Potkulautojen käyttäjiltä on ohjeet jäänyt lukematta ja sisäistämättä. Lautoja on jätetty vilkkaille katuosuuksille haittaamaan jalankulkijoiden kulkua. Lautailijat eivät huomioi muita kadulla liikkujia. Kaverin ja jopa toisenkin kaverin kuljetus samalla laudalla ei ole turvallista kenellekään. Päätä suojaava kypärä puuttuu lautailijoilta. Lautailijoiden vammoja sitten korjaillaan yhteiskunnan varoin. Pahimmassa tapauksessa sivullisetkin saavat vammoja näiden lukutaidottomien toilauksien vuoksi. Turvallista kesää idiootit!
Swup potkulaudat
23
5883
Vastaukset
- Anonyymi
Monen monta lautaa olen nostanut sivummalle seuraavat heitän pusikkoon tai ojaan ja katson että siellä on varmasti vettä .Kyllä niin pal kyrsii holtittomuus. Mistään ei oteta vastuuta.👹👹👹👹
- Anonyymi
Tämä on hyvä tapa - mahdollisimman vaikeaan paikkaan vain! Perään puhelu ao. paskafirman toimarille ja puoli tuntia suoraa huutoa telkee niille pikkurunkkareille helvetin hyvää!
- Anonyymi
Totta, aivan keskelle jalkakäytävää jätetään, .Kenenkö huuhelon idea 💡 oli Hyvinkäälle tuoda sähkölaudat. Kaupunki pyörät olisivat olleet paremmat.
- Anonyymi
Voihan vahingossa peruuttaa ylitse...
- Anonyymi
Olen yrittänyt käynnistää niitä maksu lähtee mutta ei ne liiku.
- Anonyymi
Se on hyvä ettei liiku. Aivan järjetön vehje. Seistä pönötetään kuin se kuuluisa tikku p....saa. ,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on hyvä ettei liiku. Aivan järjetön vehje. Seistä pönötetään kuin se kuuluisa tikku p....saa. ,
Tarkoitin kuin kuuluisa tikku pask,,,ssa
- Anonyymi
Tuskin siitä sanktioita tulee kun jalkakäytävän puhdistaa haittatekijöistä. Ryteikköön vaan.
- Anonyymi
Nämä jotka törttöilevät ja jättävät lautoja tielle. Haluavat varmaan, että moiset riesat poistuvat katukuvasta.
- Anonyymi
Nyt kun illat pimenevät ja tiet muuttuvat liukkaiksi, pelkään, että keskelle väyliä jätetyt potkulaudat aiheuttavat onnettomuuksia. Itsekin olen ollut vähällä kompastua sellaisiin, vaikka on vielä melko valoisaa.
- Anonyymi
Nuo Swuppi-laudat ovat kaiketi kannattava busines, koska niitä näkyy riittävän joka paikkaan, jopa ojiin, järviin ja jokiin, joihin suppilaudat olisivat sopivampia.
Olin taas viikon reissussa ja vuokrasin pikkuauton neljäksi vuorokaudeksi, ajelin sillä noin 150 km. Se maksoi vakuutuksineen ja bensoineen alle 200 euroa. Nuo sähköpotku- laudat (ei sähköisku) kustantavat 22 senttiä minuutti, eli yli 1200 euroa/4vrk. Jos siis pitää sellaisen koko ajan käytössään. Toisaalta, sen akku simahtaa aika nopeasti, joten joutuu kuittamaan aina uuden kulkineen, jolloin saa pulittaa sen lähtöeuron aloitusmaksun jokaisesta.
Eli potkulaudan vuokraus ja hallinta koko aikaiseksi neljäksi vuorokaudeksi maksaa 500% enemmän kuin henkilöauton. Heh heh! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nuo Swuppi-laudat ovat kaiketi kannattava busines, koska niitä näkyy riittävän joka paikkaan, jopa ojiin, järviin ja jokiin, joihin suppilaudat olisivat sopivampia.
Olin taas viikon reissussa ja vuokrasin pikkuauton neljäksi vuorokaudeksi, ajelin sillä noin 150 km. Se maksoi vakuutuksineen ja bensoineen alle 200 euroa. Nuo sähköpotku- laudat (ei sähköisku) kustantavat 22 senttiä minuutti, eli yli 1200 euroa/4vrk. Jos siis pitää sellaisen koko ajan käytössään. Toisaalta, sen akku simahtaa aika nopeasti, joten joutuu kuittamaan aina uuden kulkineen, jolloin saa pulittaa sen lähtöeuron aloitusmaksun jokaisesta.
Eli potkulaudan vuokraus ja hallinta koko aikaiseksi neljäksi vuorokaudeksi maksaa 500% enemmän kuin henkilöauton. Heh heh!ei kaikilla ole ajokorttia🤡🤡
- Anonyymi
Hakekaa pois noi potkulaudat toisten postilaatikkojen edestä
- Anonyymi
Aika painavia ovat heitettäväksi, mutta lähimpään puskaan ovat siirtyneet kulkuväyliltä.
- Anonyymi
Poikkesin viime kesänä Prahassa.Kaupungin läpi virtaa komea Vltava-joki. Erään rantaravintolan terassilta näkyi joen pohjassa nippu näitä Swuppeja,vai mitä lienevätkään. Laskimme niitä olevan pienellä alueella 32 kappaletta joen pohjassa. Taisi tulla omistajayhtiölle pienet tappiot.
- Anonyymi
Ne helvetin koneet ovat taas ilmestyneet katukuvaan, voi prkle sentään.
- Anonyymi
Tuntu mukavalta kun aura-auto oli työntänyt muutamat skuutit pitkälle lumipenkkaan kun sunnuntaina oli kova lumipyry. Onpahan muutama skuutti vähemmän. Mitä jättivät keskelle kevyenliikenteen väylää.
- Anonyymi
Näin on, talvi olikin potkulautojen puuttumisen vuoksi hienoa aikaa fillaroida, tosin kelit olivat hiukan vaikeat. Yksi potkupukuinen meinasi jo hurjalla vauhdillaan ajaa erään vanhuksen päälle, yleensä fillarit ei noin kovalla vauhdilla aja ja osaavat väistääkin (yleensä).
- Anonyymi
Voi kun kiva et nuo vehkeet taas hajaantuneet kaduille tukkeeksi. Totta myös et noihin verrattuna pyöräilijät osaa ajaa liikennesääntöjen mukaan ja tolkku päässä.
- Anonyymi
LAKI sanoo että liikennevahingon tai kulkuesteen eteen ilmestyessä tulee kansalaisen estää kenenkään toisen vahingoittuminen ja loukkaantuminen. Silloin tulee voimavarojen ja kykyjen mukaan estää kyseinen loukkaantuminen varoittamalla muita, tai jos ketään ei ole avuksi saapumassa itse voimiensa mukaan velvollinen siirtämällä estämään kenenkään syyttömän luokkaantuminen. Käytännössä siis siirretään tarpeeksi kauas kulkuväylältä. Tämä tulee tapahtumaan ainakin yhden vastuullisen kansalaisen toimesta tulevana kesäkautena. Käsittääkseni kyseisen härvelin tiedostoon jää viimeisen vuokraajan tiedot, jotta kyselkööt sitten sieltä kun härvelin ojasta löytävät.
- Anonyymi
Tänä keväänä tuntuu olevan erikoisen vaikeaa pysäköidä potkulaudat tien sivuun. Milloin nämä turhakkeet vihdoinkin kielletään kun käyttäminen on näin vaikeaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tänä keväänä tuntuu olevan erikoisen vaikeaa pysäköidä potkulaudat tien sivuun. Milloin nämä turhakkeet vihdoinkin kielletään kun käyttäminen on näin vaikeaa?
Tuntui mukavalta kun aura-auto ajoi viime tiistaina, pyrypivänä jalkakäytävältä skuutit huitsin nevadaan. Korkealla kaarella.
- Anonyymi
On ilo katsella kun Hyvinkään nuorisosta on tullut niin urheilullisia. Liike on lääke.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1266234Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto635161SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun724290SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023874Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost133642Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213210SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522556Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352519Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT952281Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672252