Systeemi jossa Pohjolaa lämpimämpi muu Eurooppa ilman suuria energiavarantoja on kytkenyt asuntokannan 40%:sti kaasuverkkoon ei ole ajantasalla. Muutenkin eurooppalaiset talot ovat energiatehottomia ja jo syksyllä hämmästyttävän kylmiä.
Pohjoismaissa sen sijaan on jo 1980-luvulta lähtien siirrytty kohti maalämpöä ja viimeksi ilma/ilmavesilämpöpumppuun. Suomessa uusista ok-taloista alle 1% valitsee enää öljylämmityksen ja jo 2018 yli 55% valitsi maalämmön. Samana vuonna 13% valitsi joka poistoilma- tai ilmavesilämpöpumppujärjestelmän. Jälkimmäisten osuudet ovat sen jälkeen kasvaneet nopeasti. Vanhoihin ok-taloihin on öljylämmityksen tilalle asennettu lämpöpumppujärjestelmiä niin että alle 100 000 ok-talossa on enää öljylämmitys. Suuri osa niistä alkaa olla jo muutenkin purkukunnossa joten öljylämmitys ok-taloista käytännössä päättyy 2030-luvun aikana.
Euroopan lämmitysjärjestelmät pohjolaan verrattuna takapajuisia?
6
97
Vastaukset
- Anonyymi
Usassa vuonna 2018 yhä peräti 48% asunnoista lämpeni kaasulla. Britanniassa luku oli yli 80%. Usassa monet halukkaatkaan eivät paikkakunnilla edes pysty irrottautumaan kaasulämmityksestä kun egologisesti kestävämpiä järjestelmiä ei ole kunnolla tarjolla.
- Anonyymi
En ole sen paremmin russofobinen kuin Venäjä-myönteinenkään. Mutta mielestäni maakaasulla ja öljyllä omakotitalon lämmitys edustaa brezneviläistä dementiaa, menneisyyden jäännettä. Jälleen kerran osoittautuu että Pohjolan kansan kaikista vioistaan ja virheistään huolimatta ovat muutoshakuisia ja pieninä maina myös vikkeliä. Ikävä kyllä ydinvoiman hätiköity alasajo esim Ruotsissa kuuluu siihen poliittisten intohimojen typerimpään kastiin. Onhan ydinvoima kuitenkin hyvä siirtymävaiheen energia ennenkuin järjestelmä myöhemmin tällä vuosisadalla irtoaa lähes täysin fossiilisista.
*****Penna Tervo***** - Anonyymi
Belgiassa asunnoissa usein palellaan jo lokakuussa. On niin hatarasti rakennettuja asuntoja.
- Anonyymi
Mitä maksaa jollekin Britanialla kun 12 miljoonaa asuntoa siirtyy kaasulämmityksestä sähköverkkoon? Ei mahda onnistua. Vielä äsken tuossa naurettavan vanhoillisessa maassa lämmitettiin taloja hiilellä ja sänkyyn peittojen alle tungettiin kuumavesipulloja.😂
- Anonyymi
ongelma onkin ollut kauvan millä korvataan fossiliiniset polttoaineet, vasta sitten ongelma on ratkaistu,
- Anonyymi
Nyt on sit sopiva aika kaikille jotka myyvät vaihtoehtoisia lämmityjärjestelmiä korottaa roimasti hintoja, koska ihmisten tarpeella on kiva tehdä kunnolla bisnestä. Tai siis komponenttipula ja epävarmuushan se on mikä hintoja nostaa. Liikemaailmahan vai haluaa auttaa ihmisiä, eikö? Koskahan tulee sopiva hetki puhua kaikenlaisesta säästämisestä? Nuukailu ei kieltämättä ole in, mutta väittäisin että ainakin itse voin säästää sähköä muutaman prosentin, ajaa vähemmän autolla, polttaa enemmän takassa, ostella vähemmän vaatteita ja roinaa, lopettaa karkinsyömisen, juoda viinaa vähemmän ja käydä harvemmin ulkona. Kylkimakkaraa on sen verran, että kannattaa jotain tehdä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1074609Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1734385Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941730- 4031661
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a321409Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61109Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3531100- 67979
- 56954
- 92938