– Ruotsin tunnetusti heikosta sähköverkosta toivotaan korvaavaa kapasiteettia
https://mvlehti.net/2022/05/13/venaja-katkaisee-sahkotuonnin-suomeen-ruotsin-tunnetusti-heikosta-sahkoverkosta-toivotaan-korvaavaa-kapasiteettia/
Asiantuntijoiden viime vuonna julkaiseman analyysin mukaan merkittävän siirtoyhteyden yllättävä katkeaminen aiheuttaisi huomattavia häiriöitä sähkömarkkinoilla ja voisi nostaa sähkön hinnan sietämättömäksi. Nyt tämä ennalta varoiteltu tilanne on tapahtunut, siis heti eilisen Suomen "Suuren Nato-päivän" jälkeisenä päivänä.
Venäjä katkaisee sähkötuonnin Suomeen
23
108
Vastaukset 23
- Anonyymi
Ongelmia ei ole, jos vain ydinvoimalat toimisi niin kuin pitäisi. Nyt OL1 on huoltotauolla ja OL3:lla on muita ongelmia. Jos molemmat toimisi niin sähköstä ei olisi pulaa.
- Anonyymi
Muuten, juuri tuon mahdollisuuden takia Venäjän sähkön tuontia rajoitettiin jo viikkoja sitten.
- Anonyymi
Muuta Putinin nuoleskelija Venäjälle!
- Anonyymi
Sinähän siellä jo oletkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinähän siellä jo oletkin.
kiitos kokoomus-RKP-
nyr sähkönhinta nousee moninkertasesti- ja ruoat on jo nouseet- ja siis nousee lisää.
- Anonyymi
Hyvä juttu. Suomi ei tarvitse Venäjän natsisähköä.
- Anonyymi
Kannattaisiko jo unohtaa nuo globalistien sotilasliittohaaveet?
Usa, Eu ja Nato sotivat....- Anonyymi
Saako Pietarissa vielä kunnon länsimaista juustoa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saako Pietarissa vielä kunnon länsimaista juustoa?
EU-armeijan rakentaja on Saatanan illuninaatin asialla suomikansaa vastaan.
- Anonyymi
Ei se tule kenellekkään yllätyksenä, että Venäjän sähköä eikä maakaasua jatkosssa toimiteta Suomeen. mv-lehti ja sen päätoimittelija todennäköisesti on hyvinkin tyytyväinen...
- Anonyymi
Edelleenkinhän tuota sähköä tuntuu tulevan melkein 600Mwh voimalla Venäjältä ja myydään Viroon vielä enemmän ja muutama Mwh näkyy menevän myös takaisin Ruotsiinkin.
Mutta muualle myynnithän voi katkaista jos Venäjä nyt katkaisee kaiken tuonnin kun nuo kaikki ydinvoimalat ei ole vielä takaisin käytössä.- Anonyymi
Teho ajettiin odotetusti aamuun mennessä alas voimassa olevan sopimuksen vastaisesti. Tämä ei tullut kenellekään yllätyksenä eikä yllätyksenä myöskään tule maakaasun toimitusten katkaiseminen voimassa olevan sopimuksen vastaisesti.
Venäjä on tämän hyökkäyssotansa yhteydessä aloittanut energian käyttämisen painostuskeinona naapureitaan vastaan. Taas yksi hyvä syy olla luottamatta Venäjään seuraavien vuosikymmenten ajan.
Nämä uutiset kannattaa lukea muualta kuin mvlehden puolelta niin jää tuo Kremlin haluama painotus niistä pois.
- Anonyymi
Jos sähkö meinaa loppua niin natonillet laitetaan pyörittämään generaattoria.
- Anonyymi
Ukrainassa on venäjän sodan rahoitustarve vähentynyt.
"Sotilaita" eli ryöstäjäraiskaajia kuollut runsaasti ja näistä osa leimataan sotilaskarkureiksi ja ruumiit hävitetään. Ei tarvi maksaa omaisillekaan, - Anonyymi
Ei haittaa yhtään mitään. Me emme tarvitse raiskaajien, murhaajien ja lasten tappajien tuottamaa sähköä.
- Anonyymi
Kova on uho!
- Anonyymi
Sitten ei voida ottaa vastaan NATO:nkaan tarjoamaa sähköä.
- Anonyymi
Jee jee, näin ne kaupalliset riippuvuudet tai ennemminkin kuvitellut riippuvuudet pikku hiljaa korvautuvat järkevillä ja luotettavilla vaihtoehdoilla.
- Anonyymi
Mitä p*skaa -lehti on ihan hanurista sitä itseään.
- Anonyymi
Venäjän sähköä tulee nätisti Viron kautta :
https://dashboard.elering.ee/en Ja taaaas MV!
🤣🤣🤣- Anonyymi
Onneksi turve on kielletty, turvemaat on myyty
ja valtion laitos Motiva
on riidellyt 25 vuotta kampittaen kaikki
omavaraisuuteen tähtäävät hankkeet.
Suomi on riippuvainen EU hankerahoista,
omat hillot on annettu berliiniin ja italiaan
ja kreikan sotalaivoihin ja ... Natoon. - Anonyymi
Aloituksessa mainittu Ruotsin kantaverkon heikkous on Suomen etu.
Pohjoisessa tuotettua sähköä eivät saa siirretyksi etelään, siis myydään Suomeen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 551099
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust531006Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1131004Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,8910- 89836
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.4714Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista25655Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it190643- 73617
- 57603