Italian pääministeri Mario Draghi kannattaa EU:n esityksistä huolimatta sitä että maakaasu Venäjälle maksetaan ruplissa. Samana päivänä uutisoitiin että lähes kaikki Euroopan maat ovat jo alkaneet maksaa kaasun myös ruplilla Venäjälle.
Italian pääministeri kannattaa Venäjän kaasun maksamista ruplissa!
24
80
Vastaukset
- Anonyymi
Jos ei ole linkkiä ei ole totta.
- Anonyymi
EU:n koko "jämäkkä pakoterintama" kaasun maksuasiassa oli silmänlumetta.
- Anonyymi
Niin siinä lopulta käy, että vain Suomi ei taivu. Siinä vaiheessa, kun Venäjä katkaisee kaasun tulon Suomeen muita eurooppalaisia maita naurattaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin siinä lopulta käy, että vain Suomi ei taivu. Siinä vaiheessa, kun Venäjä katkaisee kaasun tulon Suomeen muita eurooppalaisia maita naurattaa.
Missä tynnyrissä mahdat asua? Kommenttisi ovat kuin Ville viisivuotiaalta.
- Anonyymi
Kaikkihan politikoinnissa on silmänlumetta.
- Anonyymi
Saa siinä Sanna Marin silmät otsassa typerä jäykkä ilme kasvoillaan yrittää pyörittää omaa teatteriaan. Uniper-yhtiö maksaa kaasun ruplissa.
- Anonyymi
Fortun tekee tappiota lahjoittamalla Suomen sähköt Virolaisille. Voi tätä hulluutta mitä Tuppurainen tekee.
- Anonyymi
Tässä linkki. "Italian pääministeri Draghi kannattaa nyt Venäjän kaasun maksamista ruplilla".
https://oilprice.com/Latest-Energy-News/World-News/Italian-PM-Draghi-Now-Supports-Ruble-Payment-Scheme-for-Russian-Gas.html - Anonyymi
Ruplan kurssi on viime päivät ollut tasolla 1 euro = 70-72 ruplaa. Viime muutama viikko sitten 84-87 ruplaa sai eurolla.
- Anonyymi
Haha oot väärin saanu käänöxen tai kääntänut puheen lueppas uudestaan kohta missä sanoi: jos enemmistö EU maista näin päättää olemme silloin samaa mieltä..Et trolli Pietarissa ...HAHHAA EI LÄTISTÄSI tuu edes tätä rehellisrsti
- Anonyymi
Ukraina on ilmoittanut sulkevansa Eurooppaan menevän kaasuputken. Tyhjästäkö Draghi maksaisi? Unta näjet poloinen...
- Anonyymi
"Euroopan unioni varoittaa yrityksiä maksamasta venäläisestä kaasusta ruplina, mutta Italian pääministeri on todennut päinvastaista ja sanonut, että eurooppalaiset yritykset voivat vapaasti maksaa Venäjän valuutalla ilman, että ne joutuvat rikkomaan pakotteita, jotka ovat epäselviä.
"Ei ole olemassa virallista julistusta siitä, mitä pakotteiden rikkominen tarkoittaa", Draghi sanoi lehdistötilaisuudessa keskiviikkona Bloombergin mukaan. "Kukaan ei ole koskaan sanonut mitään siitä, rikkooko ruplamaksu pakotteita."
Italian pääministeri väitti myös, että "suurin osa kaasun tuojista" on jo avannut ruplatilit venäläiselle Gazpromille.
Tiistaina VNG, yksi Saksan suurimmista maakaasun maahantuojista, avasi tiettävästi ruplatilin venäläisessä Gazprombankissa, jolloin sen euromaksu muunnetaan rupliksi Venäjän pakotteiden kiertämistä koskevan suunnitelman mukaisesti.
VNG oli toinen saksalainen yritys, joka teki näin. Prilissä myös saksalainen Uniper kertoi valmistelevansa ruplamaksuja varten tarvittavia tilejä.
Venäjän kehittämässä järjestelmässä kansalliset kaasunostajat avaavat Gazprombankin kanssa kaksi erillistä tiliä, joista toinen on euroissa tai dollareissa ja toinen ruplissa. Maksut suoritetaan ensimmäiselle tilille, jonka jälkeen ne muunnetaan rupliksi ja siirretään toiselle tilille.
Italian pääministerin lausunto tulee samaan aikaan, kun unionin suurimmat venäläisen maakaasun ostajat odottavat selkeitä ohjeita. Keskiviikkoon mennessä EU ei ollut vielä antanut mitään erityisiä pöytäkirjoja venäläisen kaasun maksamisesta. Olemassa olevat ohjeet ovat edelleen epämääräisiä, ja tähän mennessä ainoat varoitukset ovat olleet suullisia.
"Ruplilla maksaminen - jos siitä ei ole määrätty sopimuksessa - on pakotteidemme rikkomista", totesi Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen kaksi viikkoa sitten. "Yritysten, joilla on tällaisia sopimuksia, ei pitäisi suostua Venäjän vaatimuksiin."
Useiden EU-maiden on uusittava toimitussopimukset Gazpromin kanssa tämän kuun loppuun mennessä. " - Anonyymi
Suuri saksalainen kaasuntuoja VNG ilmoitti myös tiistaina maksavansa kaasun Venäjälle ruplissa.
- Anonyymi
Euroopassa firmat toimivat kuten parhaaksi näkevät. Poliitikot piipittävät. Ursalan pitäisi hankkia itselleen suurikullinen musta mies rakastajakseen.
- Anonyymi
Ihanaa Venäjä!! Sonta eu on kohta finaalissa ja natokin lähtee korvat luimussa!!😍😍
- Anonyymi
Voi raukkoja putinisteja, väärää hevosta totonneet.
- Anonyymi
Poliitikot ja isot firmat touhuaa kulisseissa paljon sellaista joka ei kestä päivänvaloa, siksi esim. Panaman papereita ei löydy netistä, on vain ilmoitettu, että diktaattorit olis syyllisiä rahanpesuun ja toisaalta superrikkaat yksityiset.
Poliitikoita ei saa kiinni mistään ellei ne ite tunnusta. - Anonyymi
Natoasiassa on säntäilty päättömästi ja hypitty muutenkin seinille.
Oliko Esplanadin kaahari koheltajallakin kiire Natooooooooon?
Esplanadin kaahari on Nato-uskovainen. Oliko tapahtumahetkellä mieli sekaisin Natosta, peloteltu jossain karismaattisessa Natouskovaisten salaisessa kokouksessa?
https://is.mediadelivery.fi/img/658/cae91829bd42b6de16598da97c108d09.jpg.web - Anonyymi
Kuka uutisoi? Sinä ja Putkonenko?
- Anonyymi
Totta tuo näyttää ainakin bloombergin mukaan olevan. Nooh, Iranin ja lännen sodassa tämä poika lähtee Irqnin armeijaan vapaaehtoiseksi. Jos vaativat kääntymistä muslimiksi, olen valmis myös siihenkin. Turkin läpi tuotava iranilainen kaasu voisi helposti korvata venäläisen.
- Anonyymi
AIka sama, Venäjä laittaa kaasu- ja öljyhanat kiinni syys- lokakuussa. Tulee EU kylmä talvi
- Anonyymi
Minusta pitäisi maksaa tammenterhoilla.
- Anonyymi
Trolli yrittää vääntää, mutta totuus on Italia alkaa suorittaa maksuja pillimakarooneilla.
- Anonyymi
EU = Epätoivon Unioni
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1128049Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4047237Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804514Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294259Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032679- 1062435
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332425Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-02390Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps202089Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11957