Miksi ateismi ei ole tuonut rauhaa mukanaan? Ateisti monesti väistää asian toteamalla, että: "ateismi ei ole kuin ..."lauseella. Vaikka toisaalla todetaan, että ateistit itsessään ovat kaikin puolin kaikkeen kykeneviä.
Mikä ateismissa meni pieleen? Vai onko ateisteilla reseptiä yhteen tärkeimmistä kysymyksestä?
Ateistinen rauha
7
80
Vastaukset
- Anonyymi
Ateisti ei tarvitse mielikuvituskaveria ollakseen rauhassa 🤣
Jumalattomuuden myötä sodat, kulkutaudit ja nälänhädät ovat kadonneet.
-Yuval Noah Harari
Tämä on ihan totta. Maailmassa on sotia vain siellä, missä on delusionaalisia teistejä.- Anonyymi
Mitä tekemistä ateismilla on rauhan kanssa? Selitäpäs nyt ensin tämä asia.
Mikähän se on se yksi tärkeimmistä asioista?
Vai onko Jumalan olemassaolo sinusta ehkä tärkeä asia? - Anonyymi
Taas joku muka hauska tyyppi trollaa tällä palstalla...
Taidat olla joko aika nuori ihmisenä tai aika tuore tällä palstalla. Et ole vielä ymmärtänyt, että tällä palstalla trollaaminen on turhaa. Tällä palstalla uskikset eivät tajua ironiaa tai satiiria, he ottavat tällaiset jutut ihan tosissaan.
Kysymys; Mistä erottaa trollialoituksen uskiksen tekemästä aloituksesta?
Vastaus: Uskiksen aloitus on järjettömämpi! - Anonyymi
Jotenkin arvasin tämän ... :)
Ei uskis eikä trolli vastaa mitään. Olisi vähän vakavammin otettavaa, jos ihmisestä edes löytyisi jotain "rotia"...
Tiedättekö, mikä se roti edes on? - Anonyymi
Miksi ateisti saisi olla kaikin puolin pätevä? Varsinkin kun ateisti pystyy siihen, toisin kuin uskova, jonka täytyy neuvotella ensin henkiolentonsa kanssa.
- Anonyymi
Aloittaja saa rauhan, jos joku kajauttaa häntä Raamatulla päähän oikein todella kovaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 625138
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544602Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1234559Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2981817- 851478
- 911462
- 2281338
- 3181065
- 200961
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50870