Se, että Moskovassa ei paraatissa näkynyt ylilentoa, olisi voinut johtua mistä tahansa yksittäisestä syystä, vaikka sitten säästä (joka tosin ei vaikuttanut huonolta). Vaan kun kaikkien kaupunkien ylielnnot peruttiin, niin ei silloin voinut suoraan johtua Moskovan säästäkään.
Venäjää paremmin tuntevat palstan putinistit pystynevät kertomaan, että voisiko se, että Moskovassa ylilento peruttiin kelvollisesta tai kelvottomasta syystä aiheuttaa sen, että arvovaltasyistä muulta ylilennot kiellettiin? Tämähän olisi rauhanomainen selitys.
Sotaisempi selitys on sitten se, että Venäjä tarvitsee vähiä koneitaan siviilien pommittamiseen Ukrainassa ja käsky tuli siksi.
Toki jää monia muitakin selitysmahdollisuuksia jäljelle.
Miksi kaikki ylilennot peruttiin?
21
179
Vastaukset
- Anonyymi
Ylilennoista aiheutuu aina turvallisuusuhka. Kone voi syöksyä tai ohjus laueta vahingossa.
- Anonyymi
Timmyy kirjoitti:
Pöh.
Putin ei uskalla nyt vaan pullistella..Koneet ovat kaikki romuna pitkin Ukrainaa. Paras kun vain taittelee paperilennokkeja ja heittelee niitä paraatissa. Tosin siitäkin voi saada lentäjä tuomion diktaattorin halventamisesta.
Anonyymi kirjoitti:
Koneet ovat kaikki romuna pitkin Ukrainaa. Paras kun vain taittelee paperilennokkeja ja heittelee niitä paraatissa. Tosin siitäkin voi saada lentäjä tuomion diktaattorin halventamisesta.
Eikös Kim the great tappanu jonkun joka oli "väärässä paikassa" haukotellut.
Putler MELKEIN samaa sarjaa.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koneet ovat kaikki romuna pitkin Ukrainaa. Paras kun vain taittelee paperilennokkeja ja heittelee niitä paraatissa. Tosin siitäkin voi saada lentäjä tuomion diktaattorin halventamisesta.
Ukrainassa on paljon rikki euroopasta tuotuja MIG 29 hävittäjiä, neuvostovalmisteisia ja NATO maiden lahja Ukrainalle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koneet ovat kaikki romuna pitkin Ukrainaa. Paras kun vain taittelee paperilennokkeja ja heittelee niitä paraatissa. Tosin siitäkin voi saada lentäjä tuomion diktaattorin halventamisesta.
Diktaattori mainittu.
Tuo olisikin mielenkiintoista tietää.
- Anonyymi
Koneita ja lentäjiä ei yksinkertaisesti riittänyt, kaikki mahdolliset varaosat, lentomekaanikot ja itse lentäjät tarvitaan Ukrainassa. Lisäksi netissä oli jotain huhua että se Putinin oma iso Ilyushin Il-80 ei olisi startannut aamulla ja siksi koko ylilento olisi peruttu.
- Anonyymi
Tarkoitatko, että muita kaupunkeja käskettiin peruuttamaan ylientonsa? Se "tuomiopäivän konehan" oli suunnitelmista poiketen lentämättä vain Moskovassa. Eihän sen ollut tarkoituskaan lentää muualla, vai?
Kaikki ei siis sujunutkaan suunnitelmien mukaan paraateissa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitatko, että muita kaupunkeja käskettiin peruuttamaan ylientonsa? Se "tuomiopäivän konehan" oli suunnitelmista poiketen lentämättä vain Moskovassa. Eihän sen ollut tarkoituskaan lentää muualla, vai?
Kaikki ei siis sujunutkaan suunnitelmien mukaan paraateissa.No olishan se aika noloa että jos Moskovan lennot peruttaisiin mutta sitten jossain kaukaisessa pikkukaupungissa (siis moskalien vinkkelistä) saataisiin koneet ilmaan. Eli jos ei onnistu Moskovassa niin ei onnistu muuallakaan.
Eihän niillä riitä lentäjiä sammuttamaan Siperian palojakaan kun liki kaikki ovat armeijan komennuksella. Hätätilaministeriön metsäpaloja tarkkailevat miehittämättömät lennokitkin on pakko-otettu armeijan käyttöön. Siperia saa palaa.
- Anonyymi
Voitonpäivän juhlien kohokohta on aina ollut koneiden ylilento ja ei koskaan ole peruttu kuin paikallisesti. Kaikki taitavat lentäjät Ukrainassa? Syitä voi vain arvailla.
- Anonyymi
Vihollinen olisi saanut tietää, että lennosto on jo tuhottu.
- Anonyymi
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008803852.html
Uutinen aiheesta.- Anonyymi
Kerrankin rehellinen otsikko: "asiantuntija keksii".
- Anonyymi
Kun peruttiin ylilento, voitiin perua z-merkin käyttö huomaamattomasti.
Jos olisi muutettu muodostelmaa z-kuviosta muuksi, se olisi ollut näkyvää.- Anonyymi
Tuo saattaa olla se oikea syy. Se nyt ainakin kattaisi kaikki kaupungit.
- Anonyymi
Suomea valmistellaan uhriutumis sotaan
- Anonyymi
Siviilien pommittaminen mainittu.
- Anonyymi
No ehkä moskovalaiset ja me muut selviämme ilman Zakaristi-kuviossa lentäviä hävittäjiä vaikka pikku-putte olisi niitä mielellään katsellutkin.
- Anonyymi
Niin kuin jo Ukrainasta on kuultu ,osa sotilas johtajista on kieltäytynyt tehtävistä .
Niin voi olla ,että myös lentäjistä on " sairastunut " ja myös vara miehistö on joutunut "ruuhkiin ".
Eli vallan kumous on lähellä ,ja Putin poistuu ? - Anonyymi
KAPINA !!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömän työnhakijan pääasiallinen tehtävä on työnhaku
Ja uusi työnhaun malli korostaa sitä. ”Tavoitteena on nopea työllistyminen”, sanoo TE-toimiston johtaja. Ja tässä hän aivan oikeassa, koska työttömyys4693890Stefan Thermanin käräjät on 16/6. On jännät ajat miehellä edessään.
Neljä syytettä on nyt edessä, laittomasta uhkailusta liikenneturvallisuuden vaarantamisesta törkeästä kotirauhan rikkomisesta ja ampuma-aserikoksesta1032005Mitä kummaa tapahtui, että Suomalaiset yhtäkkiä Natoon haluaisivat?
Ulkomailla ihmetellään, "mikä teihin rauhanomaisiin suomalaisiin oikein meni kun, yht'äkkiä sotahulluiksi muutuitte"? Erittäin hyvä kysymys joka pitäi7461857No niin.. nyt ihan vakavasti..
Haluisitko mies nähdä ja jutella ihan oikeasti? Kun mä haluisin.. voisitko antaa jonkun vihjeen. Tiedän että oot täällä, mut en tiedä että miksi sä tä851210- 59958
Ajatus on nähdessä
Jutella ja sopia ajankanssa keskustelu edes kerran, selkiyttäisi asioita. Vain kasvotusten, vain sinulle. Katoamalla päätät toisin, oletko ihan varma52873Pääsikö Martti
Esittelemään velaka mersua ja hyyryä hienostoalueella lippisjonnelle🤗😜😎116864Etkö voisi
Mies: Etkö millään voisi, tahtoisi tai haluaisi tavata? Edes hetken, kuten silloin joskus. Etkö voisi pyytää? Itse en voi. Tekisin mitä vain, jos näki68726