USA on demokratia - Venäjä taas on diktatuuri vailla esim. sananvapautta

Anonyymi

Aika selvää, että normaalit järkevät ihmiset ovat mieluummin USA:n puolella, kuin venäjän. Paitsi tietysti nämä vanjaa rakastavat tyhmät ääliöt.

4

65

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • USA on kaikkea muuta kuin täydellinen valtio. Itse suhtaudun siihen nykyisin suurella kritiikillä. Pitemmällä tähtäimellä koko maa saattaa jopa romahtaa. Toki sama koskee Venäjääkin.

      Se on kuitenkin selvää, että USA on merkittävä osa länsimaiden liittoumaa ja Suomi joutuu arveluttavan lähinaapurinsa toimien ja uhkan vuoksi hakeutumaan tiiviimpään yhteistyöhön juuri näiden länsimaiden kanssa. Suomi myös on jo osa länsimaita ja kauppamme on suuntautunut suurelta osin niihin.

      Jos USA:n ja Naton voimaa tarvitaan pitämään Suomi turvassa, asia sitten on niin. Se, miten USA kehittyy pitemmällä tähtäimellä, on oma lukunsa.

    • Anonyymi

      USA:n sananvapaus.....hm.


      Muistetaanpa Kentin yliopistokampuksen verilöylyä v. 1970 - Kansalliskaarti alkoi tulittaa rauhanomaisia mielenosoittajia, nuoria.

      • Anonyymi

        70-luvulla sentään USA:ssa oli vielä hieman enemmän kuin pelkästään nimellinen demokratia. 80-luvun loppupuolellahan demokraatit alkoivat vaalikampanjoitaan rahoittaakseen vastaanottamaan suuryrityksiltä voitelurahaa. Ihan syystä jotta republikaanit olivat jo aiemmin sallineet vastaavan lobbauksen. Siitä alkoi käytännössä suuryritysten sanelema politiikka USA:ssa. Käytännössähän maassa on yksipuoluejärjestelmä. Pitkälti samat asiat tehdään, oli vallassa sitten demokraatit tai republikaanit. Ainoastaan kansalle annettavat syyt miksi näin tehdään, saattavat vaihdella.


    • Anonyymi

      Muistetaanpa shadow banning ja mykistetyt mielipiteet.
      Ei mikään ihannevaltio, mutta parempi kuin venäjä (joka ei ole edes valtio).

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9397
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      72
      4877
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      44
      4551
    4. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      8
      2338
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1576
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      42
      1373
    7. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      51
      1302
    8. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1286
    9. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1252
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      169
      1174
    Aihe