Täällä on useampaan otteeseen väitetty, että ns "normiuskovaiset" muka puuttuisivat näyden hörhöhihhuleiden toimintaan. Että he sanoisivat heille että nyt olen mennyt liian pitkälle. No näyttöjä tästä "puuttumisesta" on vain hyvin vaikea löytää.
Esim viime viikolla nikkin "uv" oli kovasti sitä mieltä että Aleksanteri Suurta ei ole ollut olemassakaan. Että hän on pelkkä kuvitteellinen hahmo. jonka jotkut olivat vain keksineet. Silminnäkijähavaintoja hänestä ei kuulemma ollut yhtäkään.
Todisteeksi Aleksanterin olemassa olosta eivät riittäneet aikalaiskirjoitukset, joita olivat kirjoittaneet mm Kallisthenes, Ptolemaios, Aristobulos, Nearkhos ja Onesikritos. Eikä todisteeksi riittäneet edes aikakauden patsaat ja korkokuvat Aleksanterista. Saati sitten kolikko jossa on kuvattuna Aleksanteri.
https://www.finna.fi/Record/tmk.161027041787100
Miksi te normiuskoviaset ette nyt sitten puuttuneet tähän "uv:n" typerään ja täysin historian vastaiseen kijoitteluun millään tavalla? Ettekä edes siihen että Jeesus olisi muka ollut ajan tunnetuin ihminen. Ei ollut, Jeesusta ei tunnetun kuin hyvin pieni piiri ihmisiä, sillä hän kulki suhteellisen pienellä pläntillä eikä melko varmasti osannut edes lukea / kirjoittaa.
Toinen asia mihin te normit että millään tavalla puuttuneet oli se, kuinka joku ihan tosissaan väitti että valas voi nielaista kalaparvia ja kokonaisia laivoja. Jotta kyllä silloin voi nielaista myös ihmisen, joka voi selvitä hengissä valaan sisällä päiväkausia.
No ei voi nielaista, valaan nielu on ihmisen käsivarren paksuinen. Siitä ei mahdu läpi ihminen saati laiva. Toisaalta jos ihminen olisi päässyt "läpi" niin seurauksena vatsahapot olisivat tehneet selvää jälkeä. Jokainen jota on närästänyt, tietää miltä ne maistuvat ja kuinka vanhoja ne ovat.
Huvittaa "uv" kirjoittelussa oli että hän piti todisteena Jeesuksesta kirkkoja ja miljoonia ihmisiä jotka uskovat häneen. Kun huomautin että samalla periaatteella muutkin uskonnot / jumalat ovat totta, niin tämä oli hänestä tietysti täyttä roskaa.
Miks näihin ei puututa?
1
55
Vastaukset
- Anonyymi
Palstalla keskustelee vain hyvin pieni joukko uskovaisia, jotka mummomuoria lukuunottamatta ovat kaikki keskenään samanmielisiä ja -sieluisia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392457
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381343- 841313
- 631201
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40949Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.123832- 31761
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23616Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58596Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d6820529