Pitäkää se Saarikko nyt vähän aikaa kaapissa!

Anonyymi

Tunnustan olevani takinkääntäjä. Olen pitänyt Suomen sotilaallista liittoutumattomuutta erityisesti vuosikymmenten perspektiivinä parhaana ratkaisuna Suomelle, Euroopalle ja maailmalle. Näkemys on perustunut naiiviin kuvitelmaan siitä, että Venäjää ei johda hullu, vastuuton diktaattori. Olin väärässä.

Olen kääntynyt Naton kannalle, mutta edelleen se on minusta "pienin paha" eikä mikään ihanneratkaisu.

Mutta, mutta... kun männäpäivänä kuuntelin Saarikon jeesustelevaa jargonia Natosta alkoi niin pahasti sylettämään, että uskoni Nato-jäsenyyteen alkoi horjua. Ei s-tana vuosisadan merkittävintä turvallisuuspoliittista raktaissua voi tehdä populistisen fraasijargonin pohjalta!

Sain koottua taas itseni ja järki (ja Nato) voitti, mutta Saarikon pitäisi pitää turpansa kiinni Nato-asiasta niin kauan kunnes hakemus on lähtenyt. Hän tekee vain hallaa tärkeälle asialle jauhamalla luokattomia tyhjänpäiväisyyksiä vakavasta asiasta.

5

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On johtajia ja sitten on ihmisiä jotka yrittävät esittää johtajaa, koska ovat sellaiseen positioon joutuneet tai päässeet.

      Marin on soittanut olevansa ensiksi mainittuja. Saarikko kuuluu jälkimmäiseen kategoriaan. Kysymys ei ole sukupuolesta, ideologiasta tms vaan ihmisten persoonallisista kyvyistä ja ominaisuuksista. Saarikosta ei ole johtajaksi.

      PS. Tekemättä mitään rinnastuksia, niin Putinin ongelma on sama: häneltä puuttuu luontainen johtajuus ja karisma, mutta hän itsevaltiaana yrittää sitä roolia esittää ja jälki on kamalaa.

    • Anonyymi

      Ja yhden poliitikon puheet laittaa mietityttämään tuollaisessa asiassa, no ilmankos on aikojen alussa syntynyt sanonta "Kepu pettää aina". Tunnetko piston sielussasi, dorkasetä.

    • Anonyymi

      Niin kauan kuin muistan on keskusta ollut punainen puolue.

    • Anonyymi

      Taas käy persuruput kuumana Saarikkoon...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      75
      8937
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5604
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      128
      5054
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      18
      3903
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3480
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3379
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      40
      2731
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2701
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      58
      2676
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1747
    Aihe