https://mvlehti.net/2022/05/12/venalaissenaattori-suomi-pyytaa-maansa-tuhoamista-hakemalla-natoon/
Venäläissenaattori: Suomi pyytää maansa tuhoamista hakemalla Natoon
Venäjän ylähuoneen kansanedustaja, senaattori Vladimir Dzhabarov sanoi, että Suomen liittyminen Natoon olisi kauhistuttava tragedia. Hän varoittaa strategisesta virheestä ja toteaa, että Suomi joutuu Natossa Venäjän kohteeksi. Asiasta kirjoitti The Daily Mail.
Venäläinen korkea-arvoinen lainsäätä Venäjän senaatissa on varoittanut Suomea, että maalle on vastassa vakavia seurauksia, jos se liittyy Natoon ja sanoi, että se tekisi siitä ”kohteen” ja varmistaisi Syomen tuhoutumisen.
Senaattori Vladimir Dzhabarov sanoi, että liittyminen lännen sotilasliittoon olisi ”kauheistuttava tragedia”, jonka seurauksena Ukrainan kaltaiset aggressiot ovat vaarassa toistua: ”Jos Suomen johto menee siihen [Natoon], se on strateginen virhe.”
”Kohteena olisi Suomi, joka on kehittynyt menestyksekkäästi kaikki nämä vuodet läheisten kauppa- ja taloussuhteiden ansiosta Venäjän kanssa. Uskon, että se olisi kauhistuttava tragedia koko Suomen kansalle.”
Senaattori lisäsi, ettei ole todennäköistä, että ”suomalaiset itse allekirjoittavat halun maansa tuhoamisesta”. Samaan aikaan Venäjän ulkoministeriön Euroopan-osaston johtaja Sergei Beljajev sanoi Interfaxille:
”On ilmeistä, että Suomen ja Ruotsin liittymisellä Natoon, joka on ennen kaikkea sotilaallinen organisaatio, olisi vakavia sotilaallisia ja poliittisia seurauksia, jotka edellyttävät kaikkien suhteiden tarkistamista ja ryhtymisen vastatoimiin näitä maita vastaan.”
Suomelle Uhkasi Natosta.
6
124
Vastaukset
- Anonyymi
Mistä tämä idiootti Vladimir Dzhabarov putkahti ? Eikö hän tiedä että venäjä on terroristi valtio (pahan valtakunta). Ja kukaan täysi järkinen kansalainen ei voi sellaista kannattaa.
- Anonyymi
Kyllä se tiedetään kuka näillä palstoilla mollaa Venäjää...
- Anonyymi
Kuten ukrainassa oleva suomalainen upseeri totesi, edes hallituksella Suomessa ei ole tilannetaju kohdillaan ukrainan osalta.
- Anonyymi
USA ja Natomaat ovat terroristivaltioita, jotka räjäyttelevät kaasuputkia. Niiden päättäjät Haagiin!
- Anonyymi
Kun kutsut toisia ihmisiä idiootiksi, tulee mieleen, millainen itse olet??
- Anonyymi
En ainakaan venäläismielinen maanpetturi. Joka Venäjää rakastaa, se Suomea vihaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523496Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512442- 1211247
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101119Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per65997- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40815
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202731