Kun natsi-Hitlerin liittolainen Stalin hyökkäsi Suomeen vuoden 1939 lopulla, niin Suomesshan oli hevosvetoinen armeija ja vain vähän raskasta kalustoa. Stalinin armeija taas oli mekanisoitu moderni sotajoukko, jolta ei puuttunut raskasta aseistusta eikä lentokoneita.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Talvisota
Sadassa päivässä Suomen joukot saivat tehtyä n. neljännesmiljoona hyökkääjää taistelukelvottomiksi (kaatuneet ja haavoittuneet). Osalle näistä löytyi kuitenkin käyttöä tienviittoina.
Niin mikä siinä on Ukrainassa vikana, etteivät taida päästä edes 1/10-osaan hyökkääjän eliminoinnissa suomalaiseen aliaseistettuun sotilaaseen verrattuna? Onko vika miehissä vai maastossa? Esimerkiksi sellainen hypkkääjän autokolonna, joka seisoskeli viikkoja tiellä, olisi Suomessa motitettu tunneissa.
Jospa vika on sittenkin ukrainalaisissa sotilaissa? Raatteen tiellä ainakin olivat aluksi pehmeitä, sitten kankeita.
https://www.youtube.com/watch?v=QVBp803Ma-I
Onko se maaston vika, kun Ukraina ei saa tulosta aikaiseksi?
21
107
Vastaukset
- Anonyymi
Suomihan ei ole mikään Ukraina. Täällä aseistetun aron pojan elinajanodote on lyhyt, jos joutuu suomalaismetsiin. Putin on todennäköisesti tietoinen tästä.
- Anonyymi
Suomen Talvi- ja jatkosodassa taikasana oli metsä. Suomalaiset pystyivät saartamaan vihollisen metsän suojassa näkymättömissä. Ukraina on peltoa, jolloin kaikki näkyy ilmasta ja maassa kymmenien kilometrien päähän.
- Anonyymi
Jos Ukraina olisi päässyt edes tasatulokseen Suomeen verrattuna, niin sotahan olisi jo loppunut.
- Anonyymi
Ukrainan presidentti jakoi voitonpäivänä kuvan Kiovan joukkojen SS-tunnusta kantavasta sotilaasta – Sky News sensuroi kohun -
Venäjän YK-diplomaatti sensuroitiin töykeästi Britannian Sky Newsin lähetyksestä, kun hän kertoi presidentti Zelenskystä, joka julkaisi eilem Natsi-Saksan kukistamisen voitonpäivänä kuvan ukrainalaisesta sotilaasta, joka kantaa taisteluissa SS-joukkojen pahamaineista ”Totenkopf” tunnusta!! - Anonyymi
Kerro vanjanpelle, miksi venäläiset ei mitään aikaiseksi, vaikka kalustoa ja miehiä on?
Hyvä tosin, että vanjaa on kaatunut paljon, se naurattaa.- Anonyymi
Etelä-Ukrainassa venäjämielinen Hersonin johto aikoo pyytää alueen liittämistä Venäjään.
Mietippä tuota😄 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Etelä-Ukrainassa venäjämielinen Hersonin johto aikoo pyytää alueen liittämistä Venäjään.
Mietippä tuota😄Kun Venäjä ensin asettaa venäjåämielisen johdon valloittammansa kaupunkiin, on oletettavissa, että johto tekee juuri kuten Venäjä määrää.
Mietipä sitä. - Anonyymi
Juurakon syy, mutta kyllä se siitä nousee pystyyn.
- Anonyymi
Aloittajana kerron, etten ole suinkaan tahtomassa, että Venäjä kärsisi vähemmän, vaan toivomassa, että se kärsisi enemmän. Ihmettelen vaan, että mistä se johtuu, ettei Ukraina pysty edes aliaseistetun Suomen tulokseen saman suunnan hyökkääjää vastaan.
- Anonyymi
Äh pitää muistaa et Puten örkeillä oli alussa moninkertainen ylivoima kaikessa. Puten örkit eivät edenneet niinku ne ja trolit lätissään röhki. Nyt on Ukrainan kaverit saanut tilanteen tasoitumaan ja nyt putte ja örkit häviää
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Äh pitää muistaa et Puten örkeillä oli alussa moninkertainen ylivoima kaikessa. Puten örkit eivät edenneet niinku ne ja trolit lätissään röhki. Nyt on Ukrainan kaverit saanut tilanteen tasoitumaan ja nyt putte ja örkit häviää
Stalinin örkeiläkin oli moninkertainen ylivoima, ainakin hyökkäyskärjissä. Suomalainen sotilas on kuin metsuri, ei säihkähdä kaadettavien puiden määrää, vaan alkaa tehdä töitä. "Savotta" ja "motti" ovat vieläpä yhteistä sanastoakin molemmille. Eikä se kaadettava heti ensimmäiseen viikkoon lopukkaan.
- Anonyymi
Ei Venäjä kykene hyökkäämään Suomeen. Nyt se on sidottu Ukrainaan ja muutenkin heikossa hapessa ja kohta Suomi kuuluu Natoon. Venäjän BKT on n. 5 % Nato-maiden BKT:sta, joten siitä voit miettiä myös resurssien suuruutta.
Venäjä on alikehittynyt valtio ja on taantumassa banaanivaltion tasolle. Eivät saa edes autoja takuukorjatuksi, kun ei ole varaosia. Pula tulee pahenemaan kaikilla aloilla. - Anonyymi
30 asteen pakkanen puuttuu.
- Anonyymi
Kiitos että lisäät Naton kannatusta Suomessa. Olet tåysin hyödytön idiootti Putinille.
- Anonyymi
Etelä-Ukrainassa venäjämielinen Hersonin johto aikoo pyytää alueen liittämistä Venäjään.
Yllättävä veto, eikö?
Kai heillä oikeus päättää mitä haluavat, eikö?
Natottajat pettyneitä oletan😆- Anonyymi
Ainut keino erota natseista🤔
- Anonyymi
Jospas siellä olisikin vapaat vaalit, mutta uurnat on jo valmiiksi täytetty.
- Anonyymi
Tuo oli stalinissa ainoa hyvä puoli tapatti kaikki itseään viisammat kansalaiset ja niitä oli paljon.
- Anonyymi
KATSOKAAS tätä, Kaarlo Somerro, kertoi että yleisesikunnan kokouksessa Adolf Hitler olisi halunnut julistaa Neuvostoliiton rinnalla sodan Suomelle. Sodanjulistus kariutui kuitenkin marsalkka Herman Göringin ehdottoman kielteiseen vastustukseen. Saksa oli Venäjän tapaan kiinnostunut ottaa käyttöön Ruotsin malmivarat. Hermanninlle kitos natoon liitymisen mahdollisuudesta. muutoin tässä kohtaa asuisi venäläisiä ukrainalaisia vaikka merkilisesti Sanna Mrin tosin väitti ukrainalaisille Suomen voittaneen Venäjän. Aika mielenkiintoista kuka huijaaa ketä.
https://nationworldnews.com/wp-content/uploads/2022/05/Timeline-of-NATO-expansion-since-1949-1920x1306.jpeg
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843382
- 771337
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1821329Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401040Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103981Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310952- 43859
- 95857
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78845Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124835