Kirjoittelen tässä YLE:n Kotimaa-sivulta uutista.
Lapsiin kohdistuvaan henkiseen väkivaltaan on vaikea puuttua.
Tämän kertoivat lähes 50%:sesti Lasten ja nuorten kanssa työskentelevät.
Heräsi kysymys:
Onko se henkistä väkivaltaa kun erotetun 16 vuotiaan vanhemmat sanovat lapselleen:" kun täytät 18, saat häipyä, ellet ano takaisin järjestöön".
Tai kun 11 vuotias lapsi vaiennetaan ja syyllistetään, kun pedofili on käyttänyt häntä hyväkseen.
Onko tuttua jehovantodistajissa?
Henkiseen väkivaltaa vaikea puuttua
9
123
Vastaukset 9
- Anonyymi
Sieltä lahkosta puuttuu suurelta osalta vartiotornikaupustelijoita kiintymys.
Vaikka on fanaattinen lahko-ote.
Kiintymyksen puute mahdollistaa määrätä alaikäinen ulos kodistaan, kunhan tämä vain täyttää 18 v.
Englannissa oli lahkolapsi huostaanotettu verensiirron tarpeellisuuden vuoksi.
Kun hoito verensiirtoineen oli ohitse, kieltäytyivät vanhemmat vastaanottamasta lasta, koska tälle oli annettu verensiirto - Anonyymi
Ihmettelen lisäksi, miten uskonnot, tässä tapauksessa kun tällä palstalla kirjoitellaan, voivat laistaa tälläisistä asioista. Onko se "uskonnonvapaus", joka siihen antaa oikeuden?
- Anonyymi
Uskonnoilla ja lahkolla on eronsa.
Lahko käyttää mielenhallintatekniikoista ja siten esim. kertoi Herätkäässä nro 23 v. 1968 esittelevänsä ylitsepursuavat todisteet maailmanlopulle 1975.
Lehdessään Valtakuntamme palvelus kesäkuu 1974 lahko neuvoi myymään asuntonsa tai edes vähäisempää omaisuuttaan ja antamaan rahat vartiotorniuskonnolle, koska loppu oli pian.
Suomessakin löytyi neuvon noudattajia, asunnon myyjiä rahan lahjoittamisineen.
(nyt lahko on määrännyt repimään vanhoja julkaisujaan, mainitut mukaan luettuna)
- Anonyymi
Älkää uskoko kaikkea sitä propagandaa, jolla nämä keskustelut kyllästetään. Täällä kirjoittelevat sellaiset, jotka uskovat valheellisiin lähdemateriaaleihin.
Monilla on kirjoituksissaan suorastaan vääristeltyä tietoa, jonka alkuperä kuten todettiin, on vähintäänkin kyseenalainen.- Anonyymi
Niin juuri. Varsinkaan älkää uskoko jehovantodistajia. Hehän on velvoitettu valehtelemaan. (teokraattinen sodankäynti ).
- Anonyymi
Sanos muuta, kaikkeen lukemaansa tulee suhtautua varauksella ja tarkistaa asioiden paikkansa pitävyys.
JW.org:issa on "lukijoiden kysymys" karttamisesta. Järjestö vastaa valheellisen harhaanjohtavasti, laskelmoidun kierosti ja kokonaan ohi kysymyksen. Samoin järjestön tiedottaja Suomessa on oikein kunnostautunut asian suhteen medialle kieroilussa, harhaanjohtamisessa ja suoranaisessa tapavalehtelussa.
Mutta maailma on hyvä ja ohessa kerotaan todellisuus karttamisesta ja se tehdään seuran omalla kirjallisuudella.
#
"Disfellowshipping and Shunning "
- http://www.jwfacts.com/watchtower/disfellowship-shunning.php
- Anonyymi
Yksi henkisen väkivallan muoto on helvettioppi, jolla koetataan kiristää ihmisiä kristinuskoon.
Tilannne on kuin ase ohimolla: usko (tavallamme) tai ikuisen helevetin kärsimys kohtaa.
Sanoisin, että melkoisen "saatanallinen" uskonto dogmeineen.
Pahinta on se mite jo ihan pieniä lapsia alistetaan ja ehdollistetaan tuollaiselle hnekiselle väkivallalle ja osalle fundiksista lähdettyäänkin jää helvettioppi pelkoineen kummittelemaan ja ahdistamaan ja siitä irtaantuminen on osalle tai jopa monille yhtä maanpäällistä helvettiä.- Anonyymi
Yksi asia on, että Raamatussa on ikuisuusrangaistus,
Jumalattomina kuolleiden sielut joutuvat kärsimään itkua ja hammasten kiristystä
Matt. 8:12, 13:42
Toinen asia on miten lapset kasvattaa.
Lahkohan piti ennen raaskua valtakunnansalien vessassa, missä lapset, jotka eivät ymmärtäneet mitään pidetystä puheesta ja lopulta rupesivat itkemään, vietiin ja piiskattiin hiljaisiksi
Kunnes viranomaisten puuttuminen uhkasi, ruumiillinen kuritus oli rikos
Otsikostasi puuttui n kirjain väkivaltaa sanan lopusta! Minulta ainakin yksi sana Johtuuko se siitä että!!! YK:n liput liehuu?
Kun tällä kuvitteellisella palstalla seuraatte (mitä se onkaan!) tai seilaatte voitte miettiä kenen kanssa veljeilette, sama täällä! Zombiksi en halua muuttua turhaan!(?) Kehen luottaa siinäpä pulma... Miettikää Klonkkua -ketä se palvoi? Sormusten Herraa, Baalia, vai mitä?...!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 951831
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su4871400- 881203
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.481200- 751160
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t1941144- 93947
Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt11894- 65725
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta176721