Ruotsin ulkoministerin mukaan Yhdysvallat takaa Ruotsille "turvavakuutuksen", kunnes

Anonyymi

Ruotsin ulkoministerin mukaan Yhdysvallat takaa Ruotsille "turvavakuutuksen", kunnes mahdollinen Nato-jäsenhakemus on ratifioitu
Ministeri Linde jatkaa matkaansa Yhdysvalloista Kanadaan.

YHDYSVALLAT takaa Ruotsille niin sanotun turvavakuutuksen, kunnes Ruotsin mahdollinen Nato-jäsenhakemus on ratifioitu, sanoo Ruotsin ulkoministeri Ann Linde.

Linde tapasi eilen Washingtonissa Yhdysvaltojen ulkoministeri Antony Blinkenin sekä useita yhdysvaltalaisia senaattoreita.

Niin kutsuttu turvavakuutus on eri asia kuin Naton viidennessä artiklassa mainittu turvatakuu. Suomen ja Ruotsin mahdollisesti hakiessa Nato-jäsenyyttä, jäsenyyden ratifioiminen kaikilta 30 Nato-maalta kestää arviolta 4–12 kuukautta. Vasta ratifioinnin jälkeen hakijat voivat saada Naton jäsenyyden.

–  Voin sanoa, että olen puhunut Antony Blinkenin kanssa sekä useiden senaattorien, jotka ovat vastuussa näistä kysymyksistä ulkoasianvaliokunnassa. Yhdysvalloilla on suuri intressi, että Ruotsi ja Suomi menevät Natoon. Arktisella ja Itämeren alueella uskotaan olevan paljon enemmän turvallisuuspoliittista painoarvoa ja siksi ollaan valmiita antamaan erityyppisiä turvavakuutuksia, Linde sanoi Ruotsin tv-yhtiö SVT:lle.

–  En tietenkään mene yksityiskohtiin, mutta olen erittäin luottavainen, että meillä on tässä amerikkalainen sitoutuminen. Se ei ole konkreettinen turvatakuu, koska sen voi saada vain Naton jäsen, Linde jatkoi.

LINDE jatkaa matkaansa Yhdysvalloista Kanadaan ja tapaa siellä maan ulkoministerin Melanie Jolyn. Hän aikoo tavata Kanadassa myös maan ulkoasiain- ja puolustusvaliokunnan puheenjohtajat. Matkan puheenaiheena ovat sota Ukrainassa ja turvallisuustilanne Ruotsin lähialueilla.

–  Transatlanttinen yhteys ei ole koskaan ollut yhtä tärkeä kuin nyt, Linde sanoi.

51

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      YHDYSVALLAT takaa Ruotsille niin sanotun turvavakuutuksen, kunnes Ruotsin mahdollinen Nato-jäsenhakemus on ratifioitu, sanoo Ruotsin ulkoministeri Ann Linde.

      Linde tapasi eilen Washingtonissa Yhdysvaltojen ulkoministeri Antony Blinkenin sekä useita yhdysvaltalaisia senaattoreita.

    • Anonyymi

      Todella tärkeä takuu Ruotsille

    • Anonyymi

      Varmasti nopeuttaa Ruotsin päätöstä. Hyvä asia

    • Anonyymi

      Tärkeä tietä Ruotsille ja todella iso tappio r.....n mielisille jotka haluaa uhota vielä r.....n puolesta

    • Anonyymi

      Ruotsille tärkeä tuki helpottaa päätösten tekoa

    • Anonyymi

      Tärkeä takuu Ruotsille ja nopeuttaa päätöksen tekoa

    • Anonyymi

      Stoltenberg: Nato lisää läsnäoloaan Ruotsin rajoilla ja Itämerellä, jos Ruotsi hakee Natoon

      Puolustusliitto Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg kertoo Ruotsin yleisradioyhtiö SVT:n haastattelussa, että Nato tulee lisäämään läsnäoloaan Ruotsin rajoilla ja Itämerellä, jos Ruotsi päättää jättää Nato-hakemuksensa.

      Apu koskisi erityisesti jäsenprosessin aikaa.

      — Nato on vahvasti sitoutunut takaamaan Ruotsin turvallisuuden, jos maa jättää Nato-hakemuksensa. Olen vakuuttunut siitä, että löydämme tarvittavia turvallisuusratkaisuja Ruotsille, Stoltenberg sanoo.

      Ruotsin ja Suomen odotetaan tekevän tämän kuun aikana päätöksen siitä, hakevatko ne Nato-jäsenyyttä. Molemmat maat tekevät parhaillaan kartoitusta turvatakuista mahdollisen jäsenyysprosessin ajaksi.

    • Anonyymi

      r......n mieliset itku kurkussa mitään ei voi enää valehdella ja Ruotsi menee Natoon

    • Anonyymi

      Todella tärkeä tieto

    • Anonyymi

      Yhdysvallat takaa Ruotsin Nato ratkaisun homma alkaa olemaan selvä r.....ä ei mahda mitään

      • Anonyymi

        No mutta sittenhän Ruotsin pitäisi saada ne 5. artiklan täydet värit, niinkuin livijengeissä sanotaan.


    • Anonyymi

      Yhdysvallat tukee Ruotsin jäsenyyden ajan joten se helpottaa ja nopeuttaa päätöksen tekoa Ruotsissa

    • Anonyymi

      Ruotsin päätös Natosta helpottui kun Yhdysvallat takaa Ruotsin turvallisuuden haku aikana r......ä ei mahda mitään

    • Anonyymi

      Tärkeä päätös joka auttaa Ruotsia Nato jäsenyyden hakemisessa

    • Anonyymi

      Ruotsin Nato päätös helpottui kun Yhdysvallat takaa Ruotsin turvallisuuden

    • Anonyymi

      Hyvä että Ruotsi sai turvatakuut helpotti Ruotsin päätöstä

    • Anonyymi

      Ruotsille vahva tuki haku ajaksi

      • Anonyymi

        R uot sille v ahva t uki hakuajaksi?


    • Anonyymi

      Ruotsin ulkoministerin mukaan Yhdysvallat takasi Ruotsille "turvavakuutuksen", kunnes --- Erdokan vei ottelun Nato Tiltuilta Waza-arilla ja IPPONILA! :)

    • Anonyymi

      Jos Yhdysvallat lupaa jotain Ruotsille se pitää ja kätyrin on turha jauhaa jostain ördökanin media tempusta.

    • Anonyymi

      Ruotsin ilmoitus tulee varmasti nopeasti kun Yhdysvallat tulee

    • Anonyymi

      Tulee olemaan pitkät takuut, ja Ruotsilla on näytön paikka, että saa maahanmuuttaja- mafiat ja terroristit ulos maasta; Italia ei ole siihen pystynyt.

    • Anonyymi

      Ruotsi ja Suomi - terroristien suojelija maat.

      Saatanan Haavisto!

      Ei hyvältä kuulosta.

    • Anonyymi

      Natoon

    • Anonyymi

      Todella merkittävä tuki Ruotsille

    • Anonyymi

      hyvä Ruotsi

    • Anonyymi

      Niin. kunnes... Turkki sanoo taas NO!

      • Anonyymi

        r.....n mielinen ei mahda mitään kun Yhdysvallat takaa Ruotsin puolustuksen


    • Anonyymi

      Hyvä että Ruotsi sai takauksen

    • Anonyymi

      Ruotsin ja Yhdysvaltojen yhteistyö toimii hienosti

    • Anonyymi

      hyvä että takaa

    • Anonyymi

      Kätyri itku kurkussa kun Yhdysvallat takaa Ruotsin koskemattomuuden r......n uhkaa vastaan

    • Anonyymi

      Ruotsi taitaa noita takuita tarvitakin. Niiden armeija taitaa olla luokkaa Viron armeija, ainakin maavoimien osalta.

    • Anonyymi

      Ruotsin ulkoministerin mukaan Yhdysvaltojen oli tarkoitus taata Ruotsille "turvavakuutukset" vain sen aikaa, kunnes Ruotsi olisi Naton jäsen.

      Nyt tuo Naton jäseneksi hyväksyminen näyttää siirtyvän ainakin mutamalla vuodella, koska Ruotsin lainsäändäntö estää kurdien palautukset ja sallii terroristien tukemisen.

      Lait täytyy ensin muuttaa ja katsoa sitten sen Natojäsenyyden tarve uudelleen.

      Sama ruljanssi on edessä Suomella.

    • Anonyymi

      Olen kauhean pettynyt voi jopa sanoa järkttynyt kun Suomi ei pääse natoon koskaan.

    • Anonyymi

      Yhdysvallat antoi Ruotsille turvatakuun

    • Anonyymi

      r.....t paniikissa kun ei pysty enää Ruotsia uhkailemaan

    • Anonyymi

      Hienoa että Ruotsi saa takeet

    • Anonyymi

      Ruotsin ulkoministerin mukaan Yhdysvallat takaa Ruotsille "turvavakuutuksen", kunnes Kurdien palautus asia ja terrorismin tukemisen lopettamis päätökset on saatu tehtyä.

      Eli ainakin 10 v. nyt aluksi mennään näillä "turvavakuutteluilla" eteenpäin.

    • Anonyymi

      Gangstereihin voi aina luottaa, ne osaa rahastaa, pitää turpansa takuulla kiinni.

    • Anonyymi

      Hyvä että Yhdysvallat takaa Ruotsin turvallisuuden

    • Anonyymi

      Todella tärkeä tieto

    • Anonyymi

      Todella tärkeä tieto oli se että Ruotsin ulkoministerin mukaan Yhdysvallat takaa Ruotsille "turvavakuutuksen", kunnes Kurdien palautus asia ja terrorismin tukemisen lopettamis päätökset on saatu tehtyä.

      Eli ainakin 10 v. nyt aluksi mennään näillä "turvavakuutteluilla" eteenpäin.

    • Anonyymi

      Ruotsilla on vahva tuki

    • Anonyymi

      Ruotsikaan ei Natojäsenyyttä tarvitse kun se on käytännössä USA:n maa.

    • Anonyymi

      Ainoa sotilaallinen Supervalta Yhdysvallat takaa Ruotsin turvatakuun. r.....t paska housussa mahda asialle mitään

    • Anonyymi

      Kuten edellä on todettu, Suomi on ”vapauttanut Venäjän kädet” ratkaisemaan mahdolliset turvallisuuskysymykset oman harkintansa mukaan. Kun Pariisin rauhansopimuksesta on yksipuolisesti Suomen taholta irtisanouduttu, ei ole enää sitovaa sopimusta Suomen ja Venäjän rajoista. Mikä tahansa aluevaatimus Venäjän taholta Suomea kohtaan on tästä lähtien kansainvälisen oikeuden näkökulmasta laillinen.

      Pariisin rauhansopimuksen ehtojen valvonta kuuluu YK:n turvallisuusneuvostolle ja Venäjä voi pysyvänä jäsenenä vaikka yksin kaataa kaikki vastalauseet. Vaikka kuka muuta väittäisi, niin tällaista on kansainvälinen laintulkinta. YK ei Suomea pelasta.

      • Anonyymi

        lopeta se mv lukeminen ja folio hattuilu. r......ä ei ole oikeutettu mihinkään.'

        Onneksi menemme Natoon Ruotsin kanssa koska Pohjoismaat saa vahvan yhteistyön ansioista Natossa todella toimivan Nato puolustuksen r......n uhkaa vastaan


    • Anonyymi

      Myös Turkki takaa Suomelle ja Ruotsille kattavat turvatakuut.

      Mutta naton jäseniksi Sumi ja Ruotsi eivät koskaan pääse koska Turkki estää sen.

    • Anonyymi

      Yhdysvallat takaa Ruotsin turvallisuuden r.....n uhkaa vastaan

    • Anonyymi

      Loistavaa.

      Ruotsin ulkoministerin mukaan Yhdysvallat takaa Ruotsille "turvavakuutuksen", kunnes Turkki ehkä sitten joskus ratifioi tai mitä sen oikeastaan on enää väliä kun USA lupasi jo turvatakuutkin.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7096
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe