Puhelimeen tuli viesti, jossa nimi "Kiitos *****, tilaat kohdetta Dorgames hintaan €45/viikko.
Peruuta se napsauttamalla tästä: linkki"
Alla oli linkki Dorgames nettisivulle.
Varmaan joku huijaus viesti, jota napsauttamalla alkaa laskuttaan.
En ole edes tuollaisella sivulla käynyt.
Huijaus viesti/tilausansa
10
1260
Vastaukset
- Anonyymi
Muistaakseni tuosta huijauksesta oli iltapäivälehdessä juttua äskettäin.
Ei kannata avata linkkiä. - Anonyymi
Olisiko tuossa samanlainen
https://www.iltalehti.fi/tietoturva/a/f3f8d8d0-c2f1-4901-8095-e4b26a8e2acc- Anonyymi
"Viestiin ei tule vastata, eikä tietoja täyttää viestin linkin kautta avautuvalle sivustolle. Parasta on jättää reagoimatta viestiin. Jos olet antanut pankkitietojasi sivustolle, ole heti yhteydessä pankkiisi. Jos olet antanut esimerkiksi puhelinnumerosi tai sähköpostiosoitteesi, valmistaudu saamaan lisää huijausviestejä tai huijauspuheluita."
https://www.iltalehti.fi/tietoturva/a/f3f8d8d0-c2f1-4901-8095-e4b26a8e2acc
- Anonyymi
Sain itse viime vuonna vähän samantapaisen, tililtäni oli kuulemma lähdössä joku aika iso maksu ja sitten piti vastaamalla tekstiviestiin joko vahvistaa tai hylätä maksu. No en vastannut, kirjauduin sen sijaan verkkopankiini tsekkaamaan että millaisia maksuja tililtäni olisi lähdössä, no ei ollut minkäänlaisia.
- Anonyymi
Uusia huijaustapoja yritttävät kehitellä, usein kuitenkin tarkoitus saada pankki- tai muut tunnukset haltuunsa.
Tässä uusinta "paketti saapumassa" -huijausta:
https://www.mikrobitti.fi/uutiset/mb/90c837ea-83e3-4a2b-a16b-b7123f69d7a1?ref=ampparit:f072
"Taitavasti toteutetussa tietojenkalastelussa käytetään kaksivaiheista tunnistusta ja aidontuntuisia varmistuksia." - Anonyymi
OSTAKAA VOLTPLUG!!!
https://getvoltplug.com/article/fi
Kun ostaa Voltplugin, niin saa Voltplugin!
Huomatkaa! Voltplug kirjoitetaan isolla alkukirjaimella. - Anonyymi
Nyt yrittävät huijata odottavalla pakettitoimituksella.
https://www.iltalehti.fi/tietoturva/a/e14908b6-9e58-4dbc-adcd-0fe0e9a67e70
"Postihuijarit näyttäisivät jälleen aktivoituneen. Liikkeellä on huijausviestejä, joissa väitetään, että vastaanottajan paketti on jäänyt tulliin. Vastaanottajaa pyydetään maksamaan pieni maksu, jotta toimitusta voidaan jatkaa." - Anonyymi
4e oli tullut puhelinlaskuun lisää prediumjäsenyydestä.
- Anonyymi
Koijarit ovat ahkeria ja huijaukset muuttuvat yhä vaikeammaksi äkkiseltään huomata. Kai tuokin on evoluutiota, kulttuurievoluutiota.
Ennen pankkitunnusten antamista kannattaa ajatella kolme kertaa, ja sitten vielä kerran.
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000010350760.html
"SUOMALAISIA huijataan parhaillaan uuden koukun sisältävällä huijausviestillä. Digi- ja väestötietovirasto (DVV) varoittaa sen ylläpitämän Suomi.fi-palvelun nimissä lähetettävistä huijauksista." - Anonyymi
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000010518812.html
Varoittakaa nyt kaikkia sukulaisia, naapureita ja muita tuttavia tuollaisista!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1176186Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto625131SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun654252SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt973831Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost123611Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1203168SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522546Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352479Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat662232Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val261583