Tässä hyvin kiteytetty, että hoitajien palkankorotuskiristykset ovat täysin epärealistisia, mutta silti käyttävät lakkoilemalla tilannetta röyhkeästi hyväkseen:
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/36cd1089-07da-49c5-9c38-bf34b0b5787a
Me emme ole valmiita maksamaan yhtään lisää veroa tai ottamaan velkaa tässä maassa. On selvää, että työoloja on parannettava, mutta kohtuu lyhyellä koulutuksella, jossa työttömäksi ei jää ja työ on kohtuu toisintavaa, ei pilvilinnoissa pyörivissä palkkahaaveissa ole järjen hiventä. Rakenteita uudistamalla ja työperäisellä maahanmuutolla voi ratkoa hoitajapulaa. Johtamisosaamisessa varmasti parannettavaa alalla. Työn kuormittavuutta ei akateemisen erityisasiantuntijan palkoilla ongelmaa ratkaista, emmekä halua sitä maksaa. En tiedä keiden palkkoihin hoitajat palkkojaan vertaavat. Miten kohtuu toisintavasta työstä, joka maksetaan valtion kassasta, voitaisiin maksaa keskipalkkoja tai jopa akateemisten erityisasiantuntijoiden palkkoja vastaavia korvauksia. Helppo se on haluta kaikenlaista, kun pyöritään yhden alan sisällä yhdessä kuplassa. Varmasti jotkin korotukset ietyissä työtehtävissä hoitoalalla paikallaan. Toivoisi vain relismia lakkokiristyakuvioihin. Jostain se raha on otettava ja sitä haluavat aivan samoista syistä myös muut tärkeää työtä tekevät.
Hoitajien palkankorotushaaveissa ei realismia
12
79
Vastaukset
- Anonyymi
Puhutaan työn rasittavuudesta ja kuormittavuudesta. Miten nämä poistuvat korkeilla palkkavaatimuksilla. Lakkoilisivat työvoiman liisäämis vaatimusta.
- Anonyymi
Se on nähty käytännössä. Ei liksakorotus kauan motivoi!
- Anonyymi
Hoitsuja vuosia yllytetty järjetömään lakkoon!
- Anonyymi
Sairaanhoitajille ehdottomasti lisää rahaa ja inhimillisemmät työolot rasittavuuden suhteen. Sen sijaan terveydenhuollon omahyväinen johtoporras tutkintaan holtittomien palkkojensa ja kulujensa kera! Näistä vesseleistä aiheutuu suuret kulut, kun joka kylässä, kaupungissa ja maakunnassa sekä läänissä nauttivat lokoisista oloistaan verraten sairaanhoitajiin. Aki Linden SDP on kiero, omituiset selitykset hakevat vertaistaan! Hän on lääkäri, joka viis veisaa tosiasioista. Hän kääntää kaiken sairaanhoitajien syyksi. Raukkamainen kaveri. Se on lievästi sanottu, liian lievästi
- Anonyymi
Kylä hoitsuila on hyvät työolot ja edut.
Mihin narinallasi vertat?
- Anonyymi
Tänään juuri kuulin että mielenterveyden sairauksien puolelle ei saada työntekijöitä pysymään ja moni hoitoonpääsy siirtyy kuukausia ja ongelmat pahenee.
Sen lisäksi kesällä kaikki leikkaukset ja toimenpiteet on pysähdyksissä kun lääkärit ja hoitajat lomailee ja osastoja suljetaan .
Entistä enemmän vanhat ihmiset lähetetään sairaalasta kotiin yksin koska osastoilla on liikaa porukkaa ja kukaan ei huolehdi miten ikäihminen kotonaan selviää, ruokailut, lääkkeiden otot, hygienia ja vessa -asiat, sängyn puhtaustaso, puhumattakaan muusta siisteydestä.
Tulevaisuudessa ei riitä palvelutaloja kuin pienelle osalla niitä tarvitseville ja kotihoito sakkaa ihan kunnolla, henkilökuntaa ei riittävästi eikä paljolle sairauslomille saada sijaisia ei kesälomien ajaksi eikä lyhyimmille saikkujen paikkajiksi. Kyllä hoitajien palkka on niin surke ettei siihen hakeuduta, monissa muissa töissä pääsee paljon helpommalla. - Anonyymi
Valtavasti rahaa kuluu SOTE-uudistuksen myötä tuleviin uusien hyvinvointialueiden (21 kpl) virkamiesarmeijaan ja kalliisiin johtajiin. Nämä kuntien ja valtion väliin tulevien hallintohimmeleiden virkamiehillä ei vielä yhtäkään potilasta hoideta tai paloa sammuteta, vaan he pyörittävät byrokratiaa.
- Anonyymi
Hoitsulakko kusi!
- Anonyymi
Jos vertailee "hoitsujen" palkkoja muitten palkkoihin, niin onhan se reaalisesti aivan liian mitätön! Toisaalta jos sitä vertailee muihin, niin onko liian pieni vai onko muilla liian iso? 🤔
- Anonyymi
Liian suuri elintaso on haitaksi luonnolle.
- Anonyymi
Miksi ne vikisijät ei kerro Mihin verrattuna ne on palkkakuopassa?
- Anonyymi
AMK-palkat on enimmäkseen huonot, että oma valinta.
Kannattaa käydä ammattikoulu; päiväpalkat monella alalla 3t-kieppeillä keskimäärin.
Toinen vaihtoehto on muuttaa muihin Pohjoismaihin, johon Suomen pakkoruotsi antaa hyvän mahdollisuuden.
Filippiineiltä ja Intiasta saadaan kyllä riittävästi hoitajia; tosin hekin tuppaa muuttamaan muihin Pohjoismaihin.
Varmaan hankalaa nostaa sh:n peruspalkka keskimäärin 3t:iin. Siinähän menisi valtio konkurssiin, ja veronmaksajat eivät ole valmiita maksamaan palvelusta.
Demokratiaa. Sen vastaveto on turkkikratia, eli diktatuuri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1252049
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1301533En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931376- 631244
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1381176The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121101Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall223922- 155881
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57813Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20779