Sauli soittaa Erdoganille

Anonyymi

ja kehotaa Erdogania menemään peilin eteen, mutta onko se viisasta ulkopolitiikkaa?

14

126

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tyhmyytesi on noteerattu.

    • Anonyymi

      Nyrvistö näyttää jo aika kuolleelta. Korkea aika vetäytyä eläkkeelle, vielä kun henki jotenkin pihisee.

    • Anonyymi

      Sale ja Sanna käyttää samaa kamaa kuin Zenensky , suuruudenhulluutta kasvattavaa kamaa.

    • Anonyymi

      Minusta Turkki pitäisi erottaa NATO:sta. Se on juuri yksi NATO:n häpeäpilkuista. NATO:n säännöissä sanotaan että NATO maan tulisi olla mm. demokraattinen ja siellä pitäisi toteutua ihmisoikeudet ja vähemmistöjen suoja. Suomi täyttää komeasti NATO-jäsenyys vaatimukset, Turkki ei täytä niitä laisinkaan, miksi sitä siis ei eroteta?

    • Anonyymi

      soittako putiskinille preepaid-liittymään, tuskin silla enää omaa puhelinta ole.

    • Anonyymi

      Kunei alkaisi novitsokki myrkytykset lisääntymään Suomessa?🤦🤦🤦

    • Anonyymi

      No ei. Mutta Sauli onkin sellainen kuutosen ylioppilas ja mulkosilmäilmekin kuin Marty Feldmanilla.

      • Anonyymi

        Martti Niinistö. On se idiootti.

        Mahtaakohan Putin viitsiä edes vastata puheluun? Tai jos vastaa, niin päästää naukuvan pierun kuulokkeeseen.


    • Anonyymi

      erdoan ja putin lähtee ryyppäämään viikonlopuksi sit ne päättää ajaa suomen perseeseenperälle. ja ampuu raketin .

    • Anonyymi

      Siinä kyllä Erdogan on oikeassa, että Suomi säilöö ja suojelee terroristeja ja muita kaiken maailman rikollisia.

      Rikollisille kuuluukin vihervasemmistohallituksen mukaan vain superihmisoikeudet, kunnon ihmiset eivät saa edes puolustaa omaa henkeään ja omaisuuttaan, siitä joutuu syytteeseen.

      Venäjän Ukraina- hyökkäyssodassa sotilaat ovat tehneet monenlaisia ihmisoikeusrikkomuksia ukrainalaisille, raiskauksia ja kidutuksia. Ihmeellistä, että samanlainen julma ja sadistinen julma ihmisoikeusrikkomus tapahtui Suomessa vankilasellissä vartijoiden läsnäollessa, jossa ulkomaalaistaustainen ja suomalainen väkivaltarikollinen kiduttivat puolustuskyvytöntä vankitoveriaan raa`asti ja sadistisesti kolme päivää, kunnes tukehduttivat hänet lopuksi kuoliaaksi.

      Suomikin on täynnä pahuutta ja julmuutta ja sitä hallitus kaikin tavoin suojelee ja tuo sitä ulkomailta ihan kuin Suomessa pahuutta ei olisi tarpeeksi. Näyttää, että hallitus ei oikein tiedä itsekään onko pahan vai hyvän puolella.

    • Anonyymi

      Maailma häviää aina, kun on näitä Erdoganeja, Putineja ja Kimejä merkittävien valtioiden johdossa. He eivät ajattele koskaan yhteisen hyvän eteen taistelua parhaaksi vaihtoehdoksi. Aina on oma etu päällimmäisenä mielessä, ei pelata oikeudenmukaista, eikä reilua peliä, koska tiedostavat sen, että heidän tilanne on silloin paljon huonompi.

      Näin rikollisuus ja pahantahtoisuus saa lisää energiaa, kun on tällaisia esimerkkejä antamassa vinkkejä, kuinka kannattaa toimia aina, et saa itselle parhaimmat edut ja hyödyt. Aina pienempi valtio tai heikommassa asemassa oleva jää tappiolle. Kun annetaan hyväksyntä epäreilulle toiminnalle. Sanonta, ei ole ilmaisia lounaita, ei pidä paikkaansa, heidän kohdalla.

    • Anonyymi

      "Sauli soittaa...ja kehotaa Erdogania menemään peilin eteen"

      Tuskinpa kehottaa.

      Kuitenkin tämä on ensimmäisiä ulkopoliittisia akteja Suomen ollessa kaulastaan kiinnni Naton oven raossa.

      Täpärässä tilanteessa tarvitaankin rasitteena olevien asioiden huolellista tilannearviota. Asekaupoista voidaan pyydellä anteeksi tapahtunutta ja luvata runsasta tukea fiktaattorin auvoiselle tulevaisuudelle yms. Viattomien suojelussa on oltava äänekäs ja käännettävä sitä vastaan esitetyt suunnitelmat kansainväliseksi sanaharkaksi vähintäänkin, mieluummin julistettava Erdogan Kalifin yrittäjäksi ja Putinin kaveriksi ja Naton, Eu:n, YK:n jne boikottiin.

      • Anonyymi

        Spede- elokuvassa Leo Jokela kysyi hienon peilin äärellä, että "mitäs se maksaa?".

        Jokin naismyyjä vastasi:"Ei kuulkaa papalla ole varaa tällaiseen peiliin."

        Leksa potkaisi peilin såpäleiksi ja kysyi uudelleen :"Mitäs peili maksaa?".


    • Anonyymi

      On meillä hieno ulkoministeri. Pieni ongelma vain on, ettei ulkomailla haluta asioida hänen kanssaan.
      Pitäisikö viimein, kaikkien väärinkäytösten ja epäselvyyksien jälkeen tehdä johtopäätöksiä?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Realistisesti

      Miten toivoisit, että asiat etenisivät hänen kanssaan? Kuka tekisi mitä?
      Ikävä
      112
      1073
    2. Miksi et edistä asiaa...

      Kaivattusi suhteen??
      Ikävä
      55
      808
    3. millaiset hiukset

      kaivatullasi on? :)
      Ikävä
      33
      799
    4. Minkälaista ajattelisit elämänne olevan

      jos olisit kaivattusi kanssa yhdessä?
      Ikävä
      65
      757
    5. Sinulle nainen

      Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M
      Ikävä
      78
      674
    6. Tää on todella huvittavaa seurata näiden savolaisten

      naapurusten piikittelyä ja vihanpitoa toisilleen netissä. Näyttää siltä, että Mehtoselle alkaa tulla isäukon piirteet e
      Tuusniemi
      37
      643
    7. Kuka mölyapina

      Kuka saatanan vittu naama mölisee sunnuntaiaamuna jolla ei oo edes lauluääntä. Yön kuulunut jonkun ajan mölinää sisälle
      Suomussalmi
      13
      566
    8. rattijuoppoja

      tavattu taas Haapavedellä, hyvä että poliisi on valppaana
      Haapavesi
      16
      537
    9. Kuhmosta (kyseenalaiseen) kuuluisuuteen

      Naapurikylän, siis Nurmeksen suurin tubettaja on iskenyt naisen Kuhmosta. Kertoo kanavallaan naisen olevan hyvä rakastel
      Kuhmo
      3
      522
    10. Salaattirosvo

      Sinulle tiedoksi joka varastit salaatit viime yönä kasvulootasta,jäit riistakameraan🤣🤣🤣. Tulehan selvittelemään asia
      Suomussalmi
      18
      512
    Aihe