USA:n lapsikato

Anonyymi

Yhdysvaltain senaatin republikaanit torppasivat äänestyksen maan­laajuisesta abortti­oikeudesta. Huolena väestönkasvun pysähtyminen. Mutta kun syy oikeasti on siinä. että keskiluokalla ei ole enää varaa tehdä lapsia. Kaikki rahat kuluvat elämiseen ja asumiseen ja opintovelkojen maksuun. He eivät enää pysty ostamaan taloa kodikseen, hinnat ovat karanneet käsistä. Ja kaikki rahat kuluvat vuokranmaksuun, terveyden- ja sairaanhoitoon ja opiskeluun. Pian USA:ssa ei ole kuin ylä- ja alaluokka.

Ilmiö on sama, kuin koko maailmassa. Porukka köyhtyy koko ajan, Ja valtava väestönkasvu estää kehityksen pysäyttämisen. Parasta aikaa elettiin WWII:n jälkeen, mutta kehitys on kääntynyt laskuun. Eli muillakin menee huonosti, eikä vain Venäjällä. Demokratia tai ei, samassa veneessä ollaan kaikki.

10

99

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi on maa missä nyt asumme ja suomeamme rakenamme, ei koko mailman vaiheita suomi sentään pysty muuttamaan ei sitten millään ei.

      • Anonyymi

        Kyllä sama tapahtuu meillä. Nuoriso ei tahdo päästä elämisen alkuun, kun ei saa vakituisia työpaikkoja ja koulutukseen kuluu puolet ikää. Maahanmuutto ei vastaa odotuksia, kun veronmaksajat maksavat itsenä kipeäksi heidän elättämisekseen sen sijaan, että saataisiin lisää veronmaksajia, Ja nyt ollaan valtavissa veloissa koronan takia ja Ukrainaakin on autettava. Suomenkin paras aika oli babyboomerien aika, eikä se enää koskaan palaa. Pari ikäluokkaa pystyi nauttimaan työnsä tuloksista ja elintasosta.


    • Anonyymi

      "Koronarokotteet ovat steriloineet ja saastuttaneet 70% amerikkalaisista"!!!

    • Anonyymi

      on muuttunut kommarivaltioksi ja sananvapaus viety.

    • Anonyymi

      suomessa ei ole kuultu että trumpi voitti vaalit huijarit ryösti vaalit tuloksen omaan valheenlaariin.
      ja maa on syvissävesissä.

      • Anonyymi

        Seuraavaksi USA:ssa sisällissota II. Missähän määrin Venäjä on sekaantunut republikaanien touhuihin? Tosin maa ei tarvitse ulkopuolista apua ongelmien tuottamiseen. Esim. mustan väestönosan kohtelu, poliisiväkivalta, puuttuu hintasääntely, sairaanhoito kaataa ihmisten talouden jne. Ei todella mitenkään hyvä maa asua. Täytyy olla lukutaidoton, jos niin uskoo.


    • Anonyymi

      "Katumuspilleri" pitäisi USA:ssakin saada vaihtoehdoksi vauvojen tappamiselle

      • Anonyymi

        Se pilleri on yksi tapa tappaa syntymätön lapsi. Ihmisellä on oikeus päättää kehostaan, myös syntymättömällä lapsella on oikeus keholliseen koskemattomuuteen. Murhaamisoikeudesta kampanjoiminen on tämän lopun ajan yksi hirveimpiä asioita.


    • Anonyymi

      No tuo nyt on typerä väite. Aborttioikeuden vastustajat ovat vain uskontohihhuleita. Heitä Amerikassa riittää

    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen yhteenveto siitä, mitä USA:ssa on juuri nyt menossa:
      https://t.me/GitmoTV/13186
      Näitä klobalisteja on kummassakin puolueessa ja nyt kun Joe on herättänyt ison osan kansalaista unesta, niin muutosta pukkaa ja nopeaan tahtiin. Vanhat dinot yrittävät pysyä vallassa kaikin keinoin. Turhaan, sillä oikeudenkäynnit ovat olleet menossa vuosia. Kohta ne julkistetaan maailmalle.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      61
      6581
    2. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      209
      5051
    3. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      60
      4478
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      96
      3745
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      73
      2931
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      66
      2777
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      111
      2577
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      62
      1907
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      253
      1800
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      42
      1658
    Aihe