Demarit ei kuulemma ole populistipuolue

mutta SDP:n populismi on silti kyennyt huumaamaan melko ison satsin äänestäjiä. Ja kaikki tämä pelkällä populistisella hehkuttelulla, omimalla ns. hyveitä, sekä Sannan nahkatakilla.

Herää kysymys, onko demarikannattajat jotenkin yksinkertaisia ja vedätettäviä?
463
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

SDP:n äänestäjät on koukuttavan kollektivismin uhreja. Kukaan ei oikeastaan ole omaa mieltä, vaan sovittua yhteistä mieltä. Sitä on se vasemmistolainen "yhteen hiileen puhaltaminen", eli kollektivismi. Eikä terveellä ja rakentavalla kritiikillä ole osuutta asiaan. Huomaa siitäkin, että kun kirjoittaa täysin asiallisen ja rehellisen kommentin SDP:n Facebook-sivulle, joka kritisoi SDP:n toimintaa, niin heti saa juokkovoimaisen hyökkäyksen kimppuun ja asap haudataan totuus vääristyneen vaihtoehtotodellisuuden alle. Niissä porukoissa todella osataan vihata kansalaisia, jotka kannattaa kilpailevia puolueita, vaikka kaikki ollaan samassa uppoavassa paatissa.

Äänestä
  • Tämä kommentaattori on oikeassa. SDP:n puolueaktivistit muokkaavat äänestäjien mielipiteet tahtomaansa suuntaan. Tästä on hyvänä esimerkkinä Naton kannatus. Muutama vuosi sitten hyvin harva demari uskalsi ilmoittaa mielipidetiedusteluissa oman Natokantansa. Työpaikalla keskustellessa lähes kaikki odottivat, että jos Suomi joutuu sotaan, niin toivottavasti Nato tulee apuun. Kun selvisi, että Nato auttaa vain liittolaisiaan ja todellinen uhka on olemassa, puoluejohto käänsi pikkuhiljaa takkinsa ja nyt suurin osa demareista kannattaa Natoa. Samanlaista populistista mielipidemuokkausta on useassa muussa asiassa havaittu. Esim. pakolaisten vastaanotto, avioliittolaki, yms. Useat perinteisesti demareita äänestäneet vastustavat edelleen nykyistä avioliittolakia ja islamilaitaustaisten maahanmuuttoa muttei ilmaise mielipiteitään kuin tutuissa piireissä.

    Äänestä

Demari uskoo vaikka Sanna väittäisi auringon ja kuun vaihtaneen paikkaa.

Äänestä

Minun mielestäni "vappusatasesta" on vaikea laittaa paremmaksi. Siis populistisemmaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

mutta SDP:n populismi on silti kyennyt huumaamaan melko ison satsin äänestäjiä. Ja kaikki tämä pelkällä populistisella hehkuttelulla, omimalla ns. hyveitä, sekä Sannan nahkatakilla.

Herää kysymys, onko demarikannattajat jotenkin yksinkertaisia ja vedätettäviä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu