Nykyinen Venäjä epäilemättä on fasistimaa ja niin oli Neuvostoliittokin. Keskitysleirejä oli jopa paljon enemmän kuin Hitlerin Saksassa.
Ihailua synnytti tehokkuus jolla toisinajattelijat vaiennettiin. Ei ajateltu että se on fasismia.
Fasismia neuvostokommunismikin todellisuudessa oli
6
85
Vastaukset
- Anonyymi
Britannian puolustusministeri Ben Wallacen mukaan presidentti Vladimir Putin lähipiireineen ovat kuin peilikuva natsien ajan fasismista Ukrainan hyökkäyssodallaan
Putin, hänen sisäpiirinsä ja kenraalinsa ovat kuin peilikuva 70 vuoden takaisesta fasismista ja tyranniasta, ja toistavat totalitaaristen hallintojen virheitä.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008743320.html - Anonyymi
Stalin tapatti enemmän ihmisiä leireillä kuin Hitler. Siitä vaan ei kovin paljon meuhkata.
- Anonyymi
Tunnukseksi otettu Z kirjain on kuin puolikas natsien hakarististä. Kansaa pakotetaan käyttämään sitä ja joka ei käytä tuomitaan petturiksi.
Sama tehtävä oli hakaristillä Saksassa. - Anonyymi
Neuvostoliiton aikaisessa Bolshevikkikommunismissa ja putinin nykyisessä järjestelmässä molemmissa on vastaava pajariluokkaan perustuva hallintomalli kuin mitä oli tsaarinaikanakin.
Pajareilla oli mahdollisuus asemaansa perustuen kerätä varallisuutta varastamalla ja korruptiolla, mutta heidän piti toimia tiettyjen säätöjen mukaan ja ennen kaikkea olla lojaali ja kuuliainen tsaarille. Jos toimi väärin, menetti kaiken ja ehkä myös henkensä.
Bolshevikkikommunismissa pajariluokkana oli kommunistisen puolueen eliitti, putinistanissa sitä luokkaa edustaa oligarkit.
Venäjä ei mihinkään muutu, olipa se sitten tsaarivallassa, kommunistisessa vallassa tai putinilaisessa vallassa. Tämä on kansan geeniperimässä ja lisäksi se iskostetaan jo koulussa kansalaisiin, ei se mihinkään muutu.Niimpä .... pajareilta lähti aikanaan omistusoikeus. Se muuttui hallintaoikeudeksi, joka voidaan ottaa pois. Ryssä käyttää varastamisesta kiertoilmaus termiä "sahata". Kun pajari nousee arvoasteikolla, se saa sahata enemmän, mutta ei yli sovitun, eikä varsinkaan väärältä henkilöltä. :-)
Ryssällä on myös käsite "Krugovaja poruka" l. "yhteistakuu". Saat valehdella, kunhan valehtelet oman porukan puolesta ... kukaan ei tuomitse -> Lierov: "venäjä ei sodi Ukrainassa".
🤣 💀 🤣 💀 🤣 💀 🤣 💀
- Anonyymi
Fasismin kaltaista ajattelua voi esiintyä sekä oikealla että vasemmalla äärilaidalla. Fasismi on muuttanut eri järjestelmissä muotoaan, mutta yhteistä sille on vahva johtajuus ja totalitarismi.
Termi tulee antiikin Rooman henkivartijoiden järjestyksenpitovälineestä: vitsakimpusta, jonka keskellä oli kirves (lat. fasces). Siitä tuli italialaisen työväenliikkeen tunnus, ja aktiiveihin kuulunut Benito Mussolini perusti fasismille oman puolueen ja ideologian. Toisen maailmansodan jälkeen fasismi on yhdistetty oikeistoon, sillä Hitler vei sen ideologiana pisimmälle.
Fasismille tyypillistä on nationalismi ja oman historian sekä kulttuurin ihannointi. Ulkopuolisia pidetään alempiarvoisina ja potentiaalisina vihollisina. Voimakkaimmat fasistiset valtiot pyrkivät valloittamaan vieraita alueita joko elintilan tai maailmankatsomuksen vuoksi. Sota nähdään kansakunnan yhdistäjänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.913942Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973307Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1252617Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2071938Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201774Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m801675Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä951668- 1101529
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11291- 571192