Tunnustan olevani takinkääntäjä. Olen pitänyt Suomen sotilaallista liittoutumattomuutta erityisesti vuosikymmenten perspektiivinä parhaana ratkaisuna Suomelle, Euroopalle ja maailmalle. Näkemys on perustunut naiiviin kuvitelmaan siitä, että Venäjää ei johda hullu, vastuuton diktaattori. Olin väärässä.
Olen kääntynyt Naton kannalle, mutta edelleen se on minusta "pienin paha" eikä mikään ihanneratkaisu.
Mutta, mutta... kun männäpäivänä kuuntelin Saarikon jeesustelevaa jargonia Natosta alkoi niin pahasti sylettämään, että uskoni Nato-jäsenyyteen alkoi horjua. Ei s-tana vuosisadan merkittävintä turvallisuuspoliittista raktaissua voi tehdä populistisen fraasijargonin pohjalta!
Sain koottua taas itseni ja järki (ja Nato) voitti, mutta Saarikon pitäisi pitää turpansa kiinni Nato-asiasta niin kauan kunnes hakemus on lähtenyt. Hän tekee vain hallaa tärkeälle asialle jauhamalla luokattomia tyhjänpäiväisyyksiä vakavasta asiasta.
Pitäkää se Saarikko nyt vähän aikaa kaapissa!
5
90
Vastaukset
- Anonyymi
On johtajia ja sitten on ihmisiä jotka yrittävät esittää johtajaa, koska ovat sellaiseen positioon joutuneet tai päässeet.
Marin on soittanut olevansa ensiksi mainittuja. Saarikko kuuluu jälkimmäiseen kategoriaan. Kysymys ei ole sukupuolesta, ideologiasta tms vaan ihmisten persoonallisista kyvyistä ja ominaisuuksista. Saarikosta ei ole johtajaksi.
PS. Tekemättä mitään rinnastuksia, niin Putinin ongelma on sama: häneltä puuttuu luontainen johtajuus ja karisma, mutta hän itsevaltiaana yrittää sitä roolia esittää ja jälki on kamalaa. - Anonyymi
Ja yhden poliitikon puheet laittaa mietityttämään tuollaisessa asiassa, no ilmankos on aikojen alussa syntynyt sanonta "Kepu pettää aina". Tunnetko piston sielussasi, dorkasetä.
- Anonyymi
Niin kauan kuin muistan on keskusta ollut punainen puolue.
- Anonyymi
Taas käy persuruput kuumana Saarikkoon...
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 433467
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.352958Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1422823SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.702307Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411782Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.861555Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai661073- 511026
- 771007
Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois3837