Ukrainan armeijalla peräruiskeet valmiina Venäjän örkkejä varten. Viimeinen ruiske on varattu Putinille! https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008807249.html
Venäjän joukkojen toiminta aneemista!
29
67
Vastaukset
- Anonyymi
Venäjän aneeminen karhu on rähmällään maassa takapuoli pystyssä. Kiinan panda jo katselee sillä silmällä.
- Anonyymi
Se on vain ajan kysymys... 🤣
- Anonyymi
Kiina pandalla on Venäjää varten omat peräruiskeet.
- Anonyymi
Venäläiset sotilaat ovat ´lapsia´, iältään 10 vuotta nuorempia, kuin vastustaja.
Ei jääkiekossakaan juniorijoukkue pärjää aikamiehille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on vain ajan kysymys... 🤣
Onhan tuo Putlerkin aika aneemisen näkönen, no posket vähä koholla botoksista !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäläiset sotilaat ovat ´lapsia´, iältään 10 vuotta nuorempia, kuin vastustaja.
Ei jääkiekossakaan juniorijoukkue pärjää aikamiehille.Ahaa sen takiahan ne niitä lapsia raiskaa!
- Anonyymi
Ukrainan tosi suurista menetyksistä ja tappioista ei puhuta mitään!!
Miksi?
Tuleekin ukrainan kansalle yllätyksenä zeleskin tekemä täys tuho! Sitten tämä lännen tukema ukko hallintoineen lähteekin kuin mussolini tai tsauzesku aikoinaan......- Anonyymi
No voi kyynel ja nyyh! Ottaako Venäjän trollille taas vähän koville?
- Anonyymi
Olet vähän samanlainen nyyhky kuin venäläiset sotilaat, jotka pillahtavat itkuun nähdessään aseettoman siviilin sijasta hampaisiin asti aseistautuneen ukrainalaisen sotilaan.
- Anonyymi
Ryssän sotilaat varastivat pesukoneita valtaamiltaan alueilta, mutta Ryssän valtiovalta takavarikoin ne koska se tarvitsi niistä elektroniikan panssarivaunujen tuotantoon.Venäjästä tulee hylkiö ja takapajuinen valtio useiksi vuosikymmeniksi.
- Anonyymi
Taitaa olla motivaatio aika nollissa kun pitäs omalla hengellään suojella miljardöörin omaisuuksia ja mielihaluja.
- Anonyymi
Tosi huonot aseet ja sotilaat Venäjällä! Niinpä Suomi tarvitsee kiireesti Natoa avukseen. Lähetimmekin omat hyvät aseet Ukrainaan.
Näin toimii Suomen sosiaalidemokratia kansan parhaaksi, mutta kenen tai minkä kansan parhaaksi? - Anonyymi
Ei Venäjän nulikoita kiinnosta sotia jonkun Kremlin bunkkeripapan puolesta.
- Anonyymi
Venäläisillä soltuilla on erittäin huono motivaatio. Eivät ymmärrä miksi pitää sotia vieraalla maalla veljeskansaa vastaan. Eivätkä halua etulinjaan, koska ovat jo nähneet ja kuulleet mitä siellä tapahtuu. Raatoja kuskataan kuormalasteittain. Monet ovat jo kieltäyytyneet noudattamasta hyökkäyskäskyjä, kun tietävät sen olevan varma itsemurha.
- Anonyymi
Kysymys on pohjimmiltaan siitä, että tietty määrä venäläisiä sotilaita on kuoltava. Tai vaihtoehtoisesti invalidisoiduttava loppuiäkseen. Ei ole olemassa varmaa tietoa, kuinka suuresta määrästä on kysymys. Mutta jossakin suuruusluokassa tuo määrä on.
Kun tämä määrä venäläissotilaita on poistunut vahvuudesta, niin moskovassa asti osataan tehdä laskutoimitus, ja oivaltaa että se mitä on saavutettu, ja mitä ehkä on vielä saavutettavissa, ei olekaan tuon lukumäärän arvoista.
Kieltämättä tuo lukumäärä on varsin suuri, koska venäläinen kansanluonne ei laske ihmiselämälle niin suurta arvoa kuin länsimaissa on totuttu. Mutta jossakin vaiheessa väkisinkin silti tulee vaihe jolloin tajutaan ettei sodan jatkamiselle löydy mitään matemaattistakaan mallia joka osoittaisi sen olevan kannattavaa.
Rintamalinjoja voidaan aina kiskoa suuntaan ja toiseen, mutta vasta kokonaisluvuissa ja resursseissa tuntuvat menetykset lasketaan. Kun sodasta riisutaan kaikki arvot ja ismit, niin kysymys on pohjimmiltaan siitä kuinka suurella matemaattisella hyödyllä voidaan asepukuun puettuja venäläisiä tappaa. Paradoksaalisesti tavanomaisessa nykysodankäynnissä venäjän vahvin valtti onkin samalla myös sen heikkous. Venäjä voi hätäisellä aikataululla koota ja kouluttaa paljonkin lisää joukkoja, mikäli ryhtyy täyteen sotaan. Mutta nuo joukot pitää myös varustaa ja ruokkia. Lisäksi niiden taistelukyky on parhaimmillaankin heikko verrattuna tähänastisiin joukkoihin. Pahimmassa tapauksessa nuo lisäjoukot kasvattavat voimakkaimmin vain omaa kokonaiskuolleisuutta, ja vievät tuhoutuessaan mukanaan ne tekniset resurssit joilla niitä on ollut varaa varustaa. Jossakin vaiheessa myös tekniset resurssit, vaikkakin sodan alkuvaiheessa suuret, alkavat käydä vähiin.
Ja tässä sodassa ei rintamalle virtaa amerikkalaista Lend-Lease apua, joka oli toisessa maailmansodassa käänteentekevä voima. Tai.. Kyllähän sitä virtaa. Mutta tässä tilanteessa ukrainalaisille.
Monista tekijöistä johtuen on ukrainan taistelukenttä muuttunut kassakoneeksi, joka laskea raksuttaa venäjälle päivä päivältä isompaa hintaa. Siksi venäjän kyvyttömyys lopettaa hyökkäyssotansa johtaa aikanaan lähes ennennäkemättömään perikatoon. Sotilaallis-inhimillis-taloudelliseen konkurssiin jota vielä jälkipolvetkin venäjällä kiroavat. - Anonyymi
Kiinan panda ottaa Venäjän karhun miten tahtoo.
- Anonyymi
Ihmettelen miksei venäjän joukot ole jo ryhtyneet kapinaan. Kyllä porukka näkee sodan hulluuden ja turhuuden, miksi sen takia pitää kuolla?
- Anonyymi
Putin on jo ottanut muutaman nuorentavan ruiskeen.
- Anonyymi
Suomi menee Natoon! Venäläiset, katsokaa peiliin!
- Anonyymi
Muna-armeija.
Raiskauset ovat tietysti päällimmäisenä, koska se Venäjän mukaan olut aina vihollisen nöyryyttämistä. Ukrainassa on pajon muuta, siellä on raiskattu ja tapettu naisia, poikia ja miehiä. Siiviilejä ammuttu telopitustyyliin aivan summitaisesti. Päälle päätteeksi raiskattujen ruumiita on häpäisty kirjoittamalla niihin viesteja paskalla ja verellä, myös ruumita on silvottu. Onko tässä jotain puolusteltavaa?
Seuraan päivitäin tapahtumia Ukrainasta sotilaiden ja paikallisten kertomina. Yksi asia joka saattaa selittää nuo mielipuoliset raakuudet ovat huumeet ja viina. Ukarainalaissotilas kertoi jo 2014 invaasiossa tuhotuista meihistönkuljetus ajoneuvoista löytyneistä huumeista, huumeruiskusta ja suuresta määrästä tyhjiä pulloja ja vodkaa - osa porukasta oli sekaisin seinäkello. - Anonyymi
Putin käyttää uutisen mukaan kasvomeikkiä peittääkseen kasvojen läikät. AIDS?
- Anonyymi
Aneemisella diktaattorilla aneeminen armeija.
- Anonyymi
F*ck Putin!
- Anonyymi
Juoksupoika-Peskovko se Venäjää johtaa, kun on aina äänessä?
- Anonyymi
Kaikki haistattaa tuolle p**skamaalle pitkät!
- Anonyymi
Ja senkun paranee.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008811089.html- Anonyymi
Joo, päivän toinen hyvä uutinen! Kauniita kuvia!
- Anonyymi
Venäläisillä 80-luvun karttoja panssaroiduissa ajoneuvoissaan. 🤣🤣🤣
- Anonyymi
Siellä Sergei ihmettelee, että mikäs tie se tuossa menee! 🤣
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856483
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2905454Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii984151- 522900
- 272874
- 1202093
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua472030Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘991767- 721301
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1591151