Boris Johnson tulee Suomeen

Anonyymi

STT:n lähteet: Boris Johnson tulee Suomeen
Virallista vahvistusta Britannian pääministerin vierailusta ei ole annettu vielä.

BRITANNIAN pääministerin Boris Johnsonin on määrä vierailla keskiviikkona Suomessa, kertovat lähteet STT:lle. Johnsonin odotetaan lisäksi vierailevan Ruotsissa.

Toistaiseksi mikään taho ei ole suostunut antamaan virallista vahvistusta Johnsonin vierailusta.



Suomessa nähtiin korkean tason brittivieraita viimeksi viime viikolla. Tuolloin Suomessa vieraillut Britannian puolustusministeri Ben Wallace sanoi, että maa tulisi Suomen ja Ruotsin avuksi, jos niihin hyökättäisiin. Wallacen mukaan tämä tapahtuisi riippumatta siitä, ovatko maat Naton jäseniä vai eivät.

STT kertoi viime viikolla, että Britannian lisäksi myös Yhdysvallat, Saksa ja Ranska ovat luvanneet tukea Suomea sotilaallisesti jo ennen Nato-jäsenyyden virallista alkamista. Tämä koskisi tilannetta, jossa tällaiseen tukeen tulisi tarvetta.

ULKOMINISTERI Pekka Haavisto (vihr) ei kiistänyt eikä vahvistanut STT:n tietoja eduskunnassa viime viikon torstaina, mutta sanoi, että monissa Nato-maissa on ymmärretty Suomen ja Ruotsin huolet esimerkiksi Venäjän häirinnästä mahdollisen Nato-jäsenyysprosessin aikana.

– Britannian puolustusministeri Wallacen kommentit hänen käydessään Suomessa osoittavat sen, että suurilla Nato-mailla on hyvin suuri intressi siihen, että Nato-jäsenyysprosessi sujuu ilman suurempia harmeja ja että ne ovat valmiita oman osansa siinä tekemään, Haavisto sanoi tuolloin STT:lle.

Myöskään puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk) ei kiistänyt tai vahvistanut STT:n tietoja eduskunnassa viime viikon torstaina.

–  Meillä on hyviä kumppaneita ja tietysti tällaisina tuulisina aikoina ne ovat erityisessä arvossaan. Näistä on ehkä vähän tuonnempana enemmän kerrottavaa, Kaikkonen sanoi.

Myös Johnsonin äkillinen vierailu liittynee turvallisuuspoliittiseen tilanteeseen. Suomella ja Ruotsilla on parhaillaan käynnissä keskeiset viikot, joiden aikana käsitellään maiden halua hakeutua Naton jäseniksi.

16

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      r.....n kätyri itku kurkussa hienoa että Nato jäsenyys on pian totta ja päästään eroon valtavasta kätyreiden r.....n mielisestä valehtelusta

    • Anonyymi

      He... vettiäkö se takkutukka tänne tulee?

      • Anonyymi

        Vaikka ihan vain r.....n mielisen kiusaksi näin alkuun


    • Anonyymi

      Boris Johnson esittää Suomelle että erotkaa Eu:sta kuten he tekivät,

    • Anonyymi

      On paljon parempi että Suomessa hengailee Boris kuin Vladimir.

    • Anonyymi

      Boris tulee antamaan määräyksiä kuinka Suomen tulee aloittaa provokaatiot Venäjän suuntaan heti Nato jäsenyyden vireillepanon jälkeen. Britit on Euroopassa Pentagonin käsikassara. Saadaan ehkä pohjolaan toinen vastakkainen rintamalinja Venäjän suuntaan. Jenkit ja Britit ovat aina valmiita taistelemaan viimeiseen Ukrainalaiseen ja Suomalaiseen saakka. Terveisin rauhanpuolustaja.

      • Nimimerkkisi on väärä, siinähän pitäisi lukea valehteleija. Sen verran paksua valhetta juttusi ovat.


    • Anonyymi

      Boris Johnsson allekirjoittaa Ruotsin kanssa puolustus sopimuksen mahdollisen nato jäsenyyden hakuajaksi. Suomen kanssa hän ei tee samanlaista koska pitää varmana Venäjän Suomeen hyökkäystä,ei halua Suomen puolesta Brittejä tapattaa. Suomi saa häneltä tosin myötätuntoa.

      • Anonyymi

        Oletpa trolli typerä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletpa trolli typerä.

        Iltapävälehdet kirjoittavat Ruotsin kanssa tehtävästä sopimuksesta, Suomesta eivät puhu mitään.


    • Anonyymi

      Kun Suomi joutuu sotaan Britit lähettävät Suomeen vanhoja rytkyjään myötätunnon osoituksena kuten Suomikin tehnyt Ukrainan suuntaan.

    • Anonyymi

      Aika erikoista ettei Britannia tee Suomen kanssa samaa sopimusta kuin Ruotsin.

    • Anonyymi

      Onkohan tukka kammattu..

    • Anonyymi

      Tuleeko Boris Johnsson maksamaan Iso-Britannian BREXIT- velat Suomeen?

    • Anonyymi

      "Iltapävälehdet kirjoittavat Ruotsin kanssa tehtävästä sopimuksesta, Suomesta eivät puhu mitään"

      Moskovan Dildo innoissaan 🤣

      Onko Dildolle tullut mieleen että Ruotsissa kirjoitetaan Ruotsin kansainväliset sopimukset ja Suomessa Suomen vastaavat 🤣

      Paitsi tietysti Terijoenhallituksen tapaiset YYA valtiosopimukset ne tehdään venäjällä ihan omalla väellä niihin ei tarvita sen valtion edustajia joita sopimus tulee koskemaan 🤣🤣🤣

    • Anonyymi

      Britit ensin vaikka heikoille jäille.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      282
      4150
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2365
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe