USA:n lapsikato

Anonyymi

Yhdysvaltain senaatin republikaanit torppasivat äänestyksen maan­laajuisesta abortti­oikeudesta. Huolena väestönkasvun pysähtyminen. Mutta kun syy oikeasti on siinä. että keskiluokalla ei ole enää varaa tehdä lapsia. Kaikki rahat kuluvat elämiseen ja asumiseen ja opintovelkojen maksuun. He eivät enää pysty ostamaan taloa kodikseen, hinnat ovat karanneet käsistä. Ja kaikki rahat kuluvat vuokranmaksuun, terveyden- ja sairaanhoitoon ja opiskeluun. Pian USA:ssa ei ole kuin ylä- ja alaluokka.

Ilmiö on sama, kuin koko maailmassa. Porukka köyhtyy koko ajan, Ja valtava väestönkasvu estää kehityksen pysäyttämisen. Parasta aikaa elettiin WWII:n jälkeen, mutta kehitys on kääntynyt laskuun. Eli muillakin menee huonosti, eikä vain Venäjällä. Demokratia tai ei, samassa veneessä ollaan kaikki.

10

169

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi on maa missä nyt asumme ja suomeamme rakenamme, ei koko mailman vaiheita suomi sentään pysty muuttamaan ei sitten millään ei.

      • Anonyymi

        Kyllä sama tapahtuu meillä. Nuoriso ei tahdo päästä elämisen alkuun, kun ei saa vakituisia työpaikkoja ja koulutukseen kuluu puolet ikää. Maahanmuutto ei vastaa odotuksia, kun veronmaksajat maksavat itsenä kipeäksi heidän elättämisekseen sen sijaan, että saataisiin lisää veronmaksajia, Ja nyt ollaan valtavissa veloissa koronan takia ja Ukrainaakin on autettava. Suomenkin paras aika oli babyboomerien aika, eikä se enää koskaan palaa. Pari ikäluokkaa pystyi nauttimaan työnsä tuloksista ja elintasosta.


    • Anonyymi

      "Koronarokotteet ovat steriloineet ja saastuttaneet 70% amerikkalaisista"!!!

    • Anonyymi

      on muuttunut kommarivaltioksi ja sananvapaus viety.

    • Anonyymi

      suomessa ei ole kuultu että trumpi voitti vaalit huijarit ryösti vaalit tuloksen omaan valheenlaariin.
      ja maa on syvissävesissä.

      • Anonyymi

        Seuraavaksi USA:ssa sisällissota II. Missähän määrin Venäjä on sekaantunut republikaanien touhuihin? Tosin maa ei tarvitse ulkopuolista apua ongelmien tuottamiseen. Esim. mustan väestönosan kohtelu, poliisiväkivalta, puuttuu hintasääntely, sairaanhoito kaataa ihmisten talouden jne. Ei todella mitenkään hyvä maa asua. Täytyy olla lukutaidoton, jos niin uskoo.


    • Anonyymi

      "Katumuspilleri" pitäisi USA:ssakin saada vaihtoehdoksi vauvojen tappamiselle

      • Anonyymi

        Se pilleri on yksi tapa tappaa syntymätön lapsi. Ihmisellä on oikeus päättää kehostaan, myös syntymättömällä lapsella on oikeus keholliseen koskemattomuuteen. Murhaamisoikeudesta kampanjoiminen on tämän lopun ajan yksi hirveimpiä asioita.


    • Anonyymi

      No tuo nyt on typerä väite. Aborttioikeuden vastustajat ovat vain uskontohihhuleita. Heitä Amerikassa riittää

    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen yhteenveto siitä, mitä USA:ssa on juuri nyt menossa:
      https://t.me/GitmoTV/13186
      Näitä klobalisteja on kummassakin puolueessa ja nyt kun Joe on herättänyt ison osan kansalaista unesta, niin muutosta pukkaa ja nopeaan tahtiin. Vanhat dinot yrittävät pysyä vallassa kaikin keinoin. Turhaan, sillä oikeudenkäynnit ovat olleet menossa vuosia. Kohta ne julkistetaan maailmalle.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      6
      3797
    2. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      87
      2746
    3. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      107
      2571
    4. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      24
      2245
    5. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      56
      2056
    6. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      107
      1946
    7. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      125
      1809
    8. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      14
      1707
    9. Mitä koululla tapahtui?

      Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287
      Imatra
      34
      1204
    10. Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.

      Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he
      Perussuomalaiset
      346
      1129
    Aihe