Navettanasset, miksi haluatte että maamme maanviljelijät joutuvat käyttämään venäläisen halvan energian sijaan kalliimpaa muualta tuotua energiaa sekä lannoiteita, kun jo nytkin maanviljelijät elävät ns. kipurajalla. Mikä logiikka siinä on, ei sitä tälläinen tavallinen vaari Porista ymmärrä, kertokaa se minulle että miksi kalliimpi on mielestänne yhtä edullista kuin halvempi?
Kallis ja halpa energia yhtä edullista?
Anonyymi
1179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Venäläiset eivät myy muita halvemmalla, vaan maailmanmarkkinahinnoilla. Toki nykyisessä tilanteessa saattavat joutua myymään Kiinaan, Intiaan ja kehitysmaihin alennuksella, mutta Suomi ei noihin maihin kuulu.
Avauksessa varmaan tarkoitetaan ylipäätään tätä pakotetouhua, jossa Suomi ampuu omaan jalkaansa siinä mielessä, että polttoaineidenkin hinnat kohoavat, samoin elintarvikkeiden jne.
Maatalouteenkin laitettiin joku puolen miljardin tukipaketti, sekin täytyy maksaa.
Ja kokoomus kertoo, ettei suomi saa velkaantua, mitähän tuostakin yhtälöstä seuraa?
Parempi näin ku Puten lätin kanssa mitään tekemistä kyllä se siitä niinku Manu sano. Pää asia et Puten lätti menee kivikaudelle röhkimään
>>Kaikkiin pakotteisiin ja muihinkin EU- määräyksiin pitäisi suhtautua samoin kuin toisetkin EU-maat tekevät, eli etsiä kaikki mahdolliset kiertotiet ja käyttää kaikki sellaiset neulansilmät ja porsaanreiät hyväkseen, mitkä edistävät Suomen kansallista etua, sillä kukaan muu sitä ei tee meidän puolestamme. <<
Joku varmaan osaisi kertoa tarkemmin tuosta, kuinka pakotteitteisiin sitoutuneet maat kiertävät lopulta sitoumuksiaan? Radiossa joku päivä sitten niista tavoista kerrottiin, mutta en muista tarkemmin asiaa.
Vaiettu asiahan tuo ehkä on siksi, että halutaan ylläpitää jotain illuusiota pakoterintaman yhtenäisyydestä, vaikka tällä hetkelläkin EU:ssa on sisäistä vääntööä niistä, koska jotkut valtiot katsovat omaa etuaan suhteessa meneillään olevaan maailmanparannusoperaatioon, jonka suurin edunsaaja on USA, jonka horisko presidentti vedättää hyödyllisiä idiootteja.
MTK/kepu osaa aina puolensa pitää. Aina on tarvetta lisärahalle ja sitä kyllä osataan lypsää ikuista kurjuutta kärsiville navettapataljoonille.
Keskustalla paremmat kauppamiehetkin.
OstavaSotilas.
Maalaisliiton mustan pörssin maajussikauppiaat näytti taitonsa Suomen viime sodissa.
Kun Suomi nyt sitten hakee natojäsenyyttä, on tässä tilanteessa ajateltava, että se olisi hyvä asia, että Suomi sitten hyväksyttäisiin jäseneksi.
Sillä se vasta asettaisi Suomen varsin outoon asemaan, jos Suomea ei tuohon sotaliittoon huolittaisikaan Suomen haettua jäsenyyttä.
Sekin on mahdollista, se ei selviä vielä pitkään aikaan, vaikka hakemusta nyt onkin kiirehditty niin, ettei mitään tolkkua.
Paljon ehtii tapahtua.
Niin joo. Laitoin tämän tuohon avaukseen, koska nämä asiat nivoutuvat toisiinsa eikä tarvitse tehdä uutta avausta.
Niin että kolhoosi olisi pienempi paha kuin pakotteiden seurauksena nousseet hinnat?