USA:n lapsikato

Anonyymi

Yhdysvaltain senaatin republikaanit torppasivat äänestyksen maan­laajuisesta abortti­oikeudesta. Huolena väestönkasvun pysähtyminen. Mutta kun syy oikeasti on siinä. että keskiluokalla ei ole enää varaa tehdä lapsia. Kaikki rahat kuluvat elämiseen ja asumiseen ja opintovelkojen maksuun. He eivät enää pysty ostamaan taloa kodikseen, hinnat ovat karanneet käsistä. Ja kaikki rahat kuluvat vuokranmaksuun, terveyden- ja sairaanhoitoon ja opiskeluun. Pian USA:ssa ei ole kuin ylä- ja alaluokka.

Ilmiö on sama, kuin koko maailmassa. Porukka köyhtyy koko ajan, Ja valtava väestönkasvu estää kehityksen pysäyttämisen. Parasta aikaa elettiin WWII:n jälkeen, mutta kehitys on kääntynyt laskuun. Eli muillakin menee huonosti, eikä vain Venäjällä. Demokratia tai ei, samassa veneessä ollaan kaikki.

10

145

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi on maa missä nyt asumme ja suomeamme rakenamme, ei koko mailman vaiheita suomi sentään pysty muuttamaan ei sitten millään ei.

      • Anonyymi

        Kyllä sama tapahtuu meillä. Nuoriso ei tahdo päästä elämisen alkuun, kun ei saa vakituisia työpaikkoja ja koulutukseen kuluu puolet ikää. Maahanmuutto ei vastaa odotuksia, kun veronmaksajat maksavat itsenä kipeäksi heidän elättämisekseen sen sijaan, että saataisiin lisää veronmaksajia, Ja nyt ollaan valtavissa veloissa koronan takia ja Ukrainaakin on autettava. Suomenkin paras aika oli babyboomerien aika, eikä se enää koskaan palaa. Pari ikäluokkaa pystyi nauttimaan työnsä tuloksista ja elintasosta.


    • Anonyymi

      "Koronarokotteet ovat steriloineet ja saastuttaneet 70% amerikkalaisista"!!!

    • Anonyymi

      on muuttunut kommarivaltioksi ja sananvapaus viety.

    • Anonyymi

      suomessa ei ole kuultu että trumpi voitti vaalit huijarit ryösti vaalit tuloksen omaan valheenlaariin.
      ja maa on syvissävesissä.

      • Anonyymi

        Seuraavaksi USA:ssa sisällissota II. Missähän määrin Venäjä on sekaantunut republikaanien touhuihin? Tosin maa ei tarvitse ulkopuolista apua ongelmien tuottamiseen. Esim. mustan väestönosan kohtelu, poliisiväkivalta, puuttuu hintasääntely, sairaanhoito kaataa ihmisten talouden jne. Ei todella mitenkään hyvä maa asua. Täytyy olla lukutaidoton, jos niin uskoo.


    • Anonyymi

      "Katumuspilleri" pitäisi USA:ssakin saada vaihtoehdoksi vauvojen tappamiselle

      • Anonyymi

        Se pilleri on yksi tapa tappaa syntymätön lapsi. Ihmisellä on oikeus päättää kehostaan, myös syntymättömällä lapsella on oikeus keholliseen koskemattomuuteen. Murhaamisoikeudesta kampanjoiminen on tämän lopun ajan yksi hirveimpiä asioita.


    • Anonyymi

      No tuo nyt on typerä väite. Aborttioikeuden vastustajat ovat vain uskontohihhuleita. Heitä Amerikassa riittää

    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen yhteenveto siitä, mitä USA:ssa on juuri nyt menossa:
      https://t.me/GitmoTV/13186
      Näitä klobalisteja on kummassakin puolueessa ja nyt kun Joe on herättänyt ison osan kansalaista unesta, niin muutosta pukkaa ja nopeaan tahtiin. Vanhat dinot yrittävät pysyä vallassa kaikin keinoin. Turhaan, sillä oikeudenkäynnit ovat olleet menossa vuosia. Kohta ne julkistetaan maailmalle.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      133
      2309
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      62
      2227
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      51
      1904
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      70
      1602
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      97
      1451
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      96
      1439
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      116
      1319
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1200
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1171
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      70
      1053
    Aihe