Hyvää äitienpäivää!

Toivotukseni on kaikille äideille ja toivon mahdollisimman monen täälläkin kirjoittelevan tämän toivotuksen äideilleen osoittaneen. Minun lasteni - kahden poikamme - äiti, viiden lapsenlapsemme mummi ja myös viiden lapsenlapsenlapsemme isomummi saatettiin tällä ja vähän suuremmallakin joukolla perjantaina viimeiselle matkalleen.

Kauniin lähtötilaisuuden olivat poikamme järjestäneet äidilleen Pohjan 1400-luvulla rakennetun kivikirkon viereisessä siunauskappelissa. Sainhan minäkin kukkani laskea poislähtijän arkun viereen. Hienot olivat myös jatkot seurakuntakodissa. Siellä minäkin sain sanoa muistosanani lähtevälle. Tunnustan, että ääni minulla siinä pyrki vapisemaan. Ihan luonnollista.

Tänään koin jo paljolti toipuneeni liikutuksestani, mutta olin kai vielä melko herkässä tilassa. Kun nyt ekakertaa moneen päivään avasin netin, luin sieltä sellaista, joka sai minut liikuttumaan syvästikin. Eipä tässä maailmantilanteessa olisi voitu esittää parempaa äitienpäiväpuhetta kuin tämä:

https://urly.fi/2BEF

Toivottavasti jo ihan lähipäivät antavat minulle myös ilon aihetta. Eli saan kuulla valtiojohtomme päätöksestä hakea Naton jäsenyyttä. Melko huonossa - korkean ikäni mukaisessa - kunnossa alan jo olla, mutta toivottavasti saan elää vielä niin kauan että saan iloita maamme Nato-jäsenyydestä!

19

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuomitsen Halosen äiti vastaisena. Ei tuomitse Venäjän hyökkäystä.
      "Äiti antaa elämän, sota ottaa sen pois"
      Ukrainassa sotaa käydään nyt kolmatta kuukautta, eikä se ole säästänyt siviilejä.
      36 000 ukrainalaista naista on tullut äidiksi sodan aikana.
      – Äiti ja sota eivät sovi yhteen, ne ovat kuin valo ja pimeys.

      • Anonyymi

        Suomen ylin valtiojohto on idiootti. Lähettää asrita. Äitejä ja lapsia kuolee Ukrainassa.


    • Anonyymi

      Itse lahjoitin ja sekä jälkikasvu hyväksyi, ja myös Karjalassa kotikontunsa menettäneet vanhemmat, että lahjoitin kaikki lahjavarat Ukrainalaisille aseiden ostoon, reserviupseerijärjestö hoitaa varojen siirron ja oikeiden aseiden ostamisen.

      • Anonyymi

        Sehän oli hienosti tehty. On tullut jälkikasvusikin sinuun, kun oli noin hengessä mukana.

        :DDDDD


    • Anonyymi

      Joko se lorsaaminen niistä hautajaisista saa jatkoa? Näköjään.

    • Tehokas_SOTILAS

      Etkö tosiaan ymmärrä, että NATO:oon liittymisellä voi olla jopa kohtalokkaita haittavaikutuksia?

      • Anonyymi

        Tarja ei pääse Putinin lupaamaan linnaan asumaan.
        Varmaan kommarieukon tapauksessa.


      • Anonyymi

        Niin mihin Tavjan mälkä milli? VkK rukoilee ja Ano perse pystyssä. Antakee armoo ja edes milli säästäkää" VKK rukoilee!!!


      • Anonyymi

        Kuinkas Ossi, kun sinä näyttelet niin keskustalaista suhtaudut siihen, että Keskusta antoi siunauksensa Nato-jäsenyyden hakemiselle? Eikös siellä VKK:ssa ajatella juuri tuolla tavoin, kuin sinä täällä kommentoit Nato-jäsenyyttä?


      • Tehokas_SOTILAS
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuinkas Ossi, kun sinä näyttelet niin keskustalaista suhtaudut siihen, että Keskusta antoi siunauksensa Nato-jäsenyyden hakemiselle? Eikös siellä VKK:ssa ajatella juuri tuolla tavoin, kuin sinä täällä kommentoit Nato-jäsenyyttä?

        Ei löydy valtionjohdosta malttia, ei pitkälle katsovaa viisautta. Se oli kuitenkin odotettavissa kun katsoo millaisia tyyppejä siellä on. Keskinkertainen ymmärrys näkyy kauas.


      • Anonyymi
        Tehokas_SOTILAS kirjoitti:

        Ei löydy valtionjohdosta malttia, ei pitkälle katsovaa viisautta. Se oli kuitenkin odotettavissa kun katsoo millaisia tyyppejä siellä on. Keskinkertainen ymmärrys näkyy kauas.

        Miksi sinä edelleen pelkäät Natoa ja naisia?


    • Anonyymi

      Ukrainan presidenttikin vetää muijansa mukaan juttuihinsa. Säälipisteitä ropisee...

      • Anonyymi

        Tavjan mälkä milli on Putiloffissa kiin.


    • Anonyymi

      Varmasti tulee taas paljon lukijoita. On niin asiapitoinen ja palstan aiheeseen liittyvä viestiketju ihan avauksestaan alkaen, että harvoin näkee.

    • Anonyymi

      Rouvat tapasivat Ukrainassa keskustellen ajankohtaisista asioista
      Bidenin ja Zelenskyin puolisot
      https://youtu.be/TvXa2xVNKEw

      Joukkomme eli Ukrainan puolustusvoimat tuhosivat harvinaisen putinistien uusmallisen kaukoidästä tuodun

      Basurmanin - vaunun miehitetyn Luhanskin rajalla tehdyssä iskussa

      Soldaten der Streitkräfte der Ukraine zerstörten ein weiteres neuestes Modell der russischen Armee - den modernisierten BMP-1AM "Basurmanin". Es wird bemerkt, dass dieser Wagen während eines Angriffs auf eine putinistische Kreuzung im Gebiet von Luhansk zerstört wurde.

    • Anonyymi

      Kuinka sinua muistettiin viime isänpäivänä? Oletkos siitä kertonutkaan?

    • Onhan avaukseni saanut jo vastineita. Näköjään kolme jo poistoon joutuneitakin, siis samanlaisia, joita jäljelle jääneistäkin on enemmistö. On tosin muutama toisenlainenkin, mutta en nyt jaksa niitäkään kommentoida, sorry!

      Puutun kuitenkin vielä yhteen ilmeisesti asiallisuuteen pyrkivään, jossa sanotaan: ”Suomen ylin valtiojohto on idiootti. Lähettää asrita. Äitejä ja lapsia kuolee Ukrainassa”. Asritalla varmaan tarkoitetaan aseita. Viestin lähettäjällä on väärä käsitys lähettämiemme aseiden tarkoituksesta: Niitä ei suinkaan lähetetä Ukrainan äitien ja lasten tappamiseksi vaan suojelemiseksi niitä tappavalta roistovaltiolta.

      Luulenpa, että minulle ei tule aihetta tulle tänne ennen kuin saan iloita valtiojohtomme päätöksestä maamme Nato-jäsenyyden hakemisesta. No, voin toki tulla tänne jo aikaisemminkin, jos tulee tärkeää asiaa, jollaista en tosin usko tulevan ennen tuota mainitsemaani aihetta. Nyt kuitenkin vain Hyvää Yötä tämän mahdollisesti lukeville!

    • Anonyymi

      Voi hyvänen aika. Sinun avauksesi on painunut jo ties kuinka monennelle sivulle.
      Nyt täytyy jo nostaa se esiin, että saat lukijoita.

    • Anonyymi

      Äidit ovat kuin kissat nostavat itse itseään .

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      95
      1503
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1043
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      399
      905
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      880
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe