Boris Johnson tulee Suomeen

Anonyymi

STT:n lähteet: Boris Johnson tulee Suomeen
Virallista vahvistusta Britannian pääministerin vierailusta ei ole annettu vielä.

BRITANNIAN pääministerin Boris Johnsonin on määrä vierailla keskiviikkona Suomessa, kertovat lähteet STT:lle. Johnsonin odotetaan lisäksi vierailevan Ruotsissa.

Toistaiseksi mikään taho ei ole suostunut antamaan virallista vahvistusta Johnsonin vierailusta.



Suomessa nähtiin korkean tason brittivieraita viimeksi viime viikolla. Tuolloin Suomessa vieraillut Britannian puolustusministeri Ben Wallace sanoi, että maa tulisi Suomen ja Ruotsin avuksi, jos niihin hyökättäisiin. Wallacen mukaan tämä tapahtuisi riippumatta siitä, ovatko maat Naton jäseniä vai eivät.

STT kertoi viime viikolla, että Britannian lisäksi myös Yhdysvallat, Saksa ja Ranska ovat luvanneet tukea Suomea sotilaallisesti jo ennen Nato-jäsenyyden virallista alkamista. Tämä koskisi tilannetta, jossa tällaiseen tukeen tulisi tarvetta.

ULKOMINISTERI Pekka Haavisto (vihr) ei kiistänyt eikä vahvistanut STT:n tietoja eduskunnassa viime viikon torstaina, mutta sanoi, että monissa Nato-maissa on ymmärretty Suomen ja Ruotsin huolet esimerkiksi Venäjän häirinnästä mahdollisen Nato-jäsenyysprosessin aikana.

– Britannian puolustusministeri Wallacen kommentit hänen käydessään Suomessa osoittavat sen, että suurilla Nato-mailla on hyvin suuri intressi siihen, että Nato-jäsenyysprosessi sujuu ilman suurempia harmeja ja että ne ovat valmiita oman osansa siinä tekemään, Haavisto sanoi tuolloin STT:lle.

Myöskään puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk) ei kiistänyt tai vahvistanut STT:n tietoja eduskunnassa viime viikon torstaina.

–  Meillä on hyviä kumppaneita ja tietysti tällaisina tuulisina aikoina ne ovat erityisessä arvossaan. Näistä on ehkä vähän tuonnempana enemmän kerrottavaa, Kaikkonen sanoi.

Myös Johnsonin äkillinen vierailu liittynee turvallisuuspoliittiseen tilanteeseen. Suomella ja Ruotsilla on parhaillaan käynnissä keskeiset viikot, joiden aikana käsitellään maiden halua hakeutua Naton jäseniksi.

16

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      r.....n kätyri itku kurkussa hienoa että Nato jäsenyys on pian totta ja päästään eroon valtavasta kätyreiden r.....n mielisestä valehtelusta

    • Anonyymi

      He... vettiäkö se takkutukka tänne tulee?

      • Anonyymi

        Vaikka ihan vain r.....n mielisen kiusaksi näin alkuun


    • Anonyymi

      Boris Johnson esittää Suomelle että erotkaa Eu:sta kuten he tekivät,

    • Anonyymi

      On paljon parempi että Suomessa hengailee Boris kuin Vladimir.

    • Anonyymi

      Boris tulee antamaan määräyksiä kuinka Suomen tulee aloittaa provokaatiot Venäjän suuntaan heti Nato jäsenyyden vireillepanon jälkeen. Britit on Euroopassa Pentagonin käsikassara. Saadaan ehkä pohjolaan toinen vastakkainen rintamalinja Venäjän suuntaan. Jenkit ja Britit ovat aina valmiita taistelemaan viimeiseen Ukrainalaiseen ja Suomalaiseen saakka. Terveisin rauhanpuolustaja.

      • Nimimerkkisi on väärä, siinähän pitäisi lukea valehteleija. Sen verran paksua valhetta juttusi ovat.


    • Anonyymi

      Boris Johnsson allekirjoittaa Ruotsin kanssa puolustus sopimuksen mahdollisen nato jäsenyyden hakuajaksi. Suomen kanssa hän ei tee samanlaista koska pitää varmana Venäjän Suomeen hyökkäystä,ei halua Suomen puolesta Brittejä tapattaa. Suomi saa häneltä tosin myötätuntoa.

      • Anonyymi

        Oletpa trolli typerä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletpa trolli typerä.

        Iltapävälehdet kirjoittavat Ruotsin kanssa tehtävästä sopimuksesta, Suomesta eivät puhu mitään.


    • Anonyymi

      Kun Suomi joutuu sotaan Britit lähettävät Suomeen vanhoja rytkyjään myötätunnon osoituksena kuten Suomikin tehnyt Ukrainan suuntaan.

    • Anonyymi

      Aika erikoista ettei Britannia tee Suomen kanssa samaa sopimusta kuin Ruotsin.

    • Anonyymi

      Onkohan tukka kammattu..

    • Anonyymi

      Tuleeko Boris Johnsson maksamaan Iso-Britannian BREXIT- velat Suomeen?

    • Anonyymi

      "Iltapävälehdet kirjoittavat Ruotsin kanssa tehtävästä sopimuksesta, Suomesta eivät puhu mitään"

      Moskovan Dildo innoissaan 🤣

      Onko Dildolle tullut mieleen että Ruotsissa kirjoitetaan Ruotsin kansainväliset sopimukset ja Suomessa Suomen vastaavat 🤣

      Paitsi tietysti Terijoenhallituksen tapaiset YYA valtiosopimukset ne tehdään venäjällä ihan omalla väellä niihin ei tarvita sen valtion edustajia joita sopimus tulee koskemaan 🤣🤣🤣

    • Anonyymi

      Britit ensin vaikka heikoille jäille.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      282
      8383
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      67
      5040
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      281
      4400
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      60
      3037
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      2496
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1880
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1757
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      111
      1755
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1653
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1620
    Aihe