Täällä puidaan useasti Jehovan todistajien

Anonyymi

lainvastaista rahankeräystä ja lasten jäätelörahojen kerjäämistä. Mutta osaavat ne helluntailaiset myöskin ryöstää rahoja.
No joku tietysti heti huomauttaa, että aloitus on väärällä palstalla, niin totean.
Tällä palstalla on muutama Patmoshelluntailainen niin palsta on oikea.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008808442.html

9

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lahkolla nimeltä Jehovan todistajat ei ole rahankeräyslupaa. Mainitsemillasi muilla seurakunnilla on.

    • Anonyymi

      Kiva kun kirjoitit.
      Mutta surusi kohteet eivät tiedä tulla tänne tekemään puolestaan selkoa

    • Anonyymi

      jt ovat anomassa keräyslupaa Peräilmarikkaan ruoan ostamiseen. Se jaettaisiin vähävaraisille jt, jotteivat tuntisi itseään ulkopuolisiksi ja hyljeksityiksi seurakunnassa Peräilman vähyyden vuoksi.

      • Nimmari ei jostain syystä tullut ed. viestiin.


    • Anonyymi

      Muuten hyvä, mutta nuo hellareina esiintyneet huijarit eivät todellisuudessa tainneet ollakaan hellareita, vaan he kuvittelivat sen toimivan paremmin ansoitukseen, mutta saattoihan heillä olla ainakin menneisyydestään jotakin kontaktipintaa helluntalaisuuteen ja siksi kuvittelivat sen olevan luottamust aherättävää.

      Todellisuudessa vähänkin tuota amerikkallaisperäistä huuhaa-uuslahkoa tuntevat potentiaalit urit olisivat juurikin lähteneet vastakkaiseen suuntaan.

      Mutta totta sekin miten herätykselliset ovat yksiä viimeisimmistä lausumaan toisille luentoja rehellisyydestä ja moraalisuudesta, mutta sekin kuuluu osana ko. lahkon narsisitista luonnetta.

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17426842/tee-hyva-teko-testamenttaa-talosi-kirkollemme

        Tapahtui Kihniössä.

        Vanhukselle annettu apu lopetettiin heti, kun hän kieltäytyi testamenttaamasta taloaan.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Myös avustustoimintaa ei harjoiteta ellei käy valtakunnansalilla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      87
      6042
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      330
      5281
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      21
      2676
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1875
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      104
      1692
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      113
      1556
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      122
      1443
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1403
    Aihe