Potkulautojen käyttäjiltä on ohjeet jäänyt lukematta ja sisäistämättä. Lautoja on jätetty vilkkaille katuosuuksille haittaamaan jalankulkijoiden kulkua. Lautailijat eivät huomioi muita kadulla liikkujia. Kaverin ja jopa toisenkin kaverin kuljetus samalla laudalla ei ole turvallista kenellekään. Päätä suojaava kypärä puuttuu lautailijoilta. Lautailijoiden vammoja sitten korjaillaan yhteiskunnan varoin. Pahimmassa tapauksessa sivullisetkin saavat vammoja näiden lukutaidottomien toilauksien vuoksi. Turvallista kesää idiootit!
Swup potkulaudat
Anonyymi
236141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Monen monta lautaa olen nostanut sivummalle seuraavat heitän pusikkoon tai ojaan ja katson että siellä on varmasti vettä .Kyllä niin pal kyrsii holtittomuus. Mistään ei oteta vastuuta.👹👹👹👹
Tämä on hyvä tapa - mahdollisimman vaikeaan paikkaan vain! Perään puhelu ao. paskafirman toimarille ja puoli tuntia suoraa huutoa telkee niille pikkurunkkareille helvetin hyvää!
Totta, aivan keskelle jalkakäytävää jätetään, .Kenenkö huuhelon idea 💡 oli Hyvinkäälle tuoda sähkölaudat. Kaupunki pyörät olisivat olleet paremmat.
Voihan vahingossa peruuttaa ylitse...
Olen yrittänyt käynnistää niitä maksu lähtee mutta ei ne liiku.
Se on hyvä ettei liiku. Aivan järjetön vehje. Seistä pönötetään kuin se kuuluisa tikku p....saa. ,
Tarkoitin kuin kuuluisa tikku pask,,,ssa
Tuskin siitä sanktioita tulee kun jalkakäytävän puhdistaa haittatekijöistä. Ryteikköön vaan.
Nämä jotka törttöilevät ja jättävät lautoja tielle. Haluavat varmaan, että moiset riesat poistuvat katukuvasta.
Nyt kun illat pimenevät ja tiet muuttuvat liukkaiksi, pelkään, että keskelle väyliä jätetyt potkulaudat aiheuttavat onnettomuuksia. Itsekin olen ollut vähällä kompastua sellaisiin, vaikka on vielä melko valoisaa.
Nuo Swuppi-laudat ovat kaiketi kannattava busines, koska niitä näkyy riittävän joka paikkaan, jopa ojiin, järviin ja jokiin, joihin suppilaudat olisivat sopivampia.
Olin taas viikon reissussa ja vuokrasin pikkuauton neljäksi vuorokaudeksi, ajelin sillä noin 150 km. Se maksoi vakuutuksineen ja bensoineen alle 200 euroa. Nuo sähköpotku- laudat (ei sähköisku) kustantavat 22 senttiä minuutti, eli yli 1200 euroa/4vrk. Jos siis pitää sellaisen koko ajan käytössään. Toisaalta, sen akku simahtaa aika nopeasti, joten joutuu kuittamaan aina uuden kulkineen, jolloin saa pulittaa sen lähtöeuron aloitusmaksun jokaisesta.
Eli potkulaudan vuokraus ja hallinta koko aikaiseksi neljäksi vuorokaudeksi maksaa 500% enemmän kuin henkilöauton. Heh heh!
ei kaikilla ole ajokorttia🤡🤡
Hakekaa pois noi potkulaudat toisten postilaatikkojen edestä
Aika painavia ovat heitettäväksi, mutta lähimpään puskaan ovat siirtyneet kulkuväyliltä.
Poikkesin viime kesänä Prahassa.Kaupungin läpi virtaa komea Vltava-joki. Erään rantaravintolan terassilta näkyi joen pohjassa nippu näitä Swuppeja,vai mitä lienevätkään. Laskimme niitä olevan pienellä alueella 32 kappaletta joen pohjassa. Taisi tulla omistajayhtiölle pienet tappiot.
Ne helvetin koneet ovat taas ilmestyneet katukuvaan, voi prkle sentään.
Tuntu mukavalta kun aura-auto oli työntänyt muutamat skuutit pitkälle lumipenkkaan kun sunnuntaina oli kova lumipyry. Onpahan muutama skuutti vähemmän. Mitä jättivät keskelle kevyenliikenteen väylää.
Näin on, talvi olikin potkulautojen puuttumisen vuoksi hienoa aikaa fillaroida, tosin kelit olivat hiukan vaikeat. Yksi potkupukuinen meinasi jo hurjalla vauhdillaan ajaa erään vanhuksen päälle, yleensä fillarit ei noin kovalla vauhdilla aja ja osaavat väistääkin (yleensä).
Voi kun kiva et nuo vehkeet taas hajaantuneet kaduille tukkeeksi. Totta myös et noihin verrattuna pyöräilijät osaa ajaa liikennesääntöjen mukaan ja tolkku päässä.
LAKI sanoo että liikennevahingon tai kulkuesteen eteen ilmestyessä tulee kansalaisen estää kenenkään toisen vahingoittuminen ja loukkaantuminen. Silloin tulee voimavarojen ja kykyjen mukaan estää kyseinen loukkaantuminen varoittamalla muita, tai jos ketään ei ole avuksi saapumassa itse voimiensa mukaan velvollinen siirtämällä estämään kenenkään syyttömän luokkaantuminen. Käytännössä siis siirretään tarpeeksi kauas kulkuväylältä. Tämä tulee tapahtumaan ainakin yhden vastuullisen kansalaisen toimesta tulevana kesäkautena. Käsittääkseni kyseisen härvelin tiedostoon jää viimeisen vuokraajan tiedot, jotta kyselkööt sitten sieltä kun härvelin ojasta löytävät.
Tänä keväänä tuntuu olevan erikoisen vaikeaa pysäköidä potkulaudat tien sivuun. Milloin nämä turhakkeet vihdoinkin kielletään kun käyttäminen on näin vaikeaa?
Tuntui mukavalta kun aura-auto ajoi viime tiistaina, pyrypivänä jalkakäytävältä skuutit huitsin nevadaan. Korkealla kaarella.
On ilo katsella kun Hyvinkään nuorisosta on tullut niin urheilullisia. Liike on lääke.