Arvoisa puhemies, eduskunnan kyselytuntien ystävänä kysyisin, mitä hallitus aikoo tehdä asialle, että television oikeassa alareunassa joku nainen huitoo käsillään ja vääntelee naamaansa koko kyselytunnin ajan, ja häiritsee keskittymistäni vakaviin keskusteluihin?
Lisäksi tämän huitojan osuus kuvaruudusta on noin 13 prosenttia, ja peittää alleen kyselytunnin keskusteluun osallistuvien henkilöiden kasvoja.
Voitaisiinko ajatella, että tuo viittoilija poistuisi häiritsemästä kyselytuntia katsovia henkilöitä, vaikkapa omalle kanavalleen, tai niin, että tekstityksen saisi tekstiteeveestä esiin vain tarvittaessa.
Miksi meidät pakotetaan katsomaan tällaista, kysyn vaan?
Kiitos
Viittominen pois
7
107
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole pakko katsoa tuollaista jos herraa/neitiä niin kovasti häiritsee. Sitäpaitsi kuuroillakin ON oikeus tietää mistä salissa milloinkin puhutaan!
- Anonyymi
Ihme kun et ole vielä huomannut tätä; kansanedustajat esittävät kysymyksensä puhumalla, ministerit vastaavat puhumalla. Keskustelua ei käydä pantomiimiesityksenä.
Jos olet kuuleva ihminen, kyselytunnin sisältö ja siellä käydyt keskustelut selviävät näkemisen sijasta pelkästään sillä että keskittyy kuuntelemaan.
Ei sinun tarvitse katsoa eikä nähdä mitä salissa tapahtuu, mitä siellä olevat ihmiset puuhailevat kyselytunnin aikana. Riittää kun kuuntelet mitä salissa sanotaan.
Kuulovammaiset ovat juuri niitä henkilöitä joiden tarvitsee nähdä joko puhujan suunliikkeistä tai viittomakielisesti mistä salissa puhutaan. - Anonyymi
Tekstitys olisi parempi tapa. Simultaanikirjoitus.
Olen odottanut tässä tasa-arvon maassa, milloin saamme saamen-, ruotsin- ja englanninviittojat siihen alareunaan. Sellaiseen riviin.
Voihan huokaus.- Anonyymi
Viittomakieltä tarvitseville voisi tärkeissä ohjelmissa, kuten kyselytunti, varata käyttöönsä tyhjänä olevan Teema / FEM kanavan. Sillähän koko ongelmasta päästäisiin.
- Anonyymi
Minulla ei ole viittomakieltä vastaan mitään, mutta olen aina kummastellut, miksi toimittajat vatkaavat vasenta kättään raportoidessaan tapahtumista ulkomailla. Yksi harvoista, joka ei tehnyt niin, oli Erkki Toivanen, mutta häntä emme kuvaruutuun enää saa.
- Anonyymi
Saman huomannut. Aika hauskaa :)
- Anonyymi
Mitä ihmettä ketä häiritsee🤔.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam24314077Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu607177Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö1996862K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1014749Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä244675Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju744667Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos744347Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754122Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1013911- 933701