Systeemi jossa Pohjolaa lämpimämpi muu Eurooppa ilman suuria energiavarantoja on kytkenyt asuntokannan 40%:sti kaasuverkkoon ei ole ajantasalla. Muutenkin eurooppalaiset talot ovat energiatehottomia ja jo syksyllä hämmästyttävän kylmiä.
Pohjoismaissa sen sijaan on jo 1980-luvulta lähtien siirrytty kohti maalämpöä ja viimeksi ilma/ilmavesilämpöpumppuun. Suomessa uusista ok-taloista alle 1% valitsee enää öljylämmityksen ja jo 2018 yli 55% valitsi maalämmön. Samana vuonna 13% valitsi joka poistoilma- tai ilmavesilämpöpumppujärjestelmän. Jälkimmäisten osuudet ovat sen jälkeen kasvaneet nopeasti. Vanhoihin ok-taloihin on öljylämmityksen tilalle asennettu lämpöpumppujärjestelmiä niin että alle 100 000 ok-talossa on enää öljylämmitys. Suuri osa niistä alkaa olla jo muutenkin purkukunnossa joten öljylämmitys ok-taloista käytännössä päättyy 2030-luvun aikana.
Euroopan lämmitysjärjestelmät pohjolaan verrattuna takapajuisia?
6
81
Vastaukset
- Anonyymi
Usassa vuonna 2018 yhä peräti 48% asunnoista lämpeni kaasulla. Britanniassa luku oli yli 80%. Usassa monet halukkaatkaan eivät paikkakunnilla edes pysty irrottautumaan kaasulämmityksestä kun egologisesti kestävämpiä järjestelmiä ei ole kunnolla tarjolla.
- Anonyymi
En ole sen paremmin russofobinen kuin Venäjä-myönteinenkään. Mutta mielestäni maakaasulla ja öljyllä omakotitalon lämmitys edustaa brezneviläistä dementiaa, menneisyyden jäännettä. Jälleen kerran osoittautuu että Pohjolan kansan kaikista vioistaan ja virheistään huolimatta ovat muutoshakuisia ja pieninä maina myös vikkeliä. Ikävä kyllä ydinvoiman hätiköity alasajo esim Ruotsissa kuuluu siihen poliittisten intohimojen typerimpään kastiin. Onhan ydinvoima kuitenkin hyvä siirtymävaiheen energia ennenkuin järjestelmä myöhemmin tällä vuosisadalla irtoaa lähes täysin fossiilisista.
*****Penna Tervo***** - Anonyymi
Belgiassa asunnoissa usein palellaan jo lokakuussa. On niin hatarasti rakennettuja asuntoja.
- Anonyymi
Mitä maksaa jollekin Britanialla kun 12 miljoonaa asuntoa siirtyy kaasulämmityksestä sähköverkkoon? Ei mahda onnistua. Vielä äsken tuossa naurettavan vanhoillisessa maassa lämmitettiin taloja hiilellä ja sänkyyn peittojen alle tungettiin kuumavesipulloja.😂
- Anonyymi
ongelma onkin ollut kauvan millä korvataan fossiliiniset polttoaineet, vasta sitten ongelma on ratkaistu,
- Anonyymi
Nyt on sit sopiva aika kaikille jotka myyvät vaihtoehtoisia lämmityjärjestelmiä korottaa roimasti hintoja, koska ihmisten tarpeella on kiva tehdä kunnolla bisnestä. Tai siis komponenttipula ja epävarmuushan se on mikä hintoja nostaa. Liikemaailmahan vai haluaa auttaa ihmisiä, eikö? Koskahan tulee sopiva hetki puhua kaikenlaisesta säästämisestä? Nuukailu ei kieltämättä ole in, mutta väittäisin että ainakin itse voin säästää sähköä muutaman prosentin, ajaa vähemmän autolla, polttaa enemmän takassa, ostella vähemmän vaatteita ja roinaa, lopettaa karkinsyömisen, juoda viinaa vähemmän ja käydä harvemmin ulkona. Kylkimakkaraa on sen verran, että kannattaa jotain tehdä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2289880Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen514613Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1354117Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1174002- 2103773
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik453107Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL172281Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1581657Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its991600Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!91593