ja sitä ei saa kuin alimpaan vanhuuseläkeikään asti ts.58 syntyneellä loppuu tänä vuonna.
- Anonyymi
Työtön, putkessa oleva voi nostaa ansiosidonnaista 65 ikään saakka, saaden samalla ovea, ilman vähennystä. Ove ei kerrytä eläkettä ikävälillä 64-65.
Töissäkin voi jatkaa 64 iän jälkeen, nostaen samalla ovea. 1958 syntyneillä max 69 ikään saakka, tällöin saa lykkäyskorotuksen.
Aloittaja tarkoittanee suoraan siirtymistä työelämästä työeläkkeelle, ei ovelle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Työtön, putkessa oleva voi nostaa ansiosidonnaista 65 ikään saakka, saaden samalla ovea, ilman vähennystä. Ove ei kerrytä eläkettä ikävälillä 64-65.
Töissäkin voi jatkaa 64 iän jälkeen, nostaen samalla ovea. 1958 syntyneillä max 69 ikään saakka, tällöin saa lykkäyskorotuksen.
Aloittaja tarkoittanee suoraan siirtymistä työelämästä työeläkkeelle, ei ovelle.Minkä lykkäyskorotuksen minun eläkeikä oli 63 v ja kolme kk, tein 65 v asti ihan normisti ja jäin eläkkeelle, nostan normi eläkkeen ja jatkan vielä kakkostyötäni , ajan taxia, olen ajanut sitä jo oikeissa töissä ollessani viikonloppuisin , nyt eläkeläisenä ajan vain päivävuoroja, no nouseehan tuo eläke hiukan , kun lopetan, vuoden päästä, kun taxikortti loppuu, enkä sitä enää uusi, sitten alan olla vain eläkeläinen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Työtön, putkessa oleva voi nostaa ansiosidonnaista 65 ikään saakka, saaden samalla ovea, ilman vähennystä. Ove ei kerrytä eläkettä ikävälillä 64-65.
Töissäkin voi jatkaa 64 iän jälkeen, nostaen samalla ovea. 1958 syntyneillä max 69 ikään saakka, tällöin saa lykkäyskorotuksen.
Aloittaja tarkoittanee suoraan siirtymistä työelämästä työeläkkeelle, ei ovelle.Sulla taitaa olla alin eläkeikä sitten tuo 65 v., miksi muuten pidätät eläkettä, etkä nosta sitä, jos alin eläkeikäsi on jo ylitetty. Ei ovea enää hyväksytä , jos alin eläkeikä on ylitetty, työttömillä putkessa olevista en tiedä.
- Anonyymi
Elinaikakerroin menee syntymävuoden mukaan , vaikka tekisit töitä 100 v asti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sulla taitaa olla alin eläkeikä sitten tuo 65 v., miksi muuten pidätät eläkettä, etkä nosta sitä, jos alin eläkeikäsi on jo ylitetty. Ei ovea enää hyväksytä , jos alin eläkeikä on ylitetty, työttömillä putkessa olevista en tiedä.
Selvennän vielä, voi siis jatkaa töissä ja nostaa samalla ovea, mutta 1958 syntyneen alimman eläkeiän (64 v) jälkeen loppueläkkeeseen ei tehdä varhennusvähennystä. Eli kyllä ovea voi nostaa alimmankin eläkeiän jälkeen ja saa lykkäyskorotuksen loppuosaan, vaikka ei muita tulojakaan olisi. Oven nostamiselle ei ole yläikärajaa. Vaatii toki, että talous on kunnossa, ellei tee töitä oven aikana.
Työttömän, lisäpäivillä olevan ja ansiosidonnaista saavan anssi päättyy 65 ikävuoteen. Siksi kannattaa nostaa sekä ove että ansiosidonnainen juurikin tämän vuoden ajan, kun sitä vielä saa. Saahan siitä muutaman tonnin säästöön ilman vähennystä lopulliseen eläkkeeseen.
Alin eläikäni siis 64 ja syntynyt 1958.
Tämähän poistuu pikkuhiljaa sitten kokonaan, joten 1965 syntyneille ei ns. putkea enää ole. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minkä lykkäyskorotuksen minun eläkeikä oli 63 v ja kolme kk, tein 65 v asti ihan normisti ja jäin eläkkeelle, nostan normi eläkkeen ja jatkan vielä kakkostyötäni , ajan taxia, olen ajanut sitä jo oikeissa töissä ollessani viikonloppuisin , nyt eläkeläisenä ajan vain päivävuoroja, no nouseehan tuo eläke hiukan , kun lopetan, vuoden päästä, kun taxikortti loppuu, enkä sitä enää uusi, sitten alan olla vain eläkeläinen.
Et varmaan ole nostanut osittaista varhennettua eläkettä täytettyäsi 61? Silloin lykkäyskorotus ei koske sinua. Se tuli voimaan 2017.
Sinulle on kertynyt normaalisti eläkettä 63 v 3 kk - 65 v väliseltä ajalta.
Et siis ole oikeutettukaan lykkäyskorotukseen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et varmaan ole nostanut osittaista varhennettua eläkettä täytettyäsi 61? Silloin lykkäyskorotus ei koske sinua. Se tuli voimaan 2017.
Sinulle on kertynyt normaalisti eläkettä 63 v 3 kk - 65 v väliseltä ajalta.
Et siis ole oikeutettukaan lykkäyskorotukseen.En tietenkään, koska tulin palkallani oikein hyvin toimeen ja säästöönkin jäi joka kuukausi, en tarvinnut mitään ovea, mutta kertyihän tuon kahden vuoden lykkäämisellä enempi eläkettä, kun ennen tuota 63v ja kolme kk aikaa, oliko se tuo 1,7 % ja normaalisti 1,5 % .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2912625Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001389- 1081261
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831241Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991215Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581195- 451063
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi74963Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22900- 33807