Täällä on useampaan otteeseen väitetty, että ns "normiuskovaiset" muka puuttuisivat näyden hörhöhihhuleiden toimintaan. Että he sanoisivat heille että nyt olen mennyt liian pitkälle. No näyttöjä tästä "puuttumisesta" on vain hyvin vaikea löytää.
Esim viime viikolla nikkin "uv" oli kovasti sitä mieltä että Aleksanteri Suurta ei ole ollut olemassakaan. Että hän on pelkkä kuvitteellinen hahmo. jonka jotkut olivat vain keksineet. Silminnäkijähavaintoja hänestä ei kuulemma ollut yhtäkään.
Todisteeksi Aleksanterin olemassa olosta eivät riittäneet aikalaiskirjoitukset, joita olivat kirjoittaneet mm Kallisthenes, Ptolemaios, Aristobulos, Nearkhos ja Onesikritos. Eikä todisteeksi riittäneet edes aikakauden patsaat ja korkokuvat Aleksanterista. Saati sitten kolikko jossa on kuvattuna Aleksanteri.
https://www.finna.fi/Record/tmk.161027041787100
Miksi te normiuskoviaset ette nyt sitten puuttuneet tähän "uv:n" typerään ja täysin historian vastaiseen kijoitteluun millään tavalla? Ettekä edes siihen että Jeesus olisi muka ollut ajan tunnetuin ihminen. Ei ollut, Jeesusta ei tunnetun kuin hyvin pieni piiri ihmisiä, sillä hän kulki suhteellisen pienellä pläntillä eikä melko varmasti osannut edes lukea / kirjoittaa.
Toinen asia mihin te normit että millään tavalla puuttuneet oli se, kuinka joku ihan tosissaan väitti että valas voi nielaista kalaparvia ja kokonaisia laivoja. Jotta kyllä silloin voi nielaista myös ihmisen, joka voi selvitä hengissä valaan sisällä päiväkausia.
No ei voi nielaista, valaan nielu on ihmisen käsivarren paksuinen. Siitä ei mahdu läpi ihminen saati laiva. Toisaalta jos ihminen olisi päässyt "läpi" niin seurauksena vatsahapot olisivat tehneet selvää jälkeä. Jokainen jota on närästänyt, tietää miltä ne maistuvat ja kuinka vanhoja ne ovat.
Huvittaa "uv" kirjoittelussa oli että hän piti todisteena Jeesuksesta kirkkoja ja miljoonia ihmisiä jotka uskovat häneen. Kun huomautin että samalla periaatteella muutkin uskonnot / jumalat ovat totta, niin tämä oli hänestä tietysti täyttä roskaa.
Miks näihin ei puututa?
1
71
Vastaukset
- Anonyymi
Palstalla keskustelee vain hyvin pieni joukko uskovaisia, jotka mummomuoria lukuunottamatta ovat kaikki keskenään samanmielisiä ja -sieluisia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1186346Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816167Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696030Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443972Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452375Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1201411- 121251
- 1871098
- 59897