SAKSAN talous- ja energiaministeri Robert Habeck sanoo Wirtschaftswoche-lehden haastattelussa, että Saksa saattaa voida luopua Venäjän kaasutoimituksista jo ensi talvena. Aiempi arvio on ollut vuodessa 2024.
Habeck on sanonut aiemmin, että Saksa pystyy irrottautumaan Venäjän öljystä ja hiilestä tänä vuonna. Kun Venäjän hyökkäys Ukrainaan alkoi, Saksan tuontiöljystä 35 prosenttia tuotiin Venäjältä. Kevään aikana toimitukset ovat vähentyneet 12 prosenttiin.
Kaasu on Venäjältä tuotavista fossiilienergiamuodoista Saksalle suurin taloudellisen riippuvuuden aiheuttaja. Se on paitsi lämmön ja sähkön lähde, myös teollisuuden raaka-aine Saksassa.
VENÄJÄN kaasusta irtautuminen talvella edellyttää Habeckin mukaan, että kaasuvarastot saadaan täyteen ja neljästä Saksan vuokraamasta lng-terminaalista kaksi on kytkettynä verkkoon.
Lisäedellytyksenä on kaasun säästäminen. Niin kuluttajien kuin teollisuuden pitäisi ministerin mukaan vähentää kaasunkulutustaan 10 prosenttia.
Habeckin mukaan Saksan hankkimista neljästä kelluvasta lng-terminaalista kaksi korvaa Venäjän kaasusta jo lähes neljänneksen.
Habeck on sanonut aiemmin, että Saksa pystyy irrottautumaan Venäjän öljystä ja hiilestä tänä vuonna. Kun Venäjän hyökkäys Ukrainaan alkoi, Saksan tuontiöljystä 35 prosenttia tuotiin Venäjältä. Kevään aikana toimitukset ovat vähentyneet 12 prosenttiin.
Kaasu on Venäjältä tuotavista fossiilienergiamuodoista Saksalle suurin taloudellisen riippuvuuden aiheuttaja. Se on paitsi lämmön ja sähkön lähde, myös teollisuuden raaka-aine Saksassa.
VENÄJÄN kaasusta irtautuminen talvella edellyttää Habeckin mukaan, että kaasuvarastot saadaan täyteen ja neljästä Saksan vuokraamasta lng-terminaalista kaksi on kytkettynä verkkoon.
Lisäedellytyksenä on kaasun säästäminen. Niin kuluttajien kuin teollisuuden pitäisi ministerin mukaan vähentää kaasunkulutustaan 10 prosenttia.
Habeckin mukaan Saksan hankkimista neljästä kelluvasta lng-terminaalista kaksi korvaa Venäjän kaasusta jo lähes neljänneksen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Venäjältä häipyy siis suurin asiakas.
Eikö EU-vihajilta kuulu kommenttia?
Höpö Höpö Saksa ei luovu mistään joka huonontaa sen taloutta.
Aivan oikein se ei ole ku EU kiimaisten höpötystä
Saksa päättää asioistaan itse.
Ja täysin toisin,kuin EU-vihaajat ja muut putleristit toivovat.
Kaikki vie aikansa.
Venäjän talous romahtaa ja EU-vihaajat pettyvät.
On se kovaa aikaa noille EU politrukeille kun
täytyy koko ajan huutaa Putinia auttamaan
heidän omia virheitään
EU pärjää kyllä.
Vain EU-vihaajat väittävät muuta.
Putin on jo ongelmissa ja pahempaa on tulossa.
Valeelle rakentaminen ei onnistu häneltä sen paremmin kuin EU-vihaajiltakaan.
Ja+Puten++lätissä+loppuu+kohta++rahat.+Menossa+kivikaudelle.++Ruuan+hinta++Pietarissa++noussut+33%++Siellä+myydään+nyt+kaupoissa+sian+rehua+ym+rehua.+Jonoissa+ne+kärsät+yhdessä+hehkuen++ovat+onnesta++iloisia++ja++kiitollisia+että+ei+tarvitse+nelinkontin+jyrsiä+ruohoa..+Mitäs+tää+meihin+trolli++sai+aamiaista+kaukalosta???
Putteli on niskan päällä...
https://fiare-prod-thumbor.assettype.com/i-mediat/2022-05/50d506f2-a437-4add-9109-649fe484237d/0518_UUT_graffiti8_2.jpg?format=webp&w=640&dpr=1.0
Ihan mielenkinnolla sitten odottelen miten se saksa pärjää ja muut eeuu maat tulevat toimeen kunhan kaasut ja öljyt ja sähköt loppuu kun Venäjä sulkee hanat ja vääntää mittarirt kiinni:) siinäpä onki eu pojilla pohtimista kanattiko sittenkään alkaa ryttyillä Venäjälle nimittäin kyllä kesällä pärjää mutta tavi saattaa olla pitkä ja kylmä
Kyllä saksalaiset ovat onnellisia, kun heillä on tämän Habeckn kaltaisia johtajia. Ei ole tainnut poikaraukka ehtiä käymään taloustieteen luennoilla, kun on juossut uusiutuvan energian ja transoikeuksien seminaareissa. Jos olisi käynyt, tietäisi ehkä, että energialla on myös hinta. Millä hinnalla saksalaiset saavat lisää öljyä ja kaasua jo nyt kriisin kourissa olevilta markkinoilta. Ja mitä tämä muutos merkitsee sakasalaiselle teollisuudelle. Haluavatko sakalaiset todella tehdä kansantaloudellisen itsemurhan.
Saksa on EU:n johtava kansantalous ja maailmassakin kärkipäätä.
Vain typerä EU-vihaaja voi epäillä Saksan talousosaamista.
Tietysti Venäjän luoma tilanne tulee kalliiksi koko maailmalle,mutta eniten kärsii Venäjä itse.
Se jää EU-vihaajilta huomaamatta.
Yhtenäinen länsi pärjää kyllä.
Onhan sinulla jo se miesystävä?
Nyt Habeck & kumppanit kieltävät puun käytön uusiutuvana energiana:
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/90fc7b74-acf3-4dee-a440-ee2b51492a85
Onneksi Purra ja Katainen (Kesk.) tietävät puun ympäristövaikutukset paremmin kuin sakemannisiat.
Kommenteista käy ilmi että EU:ta vihaavia Putleristeja harmittaa kovasti tämmöinen.
Ainahan on ollut tiedossa että fixit on itänaapurin hommia.
EU on lähettänyt suomelle uhkavaatimuksen jossa EU toteaa " suomamalaisten
metsävarat uuiutumattomiksi luonnonvaroiksi" Nyt on jo selvää se mitä EU tällä kaikella tarkoittaa EU n takaa-ajatuksena on se että EU varastaa direktiivin avulla jälleen kerran ja vaikeuttaa meidän elämää nyt on siis korkea aika kysyä oliko mitään järkeä liittyä EU hun?? minäkin kannatin ennen EU ta en kannata enää!
Aloittaja höpöttää. Saksa ei luovu mistään mikä jarruttaa sen taloutta.
Sen takia pakotteiden voimaan saattaminen on ollut EU:lle tervan juontia.
Pakotteita ei ole tullut..... Eikä tule.
Saksahan se on ollut kokoajan tuon Eu:n veturina ja pakotteita on kohdistettu Venäjään vuositolkulla. Lännen ja Idän suhteisiin en ota kantaa, mutta Eu:n suhteen on osoittautunut että se pyrkii kehittymään tai sitä pyritään kehittämään talousunionista liittovaltioksi ,joka on mm Merkelin tunnustama fakta. Kumma kyllä Saksan ollessa vallankahvoissa ,näyttää siltä että aina puhkeaa sota. Niin kävi ww1:den suhteen jolloin se kukitettiin ja samoin kun Saksa nousi tavoittelemaan maailman herruutta ww2:den aikana alistaen ja orjuuttaen muita kansakuntia ,jolloin Venäläiset olivat mm. tuon kohteena.
Venäjämielisellä fixit porukalla on hätä.
Isäntämaa kärsii ja kohta loppuu rahan tulokin... voi voi.
Olisko asteen alentaminen kotitalouksissa.
Kesäpuoliskolla ei päällä ollenkaan.
23-astetta on sopiva.
22-astetta ydineurooppalainen -> 21-astetta.
Suomessa 21,5-astetta ja tarve voidaan korvata ja muutoin -> 21-astetta.
Yksiössä saa tuplattua sähkölaskunsa minimaalisella sähkölämmittimellä, joka nostaa huoneen/lähistön lämpötilaa 0,5-1-asteella.
Kyseisestä syystä, ainoa mikä alenee on keskuslämmitykseen käytetty energia ja sähköyhtiö rikastuu.
Saksa antaa hyvää esimerkkiä.
Venäjän kaasusta ja öljystä luopuminen tulee kalliiksi,mutta vielä kalliimmaksi se tulee Putinin diktatuurille.
Myös Suomi on hyvässä vauhdissa pakotteiden toimeenpanossa.
Valitettavasti siinä kärsii pahiten Itä-Suomi yhteyksien Venäjään katketessa.
Miksi+pitäisi+Venäjälle+maksaa+kaasusta,+kun+polttokelpoista+kaasua+saisi+ilmaiseksikin+?
Katsopa+tätä+linkkiä:
https://www.apu.fi/artikkelit/helvetin-portti-suljettava-turkmenistanin-presidentti-kaski
"Helvetin+portiksi+kutsuttu+Darvazan+kaasukraatteri+on+70+metrin+levyinen+ja+30+metrin+syvyinen+kuoppa,+joka+on+roihunnut+jo+usean+vuosikymmenen+ajan"
Tarvitsisi+vain+porata+sivusta+pieni+reikä,+kytkeä+porattuun+reikään+uusi+kaasuputki,+ja+sitten+tukkia+tuo+iso+reikä+(70+m+halkaisija),+jolloin+metaani+alkaisi+virrata+sinne+uuteen+kaasuputkeen,+kun+ei+muuallekaan+pääse.
JOS+kaasua+tulee+niin+paljon,+ettei+tuo+auta,+niin+sitten+useampia+uusia+putkia,+ja+mahdollisesti+hieman+isompia+putkia+liitettävä+kaasun+maanalaiseen+lähteeseen.
Sitten+vain+paineistusasema,+joka+nostaa+kaasun+korkeapaineiseksi,+ja+kaasu+putkea+pitkin+sinne,+missä+sitä+tarvitaan.
Tuossahan+voisi+olla+Fortumille+uusi+bisnes:
Hankkikaa+oikeudet+tuon+valtavan+maanalaisen+kaasuesiintymän+hyödyntämiseksi,+ja+myykää+kaasua+tytäryhtiöllenne+Uniperille+!
Miksi+polttaa+metaania+suoraan+kraaterissa+siten,+että+palamisen+tuottama+lämpö+menee+100%+hukkaan,+kun+samaa+kaasua+voitaisiin+siirtää+putkia+pitkin+sinne,+missä+kaasulla+on+käyttöarvoa+?
Vai+eikö+Fortumilla+ole+teknistä+osaamista+tähän+?
Jos+ei,+niin+kyllähän+osaamistakin+voi+rahalla+ostaa...
Ei sitten saattanutkaan.