Yöllinen lintuvieras
Olin jättänyt illalla ikunan auki, kun olin niin väsynyt että en muistanut sulkea sitä. Heräsin kuitenkin yön aikana siihe kun kuulin ääniä keittiöstä. Meni katsomaan ja huomasin että iso hedelmäkori oli tipunut lattialle. Hedelmät olivat ympäri huonetta. Se oli kuitenkin ihmeellistä, että kun kori oli tippunut, niin sen sisälle oli jäänyt jollain ihmeeen keinolla lintu. Nyt se yritti sieltä ulos ja räpytteli kovaa. Siihen äänee minä olin varmaan herännyt. Kävin hakemassa hanskat käteeni ja varovaasti nappasin linnun käteeni. Se oli oikeastaan aika helpoa koska lintu oli niin väsynyt räpyttelystä. Onko teille muille koskaa tapahtunut vastaavaa?
Yöllinen lintuvieras
8
197
Vastaukset
- Anonyymi
Jännä juttu. Oli linnulla käynyt huono säkä. Onneksi sentään ei sattunut mitään pahempaa. Lintukin pääsi vapauteen.
- Anonyymi
Meillekkin aina joskus kesällä lentää joku lintu sisälle mökillä. Mutta ne kyllä haluavat heti lähteä pois. Joten tuolla oli varmaan nälkä. Olisikohan joku pitkän matkan rasittama muuttolintu? Mutta eikö sen pitäisi olla rakentamassa pesää?
- Anonyymi
Hienosti teit kun pelastit pulaan jääneen linnun.
- Anonyymi
Kesäisin tapaa täällä päin jäädä vesilintuja joskus kiinni noihin kalaverkkoihin. Ne ovat aivan hädissään aina kun niitä käy pelastamassa. Lähtevät heti pakoon kun ne saa irti.
- Anonyymi
tietää kuolemaa kun lintu tulee sisälle asuntoon
- Anonyymi
Mulla tuli varis viime kesänä asuntoon ja se tiesi sille varikselle kuolemaa.
- Anonyymi
Mulle tuli yöllä pieni ketunpoikanen asuntoon, kun helteen takia pidin ovia auki. Laitoin sille pihalle vesiastian ja koiran mukuroita, se käy joka yö samaan aikaan nassuttelemassa, eikä näytä paljon pelekäävän.
- Anonyymi
Tämmöinen lintu on vaarassa sitten joutua toisen linnun suuhun kun on väsynyt, olisin pannut ison kuusen alle tms piilo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi475684Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3225504Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934701Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos702525Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y92196Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva181978Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt541965Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu361894Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont371846Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi841762