Niin tuleeko ainoatakaan pakotetta kiinalle? Veikkaan ettei yhtä ainoata.
Kun kiina hyökkää siperiaan
Anonyymi
1593
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Entäs mitä pakotteita on koskaan ollut yhdusvaltoja vastaan jatkuvasta hyökkäilyistään huolimatta? Nämö kaksois-standardit on kyllä joskus niin huvittavia.
Milloin USA on hyökännyt länsimaista demokratiaa tuhoamaan?
Jota EU tukee kilvan Naton kanssa?
Onko sen pakko olla "länsimainen demokratia"? Muualle siis saa vapaasti hyökkiä ja siviileitä murhata jne?
Hyvä kysymys. Sympatiapisteitä ei sattumoisin juuri heru kun saavat maistaa omaa lääkettään.
Venäjälle hyökkääminen on suorastaan kansalaisvelvollisuus maapallon ihmisille. Mitaleita tästä!
Ei Kiinalle anneta mitään pakotteita jos se aloittaa erikoisoperaation venäjää kohtaan! Paremminkin tuetaan demokraattisia toimintoja joita kiina mahdollisesti tekisi venäjän alueella.
Miksi pitäisi puuttua kahden ihmisoikeuksia polkevan diktatuurin kiistoihin?
Toisiaan tappaessaanhan ne tekevät vain palveluksen ihmiskunnalle.
Arveletko tilanteen olevan menossa tuohon suuntaan? Miksi? Kiina ja Venäjähän ovat esimerkiksi MV:n mukaan ainutlaatuisen läheisissä väleissä. Ei kai MV valehtele?
Venäjä hajoaa palasiksi ja tuleva venäjä on pieni valtio tuolla syrjässä Kaukasuksella.
Kiina tosiaan saa Siperia ja Suomi tulee saamaan koko Laatokan ja venäjää Uralille saakka, ajatlekaapas.
Eurooppa saa myös uusia alueita Venäjältä, jota ei enää ole.
Kiinan tv:ssä asiasta on mainittu ja näytetty kartalla uudet alueet venäjän suhteen.
Kiina toiselta puolelta ja Suomi toiselta lähtee valloitukseen, ja kohta ollaan Kiinan kanssa rajanaapureita.
Venäjä on Moskovan suuriruhtinaskunta ollen pinta-alaltaan tuollaiset kolme kertaa Suomea suurempi. Kaikki muu on hyökkäyssodilla varastettua maata, jotka on palautettava takaisin.
Länsimaiden taholta? Käytännössä ei mitään. Intian taholta ehkä jotain mutinaa.
Ehkä Kuuba ja Eritrea laittavat kiinalaiset tuotteet boikottiin?
Saahan sitä omassa maassansa sotilasjoukkoja siirrellä. Mitä se kenellekkään kuuluu. Venäjä on laittomasti miehittänyt osaa Kiinasta ja nyt taitaa tulla lähtö sotakorvauksineen Kiinalle.
Tuleeko Venäjän kohtaloksi Kiina vai joku muu tekijä, vai ei mikään, kukapa tietää? George Friedmanilla on oma arvionsa. Vanha juttu Kansan Uutisissa kertoo:
https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3137146-venajan-tuleva-nousu-ja-tuho
"Friedmanin hurjaksi yltyvässä scifiskenaariossa Venäjä kuitenkin hajoaa 2020-luvulla sisäisiin riitoihin, jotka käynnistyvät maan eteläosien muslimienemmistöisissä tasavalloissa. Tynkä-Venäjä ei enää pärjää energiamarkkinoilla, jotka perustuvat yhä enemmän uusiutuvien energiamuotojen hyödyntämiseen. Vuoteen 2040 mennessä Puolasta ja Turkista kehittyy merkittäviä alueellisia suurvaltoja."