Kontiolahden Kepu

Anonyymi

Kontiolahden kepulaiset ei kelpaa edes Pohjois-Karjalan muille kepulaisille. Kun eduskuntavaaleihin ei kelvannut yhtään ehdokasta maakunnan toiseksi suurimman kunnan kepulaisista.
Sekös kunnan lestasiiven edustajia kiukuttaa ja nyt ollaan jättäytymässä pois kepun vaalitilaisuuksista. Pitäisikö Kontiolahden Kepulaisten perustaa uusi puolue, että saisivat vietyä jaloa sanomaansa myös muualle kuin Kontiolahteen. Edes oman puolueen jäsenet muualta ei taida olla vakuuttuneita siitä opista, jota Kontiolahdella pyssyuskovaisuudeksi kutsutaan.

16

1493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      SDP:n joensuulainen kansanedustaja Seppo Eskelinen kannattaa Suomen Nato-jäsenyyttä..Onnistuit tuhoamaan poliittisen urasi,terveisin entinen äänestäjä!

      • Anonyymi

        Hyvä Seppo. Sait tiedolla minusta uuden kannattajan.


    • Anonyymi

      Sinänsä hauska nimitys tuo "pyssyuskovat / lestat", mitä tarkoittaneekin. !?
      Ehdokasasettelussa ei tietenkään kaikki ole ns. voittajia ja ikävää kun kaikkeen toimintaan tuo politiikka näkyy kuuluvan, olipa kyseessä vaikka kirkon tai terveydenhoidon ja lähes kaiken "harrastuksen" asiat.
      Kepulaisilla on ihan varteenotettavia ehdokkaita tällä kertaa, tosin joku kaipasi sitä tasa-arvoa taas, "naiskiintiö" pitäisi olla, nythän eduskunnassa on kohtalaisesti naisia, jospa se "muoti" taas muuttuu !? Olisiko perheellisten ja "lapsellisten" naisedustajien paikka kotipuolissa !? Tämän ajan naisedustajalla, useammallakin, on kotona pieniä lapsia, jotenkin surettaa lapsen ja se matkustavan äidinkin puolesta, jos koti on matkojen päässä. Ministereillä taitaa olla matkapäiviäkin aika paljon, siis toivoisi että tukijoukot olisivat riittävät kotona. !? Olettaisin, että ovat osanneet ottaa nuo "huoltoasiat" huomioon asettuessaan vaaleihin, tai "lisääntyessään" !?
      Ei liene kiellettyä, että ehdokkaalla on pieniäkin lapsia, mutta äitiyslomat kumminkin pitävät kansanedustajatkin, eikä tuo näytä haittaavan, vaikka istuntosalista ajoittain on esim. 50 edustajaa poissa, nykyään noin on usein ollut kyselytunnin poissaolo tilanne. Riittäisikö siis edustajia kokonaisuudessaan n. 150, kun tuntuu olevan sitä virkamiestä "monikymmenpäinen" joukko !?
      Näin, naisena ja äitinä ajattelen eniten lasten kohtaa, kun äiti-ihminen "halajaa" eduskuntaan, jos "virtaa" riittää, niin kyllä tuo on hyväkin asia, kun perhepolitiikkakin on usein niitä tärkeimpiä hoidettavia asioita, viime vuosina politiikkakin on vähän "pehmennyt", joltain osin. Muistetaan vain äänestää !!

    • Anonyymi

      Kun seuraa eduskunnan istuntoja, vaikka areenasta, niin kaikista eniten on äänessä, meidän alueelta Hoskonen, Mäkisalo-Ropponen on toinen ahkera puhuja, sitten ehkä Antikainen; hän on nyt vähän vähentänyt puheitaan, Eskelinen harvoin, niin myös Huttunen ja vielä "äänettömin" lienee Wihonen, Surkeaa kun Vehviläinen jää nyt pois, jos milloin puhuu, niin aina asiaa !!
      Jospa äänestetään sinne Mustonen !? Asiantuntijoitahan eduskunta tarvitsee ja kokemusta, varsinkin terveyspuolen tuntemusta.
      Alueterveysasiat hoituu sitten "vapaa-ajalla" ja eduskunnasta jää pois Mäkisalo-Ropponen, niin kyllä se siitä, sujunee, jospa Vehviläinen vielä "konsultoi !?

    • Anonyymi

      Kontiolahden kepu on niin isäntähenkinen että se laitettiin nyt jäähylle.

    • Anonyymi

      Niin ehkä, kun kepulaisia on muuallakin, eivät nuo vanhemman polven ihmiset ole käskettävissä, naapuri kuntienkaan, nämä ja - 70 v. miehet, heillä kokemuksen ääni jo puhuu, myös johtajuutta monelta alalta ! Myös neuvottelutaito olisi eduksi, politiikassakin !
      Kun tulee ikää lisää, niin voi jotain oppia, joskus opittava kantapään kautta !!

      • Anonyymi

        En ole samaa mieltä ikäloppujen politrukkien osaamisen tasosta ainakaan valtakunnan politiikassa, sillä rajua on ajan riento.
        Sama ymmärtämättömyys nykyajasta lienee liitettävissä myös paikallispolitiikkaan.

        Otetaan muutama esimerkki: Tarja Halonen, Erkki Tuomioja, Kimmo Kiljunen, Eero Heinäluoma, Matti Vanhanen, Paavo Väyrysestä puhumattakaan.

        Kaikki yllämainitut ovat koko ikänsä olleet raskaasti itään kallellaan ja vastaan kaikkea amerikkalaisuutta, varsinkin Natoa.
        Vasta kansan noustua vaatimaan Natoon liittymistä, nuo vanhukset pitkin hampain selittelevät kannattavansa liittymistä.

        Ikä ei tuo kaikille pätevyyttä yhteisten asioiden menestykselliseen hoitamiseen niin valtakunnan- kuin paikallistasolla, eivätkä nuo pätemättömät osaa astua näyttämöltä kunnes heidät talutetaan sieltä pois.
        Joskus löytyy joku poikkeus.


    • Anonyymi

      Kontiolahti ansaitsee paikkakuntalaisen kansanedustajan. Yli puoluerajojen kannatusta nauttiva kyvykäs ehdokas saadaan läpi, jos niin päätämme. Itse en täytä mitään edellä mainituista ominaisuuksista, joten en pyri enkä suostu ehdokkaaksi. Hyvän ehdokkaan löytäjälle lupaan tarjota pullakahvit 🥖☕️.

      • Anonyymi

        Annu Räsänen on riittävän kyvykäs eduskuntaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Annu Räsänen on riittävän kyvykäs eduskuntaan.

        Eipä tule kontiolahesta ehokasta. Eivät huoli maalaismafiaa sinne.


    • Anonyymi

      Neljä vuotta aikaa etsiä ehdokasta, joka voisi mennä Kontiolahesta läpi.

    • Anonyymi

      Kuten ennestään tiedämme, kontiolahtelaisten kepulaisten taso ei edellytä eduskuntavaalien ehdokkaaksi pääsemistä.

    • Anonyymi

      Kontiolahden keppanat voi keskittyä kesannoimaan peltojaan ja nostamaan kesannointipalkkioita viljelemättömistä pelloista. Lehmossa isot alat peltoa olleet kesannoituna ja näkyy taas valmistauduttu nostamaan tukirahat tekemättä mitään.
      Eikös ne pellot olleet kesannolla siksi, että ne kriisin tullen voidaan ottaa tuotantoon. Nyt on se kriisi, mutta sama meno vaan jatkuu, siinä sitä on vastuullista politikointia kun ei kehdata tehdä mitään elinkeinonsa eteen.

    • Anonyymi

      Kepu on "sierainpuolue",ymmärrättekö?

    • Anonyymi

      Keppanoilla on taas kiireistä aikaa kun kevätkylvöt joutuu tekemään juhannusaattona. Puinnin ehtii sitten tehdä joulukuussakin kunhan satokorvausrahat on nostettuna.
      Mutta suuri huoli ja mieliharmi on kesantopellot, jääkö kuluva kesä viimeiseksi kun kaseikoista maksetaan kesannointitukia veronmaksajien varoista.

    • Anonyymi

      Tyu55

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4136
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2614
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1382
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1065
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      926
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe